Po Česku19. března  2011 v 13:10  

Radium Palace – perla na radonovém prameni

Hotel Radium Palace stál u zrodu jáchymovských lázní. Postaven byl už v roce 1912 - Foto:  Léčebné lázně Jáchymov

Hotel Radium Palace stál u zrodu jáchymovských lázní. Postaven byl už v roce 1912Foto:  Léčebné lázně Jáchymov

Když se řekne Jáchymov, někdo si představí starobylé horní město, jiný uranové doly, ale nejvíc z nás – aspoň se domnívám – lázně. Léčil se v nich třeba Richard Strauss a T. G. Masaryk tam slavil své osmdesátiny. Jediné radonové lázně u nás však nabízejí také spoustu dalších zajímavostí.

Prohlídku Léčebných lázní Jáchymov začínáme v neoklasicistním majestátním hotelu Radium Palace, který rozhodně nemůžete přehlédnout, pokud budete do Jáchymova vjíždět směrem od Ostrova nad Ohří. 

„Hotel byl postaven v roce 1912 akciovou společností hraběte Sylvy-Tarouccy,“ říká moje průvodkyně Věra Vacatová, programová specialistka hotelu Radium Palace. Projekt od počátku počítal s tím, že se sem bude jezdit léčit bohatá klientela. „Byl to jeden z nejmodernějších hotelů té doby, měl všechny vymoženosti – teplou a studenou vodu, potrubní poštu, úžasné, stylové zařízení, a tak byl také touto klientelou vyhledáván,“ dodává pracovnice hotelu. 

Začátkem roku 1995 prošel hotel Radium Palace rozsáhlou rekonstrukcí - Foto:  Léčebné lázně Jáchymov

Začátkem roku 1995 prošel hotel Radium Palace rozsáhlou rekonstrukcíFoto:  Léčebné lázně Jáchymov

Na některých z jeho tří set lůžek ulehly opravdu slavné osobnosti. „Byl tady například egyptský král Fuad, ale také významní představitelé kultury – Richard Strauss nebo pěvec Fjodor Šaljapin. Velmi často sem zajížděl i prezident Masaryk, a dokonce tady slavil své osmdesáté narozeniny,“ vypočítává Věra Vacatová 

Vracíme se výtahem zpátky do přízemí, abychom usedli do pohodlných lenošek v hale, a moje společnice mi vypráví, jak – vlastně náhodou – došlo k objevu zdejšího léčebného zdroje, totiž radonové vody, která slouží ke koupelím. 

„V roce 1864 vytryskl na dole Svornost při těžbě uranové rudy – smolince, který se ovšem tehdy používal k výrobě uranových barev, pramen vody. Tehdejší závodní Josef Štěp ho nechal prozkoumat vídeňskými fyziky Machem a Mayerem, kteří ve vodě zjistili přítomnost radonu. Tím byl vlastně dán základ pro vznik lázní,“ vypráví Věra Vacatová. 

Historie lázní Jáchymov

V roce 1864 vytryskl na dole Svornost v půlkilometrové hloubce silný pramen vody, která postupně zatopila šachtu. O jejímu využívání pro lázeňské účely se ovšem začalo uvažovat až na počátku 20. století. V roce 1911 byla otevřena první lázeňská budova, do které byla léčivá voda z dolu svedena několikakilometrovým potrubím. O rok později byl v Jáchymově postaven lázeňský hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace, který náležel k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa v té době nabídnout. 

Postupně přibývaly další lázeňské budovy a ve 30. letech navštívilo lázně už na 9 tisíc hostů ročně. Během 2. světové války a v 50. letech byla v okolí města rozšířena těžba uranu a proslulost lázní upadala. Lázeňství se v Jáchymově opět dostalo do popředí až po ukončení těžby v 60. letech. Po roce 1989 bylo přistoupeno k rekonstrukci dolu Svornost a jeho pramenů i k modernizaci starších lázeňských budov. 

zdroj: Léčebné lázně Jáchymov 

K vlastnímu založení lázní ovšem došlo až roku 1906. A jejich úplně první vanu byste mohli najít v jednom z domů na jáchymovském náměstí. Léčil se v ní také vůbec první slavný klient zdejších lázní, autor indiánek spisovatel Karl May

Hotel Radium Palace se ve své době mohl měřit s nejmodernějšími hotely na světě - Foto:  Léčebné lázně Jáchymov

Hotel Radium Palace se ve své době mohl měřit s nejmodernějšími hotely na světěFoto:  Léčebné lázně Jáchymov

Vraťme se však do let, kdy do Jáchymova zajížděl prezident Masaryk. Za první republiky měli hotel v nájmu známí pražští podnikatelé Karel Šroubek a hlavně Jaroslav Urban. Právě tehdy vznikly zimní zahrada, nádherný bar ve stylu art deco, nedaleký tenisový kurt nebo lesní kavárna. 

Díky jejich působení se Radium Palace stal prestižním hotelem, takže se v něm mohla například v roce 1927 konat konference ministrů zahraničních věcí Malé Dohody. Hostitelem jim tehdy byl Edvard Beneš, dozvídám se na závěr od Věry Vancatové. 

V nedělním výletu Po Česku se budeme zajímat hlavně o léčbu v prvních radonových lázních na světě.  


Zobrazit Lázně Jáchymov na větší mapě

Dopravní dostupnost – Jáchymov

Příjezd od Karlových Varů:
Z Karlových Varů pojedete po silnici I/13 (E442) směrem na Ostrov nad Ohří. Za městem sjedete na silnici I/25, po které dojedete až do Jáchymova. Po stejných silnicích, jen v opačném směru, se do lázní dostanete také z Klášterce nad Ohří

Cesta autobusem nebo vlakem:
K cestě do Jáchymova můžete zvolit také veřejnou dopravu. Pravidelné autobusové spoje jsou vypravovány z Karlových Varů, Ostrova, Horní Blatné, Božího Daru, Potůčků, Prahy a Plzně. Popřípadě je možné dojet vlakem do Ostrova nad Ohří, odkud je do jáchymovských lázní vypravován za poplatek 50 korun speciální autobus

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace