Při stavbě rybníka Rožmberk se ztratil nejeden osel

12. listopad 2011
Po Česku

Víte, že v dobách Jakuba Krčína využívali rybníkáři při stavbě rybníků osly? Ne každé z těchto zvířat odešlo ze světa sešlostí věkem. Mnoho z nich prý rybníkáři, což prý byla pěkná cháska, snědli. Zkusme se tedy přenést do jižních Čech, na hráz největšího rybníka u nás, který se nachází jen kousek od Třeboně.

„Stojíme na hrázi rybníka Rožmberk, který byl založen roku 1584,“ začal vyprávět ředitel Státního oblastního archívu v Třeboni a znalec jihočeských rybníků Václav Rameš. „Stavba byla dokončena v roce 1590. Víme také, že stavitelem byl Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan,“ dodává s tím, že dobové plány a písemnosti se dochovaly v třeboňském archívu.

„Když se podíváme na obrovskou vodní plochu a hráz, musíme uznat, že jde o majestátní stavbu. Všechno bylo postaveno tak, aby jméno Rožmberk nedělalo hanbu,“ domnívá se Václav Rameš.

Plocha rybníka Rožmberk činí 500 hektarů

Důvody ke stavbě rybníka Rožmberk existovaly už v předchozích staletích. Voda se v těchto místech totiž rozlévala velmi často. Nutnost výstavby vodního díla podpořila i velká povodeň, která 20. srpna 1544 dorazila z jihu Čech až do Prahy.

„Lužnice se tu chovala opravdu nevyzpytatelně. A protože byla nebezpečná, všichni tušili, že se s ní musí něco udělat. Pustit se do takové práce však nebylo vůbec jednoduché a na stavbu bylo třeba hodně peněz,“ vysvětluje Václav Rameš.

„Peníze dokázal získat až Jakub Krčín. Právě on byl regentem Rožmberků, vydělával stavbou pivovarů, pil nebo dvorů. Dokázal soustředit velké množství peněz a mohl se proto věnovat rybníkům, které byly jeho láskou. Až Rožmberkem korunoval celou svou práci,“ popisuje Václav Rameš.

Aby mohl Jakub Krčín tak velký rybník vystavět, musel někam odvést vody Lužnice. Proto vystavěl umělý kanál, takzvanou Novou řeku. Rybník se pak budoval pouhých šest let, do roku 1590. Na jeho stavbě se podílelo na osm stovek lidí, námezdních rybníkářů.

Informační cedule u rybníka Rožmberk

„Pracovali v rotách, které vždy velel jeden z rybníkářů. Pracovali s nejjednoduššími prostředky, většinou s vozíky, které tahali oslíci. V archivech se uvádí, že nejeden osel zmizel, aniž by se upracoval, protože ho snědli,“ dodává na závěr Václav Rameš.

V příštím výletu se opět podíváme k rybníku Rožmberk a rovnou si u jeho hladiny vyzkoušíme zajímavé pozorování. Zároveň se dozvíme podrobnosti o hrázi rybníka, která odolala už několika povodním.


Zobrazit rybník Rožmberk na větší mapě

Spustit audio