Po Česku25. března  2012 v 13:10  

Sochařští velikáni spolu pod zámeckou střechou

Horácká galerie sídlící v budově zámku v Novém Městě na Moravě představuje především díla nejvýznamnějších osobností regionálního umění - Foto:  Horácká galerie

Horácká galerie sídlící v budově zámku v Novém Městě na Moravě představuje především díla nejvýznamnějších osobností regionálního uměníFoto:  Horácká galerie

Novému Městu na Moravě se ne nadarmo říká město sochařů. Narodilo se tam totiž hned několik význačných sochařských osobností a jejich plastiky ve městě uvidíte na každém kroku. Především je však můžete obdivovat v Horácké galerii na novoměstském zámku.

V sobotním výletu Po Česku jsme si prohlédli budovu novoměstského zámku. Dozvěděli jsme se něco o jeho neobvyklém vzniku a zjistili jsme, proč mu dlouhá staletí vládly ženy.  

Plastika novoměstského rodáka Jana Štursy umístěná v expozici Horácké galerie - Foto:  Horácká galerie

Plastika novoměstského rodáka Jana Štursy umístěná v expozici Horácké galerieFoto:  Horácká galerie

Horácká galerie byla založena, protože se v Novém Městě na Moravě narodil Jan Štursa a poté i jeho žák Vincenc Makovský, tedy jedni z nejvýznamnějších českých sochařů 20. století,“ vysvětluje mi na úvod můj průvodce, ředitel Horácké galerie Josef Chalupa. 

„Na Vysočině se tradičně připomíná, že zdejší krajinu objevil pro české malíře Antonín Slavíček, tedy pokud pomineme Chittussiho. Vysočina přilákala nejen řadu Slavíčkových následovníků, ale malíři sem jezdí vlastně dodnes,“ popisuje minulé i současné spojení zdejšího kraje s uměleckým světem ředitel Horácké galerie. 

Společně procházíme sály prvního patra s okny do náměstí, tedy někdejším pianem nobile – patrem určeným pro reprezentaci, kde jsou vystaveny nejcennější exponáty muzea. Mnohé z těchto obrazů či plastik vytvořili zdejší rodáci, mezi které patří nejen Štursa a Makovský, ale také Arnošt Košík

Horácká galerie

Stálé expozice
Proměny krajiny a tvaru
Sklo, sklo, sklo 

Návštěvní doba
denně mimo pondělí
9–12 a 13–17 hod. 

Vstupné
plné – 40 Kč, zvýhodněné – 20 Kč, rodinné – 50 Kč 

Internetové stránky: www.horackagalerie.cz 

Zvláště bohatá je kolekce děl jednoho ze zakladatelů moderního českého sochařství Jana Štursy, který se narodil v domě naproti na náměstí. Jan Chalupa se hned po svém příchodu do galerie snažil pro její sbírky získat původní odlitky, pořízené ještě za sochařova života. 

V zámecké mansardě je možné zhlédnout část z unikátního souboru hutních sklářských artefaktů, která dokumentuje produkci nedaleké škrdlovické sklárny - Foto:  Horácká galerie

V zámecké mansardě je možné zhlédnout část z unikátního souboru hutních sklářských artefaktů, která dokumentuje produkci nedaleké škrdlovické sklárnyFoto:  Horácká galerie

„Řada věcí však nebyla realizována, takže jsme začali s jejich odléváním. Ve stejné době Národní galerie a Moravská galerie odlévaly Štursovy monumentální věci, takže jsme se k tomu připojili,“ vzpomíná. A tak dnes v Horácké galerii mají v bronzu studie k pomníkům Františka Palackého nebo herečky Hany Kvapilové, Dívku před koupelí nebo jeho Evu. 

Najdete tu však také originál sádrového odlitku snad nejslavnější Štursovy sochy nazvané Raněný pocházející z roku 1921. Je také zajímavé, že doslova celé soubory děl se do Horácké galerie dostaly jako pozůstalosti. 

Kromě pozůstalosti Jana Štursy galerii připadla také rozsáhlá pozůstalost Karla Pokorného, kterou sem nechal převézt Vincenc Makovský, když potřeboval po zesnulém sochaři vyklidit ateliér. „Po Makovského smrti do majetku galerie přešla i jeho pozůstalost a pak už se to jaksi vršilo dál,“ popisuje Jan Chalupa. 

V expozici Horácké galerie dnes můžete vidět i díla Josefa Mařatky nebo Josefa Václava Myslbeka. Součástí sbírkového fondu je také kolekce dobového nábytku a zájemci o sklo jistě ocení kolekci hutního skla ze 60. a 70. let minulého století, pocházející ze sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou. Autorsky jsou v ní zastoupeni svými vzory třeba Jan Exnar, František Vízner nebo Stanislav Libenský. 


Zobrazit zámek v Novém Městě na Moravě na větší mapě

Dopravní dostupnost – Nové Město na Moravě

Cesta autem od Žďáru nad Sázavou:
Ze Žďáru nad Sázavou pojedete po silnici I/19 směrem na Radňovice a Nové Město na Moravě. Cesta je dlouhá asi 10 kilometrů. 

Cesta autem z Velkého Meziříčí (a od Prahy nebo Brna):
Z Velkého Meziříčí (na dálnici D1 exit 141) se vydáte na sever po silnici II/364 směrem na Ostrov nad Oslavou a pojedete po ní až do Nového Města na Moravě. Cesta je dlouhá asi 30 kilometrů. 

Cesta autem od Bystřice nad Pernštejnem:
Z Bystřice nad Pernštejnem se do Nového Města na Moravě dostanete po silnici I/19. Cesta je dlouhá asi 15 kilometrů. 

Cesta autobusem nebo vlakem:
K cestě do Nového Města na Moravě můžete zvolit také pravidelné autobusové spoje, které jsou vypravovány ze Žďáru nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Velkého Meziříčí, Jimramova, Olomouce, Bobrůvky, Mirošova a dalších obcí. Vlakem se do Nového Města na Moravě dostanete ze Žďáru nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Tišnova a Nedvědic

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace