Po Česku12. srpna  2012 v 13:10  

Tygra poznáš podle pruhů

Pruhy jsou pro tygry něco jako otisky prstů - Foto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Pruhy jsou pro tygry něco jako otisky prstůFoto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Jestli právě přemýšlíte, kam jet na letní rodinný výlet, mám pro vás další tip – zajeďte si do zoo. Nemám ovšem na mysli žádnou z našich známých zoologických zahrad, ale největší jihočeskou zoo a současně nejmladší velkou zoologickou zahradu, kterou najdete na okraji Tábora. Těšit se můžete na desítky druhů zvířat, mezi nimiž vynikají zvláště divoké šelmy.

Nejmladší česká zoo vznikla teprve před rokem, přesto v ní už teď můžete obdivovat na 65 druhů zvířat. Jak se buduje moderní zoo a na co se tamní ošetřovatelé při chovu soustřeďují, jsme se dozvěděli v sobotním výletu Po Česku. 

Zoo Tábor-Větrovy se specializuje na faunu amerického kontinentu, a to především na divoké kočkovité šelmy, které tu většinou chovají v párech. „Máme tady třeba jaguáry nebo nádherné pumy, které chováme jako jedna z mála zoologických zahrad v Česku,“ poznamenává Martina Bočková, která v Zoo Tábor-Větrovy pracuje jako animátorka doprovodných programů. 

Puma jihoamerická je právem chloubou Zoo Tábor-Větrovy - Foto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Puma jihoamerická je právem chloubou Zoo Tábor-VětrovyFoto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Má na starosti i komentované prohlídky, a tak na jednu takovou společně vyrážíme. Mě, stejně jako většinu návštěvníků, asi nejvíc zajímají právě šelmy. „Puma americká je podle mého názoru jedna z nejkrásnějších šelem,“ poznamenává moje průvodkyně. Puma má štíhlé aerodynamické tělo a silně vyvinuté zadní nohy, takže výborně skáče. 

„Dokáže z místa skočit do dálky až sedm metrů a do výšky až pět metrů,“ doplňuje pro lepší představu zdánlivě neuvěřitelné údaje Martina Bočková a dodává: „Proto je u jejího výběhu ohradník veden i nahoře.“ Překonat běžné oplocení by pro pumu samozřejmě nebyl žádný problém. 

Zoo Tábor-Větrovy

Návštěvní doba
Zoologická zahrada je otevřena denně po celý rok.
březen až květen: 9–18 h
červen až září: 9–19 h
září a říjen: 9–18 h
listopad až únor: 10–16 h 

Vstupné
plné – 110 Kč, snížené – 60 Kč, rodinné – 320 Kč
permanentka (12 vstupů) – 900 Kč
Do zoo smí také psi na vodítku za poplatek 30 Kč. 

Internetové stránky: www.zootabor-vetrovy.cz 

V Zoo Tábor-Větrovy chovají také jaguáry, krále zvířat lvy a také ty úplně největší „kočičky“ – tygry. Jeden z nich se dostal i na logo zoologické zahrady. Chovají tu tygří dvojčata – Rockyho a Falca. Jde o tygry ussurijské, kteří v přírodě žijí samotářsky, obývají rozlehlá teritoria na Sibiři. Tygří sourozenci se však navzájem snášejí dobře. 

Ibis rudý vděčí za svoji zářivou barvu krabům ve své potravě - Foto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Ibis rudý vděčí za svoji zářivou barvu krabům ve své potravěFoto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

„Kdybychom jim však do výběhu dali samičku, určitě by se na smrt servali,“ podotýká moje průvodkyně a dodává další zajímavost: „Každý tygr má originální pruhy, nikdy nenajdete druhého tygra, který by je měl stejné. A také my je podle toho rozeznáváme.“ 

V Zoo s výhledem na město Tábor si můžete prohlédnout také medvědy, mývaly, klokany, ptáka emu, pštrosa, velblouda, bizony, jeleny nebo daňky. A mimochodem – víte, jak se říká samici od daňka? Daněla. I to jsem se dozvěděl od své průvodkyně, která ví o zvířatech první poslední. 

Je totiž během komentovaných prohlídek, z nichž některé provádí i večer, zvyklá na různé všetečné otázky. Třeba i na tu, proč je ibis rudý tak rudý… „Je to způsobeno jeho potravou, konkrétně zvláštním druhem krabů, díky nimž získává červené barvivo pro své nádherně do ruda zbarvené peří,“ dozvídám se na závěr. 


Zobrazit polohu Zoo Tábor - Větrovy na větší mapě

Dopravní dostupnost – Tábor-Větrovy

Příjezd od Tábora:
Z Tábora pojedete po silnici II/137 směrem na Bechyni. Přejedete most přes Lužnici a těsně před koncem města odbočíte vlevo k obci Horky. Tu minete vpravo po hlavní silnici, která vás dovede až do Větrov. V obci už areál zoo najdete snadno podle zvláštních ukazatelů. Přímo u zoologické zahrady je také placené parkoviště. Cesta je dlouhá asi 3,5 kilometru. 

Příjezd od Soběslavi:
Ze Soběslavi se vydáte po silnici I/3 (E55) směrem na Tábor. V Plané nad Lužnicí odbočíte vlevo směrem na Želeč, přejedete most přes řeku a hned za ním zahnete vpravo na Lom. V něm odbočíte vpravo směrem na Tábor a silnice vás dovede přímo do Větrov. Cesta je dlouhá asi 20 kilometrů. 

Cesta autobusem nebo vlakem:
Do zastávky Tábor, Větrovy váz doveze autobus z Tábora, Radimovic, Dražiček nebo Slap. Od zastávky je zoo vzdálena asi 600 metrů. Nejbližší vlaková zastávka Horky u Tábora leží na trati Tábor–Bechyně. Od ní vás pak k areálu zoo čeká ještě asi kilometr chůze. 

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace