Po Česku24. února  2013 v 11:20  

Na tomhle místě byste asi nejstarší jablko v Česku nehledali

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu Čech - Foto: Václav Žmolík

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu ČechFoto: Václav Žmolík

Už jste někdy byli ve štole? A umíte si představit, jak kdysi v podzemí pracovali horníci? Dobrou představu o tom si můžete udělat v prohlídkové štole Lehnschafter v Mikulově u Teplic na severu Čech.

„Nacházíme se na vršku hloubení. Pod sebou vidíme jámu, která měla původně 60 metrů. Dnes je hluboká pouhé tři metry. Podíváme-li se do ní, vidíme, že dva metry pod námi vede další chodba,“ dozvídám se na úvod prohlídky. 

„Zajímavější však je tento krápník,“ ukazuje speleolog Pavel Chaloupka. „Je v něm zarostlé jablko, jde tedy o nejstarší jablko v Česku.“ 

Přemítám, jak staré je okousané zkamenělé jablko, z něhož vzhůru pomalu vyrůstá stalagmit. Dvě, tři, nebo snad čtyři staletí? 

„Nejstarší záznam máme z roku 1553. Při tehdejší technologii těžby a postupu se lze snadno dopočítat k tomu, že první patro je ještě minimálně o 100 let starší. Těžilo se tu do roku 1858,“ říká můj průvodce a opět se shýbá k vozíčku, který tlačí před sebou. 

Prohlídková štola Lehnschafter

Návštěvník si může vybrat jednu ze čtyř připravených tras, jejichž detailní popis najdete na webových stránkách štoly. V dole je teplota kolem 9 stupňů, proto je třeba se i v létě teple obléct a vzít si pevnou obuv. Děti do pěti let mají vstup zakázán. 

Otevírací doba:
denně 10–17 h 

Vstupné:
trasa A – 70 Kč, trasa B – 100 Kč, trasa C – 140 Kč, trasa D – 200 Kč, fotografování – 50 Kč 

Internetové stránky: speleo-agricola.wbs.cz 

Pokračujeme úctyhodným důlním dílem dál. Pavel Chaloupka zná štolu jako své boty. Vždyť patřil k první partě jeskyňářů, která ji začala před 25 lety zprovozňovat. A bylo tu co dělat. 

Důlní dílo má 12 pater - Foto: Václav Žmolík

Důlní dílo má 12 paterFoto: Václav Žmolík

„Důlní dílo má 12 pater a je přes 250 metrů hluboké. Veřejnost si může prohlédnout část druhého patra. V současnosti navíc připravujeme prohlídkovou trasu, která se nachází asi o 40 metrů níž,“ popisuje Pavel Chaloupka. 

Speleologové důl zmapovali a zdokumentovali, ale hlavně vyčistili, což znamenalo vyvézt tuny materiálu. I proto tu vykopali koleje o rozchodu třicet centimetrů. Mají tu miniaturní lokomotivu s motorem z trabantu a stejně miniaturní vozíčky. 

Vozíček svému průvodci popravdě závidím. Skrčenému a s oporou se mu úzkými chodbami proplétá lépe než mně s mikrofonem v ruce. Pohybovat se ve staré škole není totiž vůbec žádná legrace. 

„Návštěvník musí počítat s tím, že vstoupí do podzemí,“ upozorňuje Pavel Chaloupka. „Je tu osm stupňů, je tedy vhodné se teple, ale hlavně ne draze obléci. Oblečení se vám tu může ušpinit. U vstupu každý obdrží přilbu, ochranný oděv, svítilnu a může vyrazit.“ 

Zbrusu novou bundu si tedy do štoly Lehnschafter rozhodně neberte. 


Zobrazit prohlídkovou štolu Lehnschafter na větší mapě

Dopravní dostupnost – prohlídková štola Lehnschafter

Cesta autem z Ústí nad Labem (a Teplic):
Z Ústí nad Labem se vydejte ve směru na Teplice po dálnici D8 a navazujících silnicích R63 a I/8. V Teplicích pokračujte rovně a projeďte městem směr Cínovec. V Dubí odbočte vlevo na I/27 směr Osek. Ve Verneřicích zahněte vpravo na II/382, po které dojedete až do Mikulova. Tato trasa je dlouhá přibližně 33 kilometrů. 

Cesta autem z Mostu:
Z Mostu jeďte po silnici I/27 přes Litvínov směrem na Dubí. Ve Verneřicích odbočte vlevo na II/382 a pokračujte jako při cestě z Ústí. Tato trasa je dlouhá asi 27 kilometrů. 

Parkování:
Doporučujeme nechat auto na parkovišti v centru obce a dál pokračovat pěšky směrem k nádraží. Plocha před dolem není vhodná k parkování více vozů. 

Cesta autobusem nebo vlakem:
Pro cestu do Mikulova v Krušných horách můžete využít i veřejnou dopravu. Pravidelné vlakové spoje jsou vypravovány z Mostu a Moldavy. Autobusem se do Mikulova dostanete z Teplic a Moldavy

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace