Po Česku11. srpna  2012 v 13:10  

V lese kousek od Tábora potkáte bizony i medvěda

Medvědi hnědí mají v táborské zoo jeden z nejhezčích výběhů. Užívat si v něm mohou i šplhání po stromech - Foto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Medvědi hnědí mají v táborské zoo jeden z nejhezčích výběhů. Užívat si v něm mohou i šplhání po stromechFoto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Zoo v Praze, Liberci nebo Dvoře Králové zná asi každý. V Česku je však zoologických zahrad víc. V minulém roce se mezi ně připojila i soukromá zoo ležící jen necelé čtyři kilometry od Tábora. Hned si přitom připsala jedno prvenství – je největší zoologickou zahradou na jihu Čech.

Zoologická zahrada Tábor-Větrovy byla otevřena na konci srpna loňského roku a jde tak o nejmladší zoo u nás. Je v soukromých rukou a nachází se v místech někdejšího Ranče Větrovy, ve členitém terénu s krásným výhledem na město Tábor se všemi jeho dominantami. 

Dvacet hektarů plochy není ještě zcela využito, i tak už na nich návštěvníci mohou obdivovat 65 druhů zvířat v počtu asi 400 kusů, dozvídám se od marketingové specialistky Jitky Kubíčkové. 

Areál Zoo Tábor-Větrovy zahrnuje asi 20 hektarů plochy - Foto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Areál Zoo Tábor-Větrovy zahrnuje asi 20 hektarů plochyFoto: Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

V Zoo Tábor-Větrovy se specializují zejména na faunu amerického kontinentu, a tak tu chovají pumy, jaguáry, bizony, ale třeba i medvědy hnědé. Zkuste si představit, že jdete v areálu zoo lesem a nejednou se za stromem objeví medvěd. Přesně to se vám tu totiž může přihodit. 

„Výběh medvědů hnědých je jedním z nejhezčích v celé zoo,“ poznamenává k tomu Martina Bočková, která v zoo působí jako animátorka doprovodných programů. „Jde o přírodní rokli se skálou uprostřed. Medvědi tu mají prohrabané nory a opravdu si tady lebedí.“ 

Šplhají dokonce po stromech, což je prý určitou raritou. Desetiletý medvědí sourozenecký pár Bubík a Daisynka, který výběh také obývá, totiž měří přes dva metry a váží 400 kilo. A představte si, že i takhle veliké zvíře si leze jen tak po stromech. Mohu to potvrdit, viděl jsem to na vlastní oči. 

Vznik Zoo Tábor-Větrovy a program pro návštěvníky

Základem nově budované zoologické zahrady se stal zoopark při volnočasovém centru mládeže provozovaném společností Ranč Větrovy. Licenci ke zřízení zoologické zahrady získal její zakladatel Libor Hrubý v červenci 2011. 

Program pro návštěvníky
Nejen v letní sezóně jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky a ukázky krmení nebo zabavení vybraných druhů zvířat, které má obohatit jejich život v zajetí.
Za příznivého počasí mají návštěvníci o víkendech možnost svézt se v areálu zoo koněspřežkou nebo přímo v koňském sedle. Samozřejmostí jsou výchovně-vzdělávací programy pro školy i možnost sponzorování, tedy takzvané adopce zvířete. 

zdroj: Zoologická zahrada Tábor-Větrovy 

„Obnáší to hodně práce, úsilí a neustálého vymýšlení, jak udělat výběhy pro zvířata a lidi co nejvíc zajímavé,“ dodává Jitka Kubíčková. V zoologické zahradě se snaží o chov zvířat podle zásad welfare, což znamená, že chtějí dopřát zvířatům co nejkomfortnější životní podmínky. Najdete tu sice také ohradníky s elektrickým proudem, ale jak pracovnice zoo zdůrazňuje, jde o nutnost, kterou si žádají bezpečnostní předpisy. 

Jaguáři si občas musí svoji dávku potravy doslova rozbalit - Foto: Lukáš Hrubý, Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Jaguáři si občas musí svoji dávku potravy doslova rozbalitFoto: Lukáš Hrubý, Zoologická zahrada Tábor – Větrovy

Radost a nevšední zážitek pro návštěvníky, ale především zajímavou aktivitu s odměnou na závěr pro zvířata přináší i jedna z obvyklých chovatelských metod v zoo – takzvaný enrichment. Jak anglický název napovídá, jde o aktivity, které mají obohatit život zvířat v zajetí. 

Jak takové „obohacování“ probíhá u opiček makaků, mi popisuje Martina Bočková: „Zvířata v zoologické zahradě nemají přirozený pohyb, a tak se snažíme jim ozvláštnit jejich denní režim třeba tím, že jim dáváme jogurt, který si musí otevřít. Jde především o to, že si musí svoji potravu nějakým způsobem vydobýt.“ 

Svůj enrichment mívají v táborské zoo pravidelně i šelmy, které si musejí zase „rozbalit“ svou krabici s masem. Ve Větrovech uvidíte ovšem i různé malé živočichy – třeba opičky tamaríny, afro-asijského karakala nebo papoušky, kteří vás určitě pozdraví typickým křikem. 

I v nedělním výletu Po Česku se vydáme do zoologické zahrady na okraji jihočeského Tábora. Dozvíme se mimo jiné mnoho zajímavostí o tamějších šelmách, třeba jak vysoko skáče puma nebo jak od sebe rozeznat dva tygří sourozence.  


Zobrazit Zoo Tábor-Větrovy na větší mapě

Dopravní dostupnost – Tábor-Větrovy

Příjezd od Tábora:
Z Tábora pojedete po silnici II/137 směrem na Bechyni. Přejedete most přes Lužnici a těsně před koncem města odbočíte vlevo k obci Horky. Tu minete vpravo po hlavní silnici, která vás dovede až do Větrov. V obci už areál zoo najdete snadno podle zvláštních ukazatelů. Přímo u zoologické zahrady je také placené parkoviště. Cesta je dlouhá asi 3,5 kilometru. 

Příjezd od Soběslavi:
Ze Soběslavi se vydáte po silnici I/3 (E55) směrem na Tábor. V Plané nad Lužnicí odbočíte vlevo směrem na Želeč, přejedete most přes řeku a hned za ním zahnete vpravo na Lom. V něm odbočíte vpravo směrem na Tábor a silnice vás dovede přímo do Větrov. Cesta je dlouhá asi 20 kilometrů. 

Cesta autobusem nebo vlakem:
Do zastávky Tábor, Větrovy váz doveze autobus z Tábora, Radimovic, Dražiček nebo Slap. Od zastávky je zoo vzdálena asi 600 metrů. Nejbližší vlaková zastávka Horky u Tábora leží na trati Tábor–Bechyně. Od ní vás pak k areálu zoo čeká ještě asi kilometr chůze. 

Autor:  Václav Žmolík  (vžm)
Pořad: Po Česku  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: Pořad jsme přestali vysílat v říjnu 2013  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace