Po Česku7. dubna  2012 v 13:10  

Dietrichsteinská hrobka překvapí nebem nad hlavou

Monumentální průčelí Dietrichsteinské hrobky nedává tušit, jaké překvapení se skrývá za její branou - Foto: Václav Žmolík

Monumentální průčelí Dietrichsteinské hrobky nedává tušit, jaké překvapení se skrývá za její branouFoto: Václav Žmolík

Jednou z nejzajímavějších památek jihomoravského Mikulova je někdejší kostel svaté Anny využívaný už více než 150 let jako Dietrichsteinská hrobka. Je známý svou honosnou barokní výzdobou a někteří návštěvníci si před ním připadají prý úplně jako v Římě.

„Stojíme před monumentálním průčelím bývalého loretánského kostela svaté Anny. Po požáru v roce 1784 a propadnutí klenby hlavní lodi byl v polovině 19. století kostel přebudován na Dietrichsteinskou hrobku,“ vypráví mi historik z Regionálního muzea v Mikulově Miroslav Koudela a pak společně obdivujeme nádherné průčelí ve stylu monumentálního římského baroka. 

„Bylo zbudováno někdy mezi lety 1701 a 1707 pravděpodobně podle projektu Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Stavitelem byl kníže Leopold Ignác z Dietrichsteina,“ doplňuje můj průvodce a ukazuje mi na průčelí erb knížete i erb jeho ženy, rozené ze Salmu. 

Po požáru v roce 1784 se kostel svaté Anny proměnil v hrobku knížecího rodu Dietrichsteinů - Foto: Václav Žmolík

Po požáru v roce 1784 se kostel svaté Anny proměnil v hrobku knížecího rodu DietrichsteinůFoto: Václav Žmolík

Fasádu, díky níž si v Mikulově na okamžik můžete připadat opravdu jako v Římě, dále zdobí sochy svatých dílem z počátku 18. a dílem z poloviny 19. století. Obdivovat můžete také nádherný reliéf, který zobrazuje buď Pannu Marii s Ježíškem, nebo svatou Annu, tedy její matku, jíž byl kdysi kostel zasvěcen. O to, která z nich to je, se historikové umění dodnes přou. 

Když se otevřou vstupní dveře do Dietrichsteinské hrobky, strne návštěvník překvapením. Zvenčí totiž stavba působí jako kostel, když ovšem nahlédnete dovnitř spatříte prostorný dvůr, nad nímž se klene modrá obloha. 

„Původně zde samozřejmě byla klenba hlavní lodi, která se však zřítila po velkém požáru v roce 1784, jemuž padlo v Mikulově za oběť asi 350 domů,“ vysvětluje Miroslav Koudela. „Padající klenba zničila v hlavní lodi stojící svatou chýši – loretánský domek, podle nějž nesl kostel přízvisko loretánský.“ 

Historie kostela svaté Anny v Mikulově

V dolní části náměstí se od roku 1612 nacházel kapucínský klášter, vedle nějž nechal František z Dietrichsteina roku 1623 vybudovat napodobeninu Svaté chýše z italského Loreta. Stavba kostela zasvěceného svaté Anně byla zahájena před rokem 1638 dokončena roku 1656. Svatá chýše byla umístěna uprostřed jeho hlavní lodi. Pohřební kaple Dietrichsteinů, dnešní sakristie, byla přistavěna k jihozápadní straně kostela. V letech 1701 až1706 byl kostel obohacen o monumentální průčelí se dvěma věžemi. 

14. září 1784 padl téměř celý kostel za oběť ničivému požáru města. První kroky k zabezpečení narušeného zdiva uskutečnil až v roce 1837 František Josef z Dietrichsteina. Ten nakonec nechal za základě projektu Heinricha Kocha celou stavbu v letech 1845–1852 přestavět na hrobní kostel Dietrichsteinů. V této podobě zůstala hrobka až do počátku 90. let 20. století, kdy město přistoupilo k náročné rekonstrukci poškozeného objektu. 

zdroj: Regionální muzeum v Mikulově 

Historikové umění dodnes nemají jasno v tom, zda je na reliéfu vyobrazena Panna Marie nebo její matka svatá Anna - Foto: Václav Žmolík

Historikové umění dodnes nemají jasno v tom, zda je na reliéfu vyobrazena Panna Marie nebo její matka svatá AnnaFoto: Václav Žmolík

Mimochodem jednalo se o nejstarší loretu na Moravě, která posloužila jako inspirace pro Kateřinu Benignu z Lobkovic, jež právě podle ní nechala vystavět slavnou loretánskou chýši v Praze

Dnes je prostor upraven do podoby parku, kterému uprostřed dominuje sedící socha Františka Josefa z Dietrichsteina, donátora a iniciátora přestavby kostelní ruiny na Dietrichsteinskou hrobku. Pochází z roku 1859 a jejím autorem je pražský sochař Emanuel Max. 

V nedělním výletu Po Česku nahlédneme přímo do Dietrichsteinské hrobky, projdeme se mezi rakvemi s ostatky 44 členů rodu a dozvíme se, proč je v jedné z nich pohřbena žena namísto muže.  


Zobrazit Dietrichsteinskou hrobku v Mikulově na větší mapě

Dopravní dostupnost – Mikulov

Cesta autem z Brna
Z Brna pojedete na jih po silnici R52 a I/52 (E461) až do Mikulova. Cesta je dlouhá asi 49 kilometrů. 

Cesta autem z Hodonína
Z Hodonína se vydáte po silnici I/55 směrem na Břeclav. Projedete centrem města, přejedete most a v místní části Poštorné odbočte vpravo na silnici I/40 směrem na Valtice a Mikulov. Cesta je dlouhá asi 42 kilometrů. 

Cesta autem ze Znojma
Ze Znojma pojedete po silnici I/53 směrem na Brno. U Pohořelic na křižovatce se silnicí I/52 (E461) odbočíte vpravo a budete pokračovat až do Mikulova. Cesta je dlouhá asi 60 kilometrů. 

Cesta autobusem nebo vlakem
K cestě do Mikulova můžete zvolit také hromadnou dopravu. Pravidelné autobusové spoje jsou vypravovány z Brna, Břeclavi, Milovic, Valtic, Hustopečí a dalších obcí. Vlakem se do Mikulova dostanete ze Znojma nebo Břeclavi

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace