Po Česku1. září  2012 v 13:10  

Když přijel František II., svítily v jeskyních tisíce loučí

Pokladna Sloupsko-šošůvských jeskyní - Foto: Václav Žmolík

Pokladna Sloupsko-šošůvských jeskyníFoto: Václav Žmolík

Sloupsko-šošůvské jeskyně najdete v severní části Moravského krasu na jižním okraji městečka Sloup. Nedaleko vstupu do nich se nacházejí charakteristické skalní útvary. Ten první má výstižný název Otec, Matka a Syn. Druhý se jmenuje Hřebenáč a nachází se na něm křížek, který měl naše předky chránit před morem.

Mojí průvodkyní po nejdelších zpřístupněných jeskyních v České republice je vedoucí jejich správy Miluše Hasoňová, která o „svých“ jeskyních ví opravdu první i poslední. 

„Celková délka všech chodeb se odhaduje přibližně na 4,5 kilometru. Na krátkém okruhu je zpřístupněno 890 metrů a na dlouhém 1760 metrů. Máme tu i novinku – od 1. srpna to je historický okruh, který měří přibližně jeden kilometr,“ vypočítává. 

Navíc jsou jeskyně podzemním tokem Sloupského potoka spojeny s naší největší podzemní prostorou, tedy s jeskyní Amatérskou. A to pak můžeme mluvit o systému s celkovou délkou 35 kilometrů. Hned v první jeskyni, zvané Nicová, mě moje průvodkyně upozorňuje na jednu zajímavost. 

Nejdelší zpřístupněné jeskyně v Česku - Foto: Václav Žmolík

Nejdelší zpřístupněné jeskyně v ČeskuFoto: Václav Žmolík

„Název má podle bílé kašovité hmoty, která pokrývá stěny a strop této prostory. Je to forma kalcitu. Lidé ho v dávných dobách seškrabávali, neboť věřili v jeho léčebné účinky. Používali ho při léčbě zlomenin,“ popisuje. 

Ano, jistě znáte termín nickamínek. Mimochodem, sloupská část jeskyní byla známa snad odedávna, byť první písemná zmínka je až z roku 1664. O jejich průzkum se zasloužili jejich vlastníci Salmové z nedalekého Rájce. 

Už v 18. století vídeňský matematik a fyzik Jan Antonín Nagel objevil 65 metrů hlubokou Stupňovitou propast, kterou dokonce navštívil i císař František II. se svou chotí. 

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby. 

Propast, která nese jeho jméno, objevil matematik Johannes Anton Nagel už roku 1748. Eliščina jeskyně byla objevena v roce 1879 a veřejnosti byla zpřístupněna v roce 1881. Zbývající část Sloupsko-šošůvských jeskyní byla postupně objevena v letech 1889–1915. 

zdroj: Moravskykras.net 

„Když tady byl na návštěvě, v jeskyni svítily tisíce loučí. Jeskyně tak jsou začazené od sazí,“ říká má průvodkyně. 

V roce 1999 byly Sloupsko-šošůvské jeskyně i s nejbližším okolím prohlášeny za přírodní rezervaci - Foto: Václav Žmolík

V roce 1999 byly Sloupsko-šošůvské jeskyně i s nejbližším okolím prohlášeny za přírodní rezervaciFoto: Václav Žmolík

Ještě hlubší je propast, která dodnes nese Nagelovo jméno. Ta je hluboká 90 metrů a je to jedna z nejmohutnějších podzemních propastí v Česku. O objevy v jeskyních se zasloužili i další slavní speleologové včetně profesora Karla Absolona. 

„V roce 1923 byly elektricky osvětleny a otevřeny. Toto jsou totiž dvě jeskyně spojené v jeden celek, proto mají i tak složitý název: Sloupsko-šošůvské jeskyně,“ upozorňuje Miluše Hasoňová. 

Bezesporu nejkrásnější prostorou sloupské části jeskyní je Eliščina síň, která – naštěstí – až do konce 19. století 20. století známa nebyla. 

„Byla objevena v roce 1879 panem Václavem Sedlákem. Byl jedním ze skalních duchů, kteří tu hledali kosterní pozůstatky. Sjel tu po zadku dolů a tak objevil jeskyni,“ říká má průvodkyně. Naštěstí nahoře čekala jeho manželka, která doběhla pro pomoc. 

Eliščina síň má nejen nádhernou krápníkovou výzdobu včetně největšího stalagnátu, který má po obvodu čtyři metry, ale také úžasnou akustiku. Proto se v ní pravidelně konají koncerty klasické hudby.  

Jak vznikla hlavní dominanta v Brouškově pohádkové síni? Kolik netopýrů můžete potkat ve Sloupsko-šošůvských jeskyních? A jak se v Gotické chodbě ocitlo dvanáct set medvědů? To se dozvíte v rámci našeho nedělního výletu Po Česku. 


Zobrazit Sloupsko-šošůvské jeskyně na větší mapě

Dopravní informace – Sloupsko-šošůvské jeskyně

Cesta autem z Brna:
Z Brna jeďte po I/43 do Černé Hory. Tam zahněte doprava a po II/377 pokračujte až do Sloupu a ke Sloupsko-šošůvským jeskyním. Zaparkovat můžete přímo u pokladny. Tato varianta trasy je dlouhá přibližně 38 kilometrů. 

Cesta autem z Blanska:
Z Blanska se vydejte na sever po II/374. V Rájci-Jestřebí zahněte vpravo na II/377. Pokračujte jako při cestě z Brna. Cesta je dlouhá přibližně 15 kilometrů. 

Cesta autem z Prostějova:
Z Prostějova jeďte po silnici II/377 směrem na Černou Horu. Přibližně po 31 kilometrech dojedete přímo na parkoviště u jeskyní. 

Cesta veřejnou dopravou:
Do Sloupu se dostanete i autobusem, a to například z Boskovic, Rájce-Jestřebí, Blanska a Benešova

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace