Po Česku8. dubna  2012 v 13:10  

O knížecí hrobce a ztracené mrtvole

Dekorativní prvky inspirované antickým Římem jsou charakteristické pro průčelí Dietrichsteinské hrobky v Mikulově - Foto: Václav Žmolík

Dekorativní prvky inspirované antickým Římem jsou charakteristické pro průčelí Dietrichsteinské hrobky v MikulověFoto: Václav Žmolík

Přímo na mikulovském hlavním náměstí upoutá pozornost návštěvníků města velkolepé barokní průčelí bývalého kostela svaté Anny. Ten vyrostl v místě, kde původně stála napodobenina Svaté chýše z italské Lorety, vůbec první svého druhu na našem území. Už více než 150 let však budova slouží zcela jinému účelu. Proměnila se v unikátní hrobku rodu Dietrichsteinů.

V sobotním výletu Po Česku jsme se nechali strhnout monumentálním průčelím bývalého kostela svaté Anny v Mikulově a zůstali překvapeni stát poté, co jsme nahlédli dovnitř hlavní branou. 

Společně s Miroslavem Koudelou, historikem z Regionálního muzea v Mikulově, vstupujeme do bývalého presbytáře kostela svaté Anny „Dnes je to hrobní kaple, která byla vysvěcena v roce 1852 po dokončení přestavby trosek kostela svaté Anny na Dietrichsteinskou hrobku,“ vysvětluje můj průvodce. 

Dietrichsteinská hrobka stojí přímo na hlavním mikulovském náměstí - Foto: Václav Žmolík

Dietrichsteinská hrobka stojí přímo na hlavním mikulovském náměstíFoto: Václav Žmolík

Kapli se sněhobílými stěnami zdobí ve výklencích sochy svatého Leopolda a svaté Anny, tedy světice, které byl původní kostel, jenž vyhořel na konci 18. století, zasvěcen. Po prohlídce kaple míříme do sousední sakristie. 

V době existence kostela svaté Anny zde byla hrobní kaple, kde byli pohřbeni členové rodu Dietrichsteinů. Jako hrobní kostel tedy tato budova sloužila už od poloviny 17. století, a tak pozdější přestavba kostela, zničeného roku 1784 požárem, na hrobku není nijak překvapivá. 

Při zmíněném požáru se rakve s ostatky Dietrichsteinů povedlo jako zázrakem zachránit. Dnes jsou umístěny na dřevěných podstavcích ve dvou chodbách, bývalých postranních lodích někdejšího kostela svaté Anny. 

Dietrichsteinská hrobka

Návštěvní doba:
duben, květen, říjen: 10–17 hod.
červen až září: 9–18hod.
listopad až březen: pouze pro skupiny od 15 osob, a to po předchozím objednání 

Vstupné
plné – 50 Kč, snížené – 25 Kč, rodinné – 100 Kč
v zimní sezóně: plné – 60 Kč, snížené – 30 Kč 

Internetové stránky: www.mikulov.cz 

„Podstavce pocházejí z doby přestavby, tedy z poloviny 19. století. Některé cínové sarkofágy jsou také původní, některé musely být zhotoveny znovu,“ popisuje historik Miroslav Koudela. „Nejstarší ze 44 členů rodu, kteří jsou zde pohřbeni, je Maxmilián II. z Dietrichsteina, který zemřel v roce 1655. Nejmladším je předposlední kníže z Dietrichsteina – Hugo, který zemřel v roce 1920.“ 

Sochy svatých na průčelí Dietrichsteinské hrobky pocházejí z 18. a 19. století.JPG - Foto: Václav Žmolík

Sochy svatých na průčelí Dietrichsteinské hrobky pocházejí z 18. a 19. století.JPGFoto: Václav Žmolík

Zastavujeme se u rakve s nejstaršími ostatky. Pojí se s ní totiž jedna záhada, nebo chcete-li kuriozita. Mělo by jít o rakev Maxmiliána II. z Dietrichsteina, ovšem antropologický průzkum provedený na počátku našeho století prokázal, že nejde o mužské, ale o ženské ostatky. 

„Podle prstenu na ruce byla pohřbená osoba identifikována jako hraběnka Valisová, rozená Dietrichsteinová, která je o 200 let mladší než zmiňovaný kníže Maxmilián,“ vypráví můj průvodce. 

„Kde jsou ostatky Maxmiliána II. bohužel netušíme,“ dodává. Po své smrti v roce 1655 byl pohřben ve Vídni, odkud byl ještě v 17. století do Mikulova převezen. Kde a jak k záměně došlo, tak dodnes zůstává záhadou. 


Zobrazit polohu Mikulova na větší mapě

Dopravní dostupnost – Mikulov

Cesta autem z Brna
Z Brna pojedete na jih po silnici R52 a I/52 (E461) až do Mikulova. Cesta je dlouhá asi 49 kilometrů. 

Cesta autem z Hodonína
Z Hodonína se vydáte po silnici I/55 směrem na Břeclav. Projedete centrem města, přejedete most a v místní části Poštorné odbočte vpravo na silnici I/40 směrem na Valtice a Mikulov. Cesta je dlouhá asi 42 kilometrů. 

Cesta autem ze Znojma
Ze Znojma pojedete po silnici I/53 směrem na Brno. U Pohořelic na křižovatce se silnicí I/52 (E461) odbočíte vpravo a budete pokračovat až do Mikulova. Cesta je dlouhá asi 60 kilometrů. 

Cesta autobusem nebo vlakem
K cestě do Mikulova můžete zvolit také hromadnou dopravu. Pravidelné autobusové spoje jsou vypravovány z Brna, Břeclavi, Milovic, Valtic, Hustopečí a dalších obcí. Vlakem se do Mikulova dostanete ze Znojma nebo Břeclavi

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace