Pod kůži26. listopadu  2009 v 14:37  

Pseudoefedrin si narkomani našli jinde, v Polsku

Pervitin vyrobený z léků - Foto:  PČR Ostrava

Pervitin vyrobený z lékůFoto:  PČR Ostrava

Česká drogová scéna našla nový způsob, jak získat léky na výrobu pervitinu. Lidé z podsvětí vyjíždějí pár kilometrů za hranice do sousedního Polska, kde bez potíží medikamenty nakupují.

Tento týden se v Česku opět hodně mluví o pervitinu. Vláda oznámila, že chce znovu řešit systém vydávání léků, ze kterých narkomani tuto drogu vyrábějí. Reportéři Českého rozhlasu ovšem zjistili, že tato opatření na drogovou scénu nemusí mít tak zásadní vliv. Už teď se lidé z podsvětí velmi dobře naučili kličkovat mezi předpisy, které výdej těchto léků omezují. Pro medikamenty si organizované skupiny dealerů jezdí do sousedního Polska. 

Zamířila jsem do lékárny v centru Bohumína. Chtěla jsem zjistit, jak v praxi funguje vydávání léků, ze kterých narkomani vyrábějí pervitin. Prodají mi tu léky na chřipku a nachlazení? Neuspěla jsem. Musela bych mít recept od lékaře, vysvětlila mi lékárnice: "Prodáváme pouze na recept. Zaplatí plnou cenu, ale musíme to mít podložené receptem. Nebo nabídneme jiné léky, které už neobsahují pseudoefedrin." 

Bez receptu se léky s obsahem pseudoefedrinu, tedy klíčové látky pro výrobu pervitinu, které se ve většině lékáren volně koupit nedají. Oslovení lidé, které jsme na místě potkali, reagovali rozdílně. "Jak k tomu přijdeme my, obyčejní lidé? Kvůli jakýmsi narkomanům musíme chodit k doktorovi," stěžovala si například obyvatelka Bohumína. Další oslovený naopak s takovým opatřením souhlasil. 

Prodej těchto léků provázejí nejrůznější spory úřadů a ochránců soukromí. Chystá se i zásadní změna zákona. To je však v tuto chvíli vedlejší. Zjistili jsme totiž, že zatímco se úřady dohadují o způsobu vydávání těchto medikamentů, našli si k nim dealeři jinou cestu. Jezdí pár kilometrů za hranice, nejčastěji do Polska, kde tyto léky bez potíží nakupují. 

"Velmi brzy zjistili, že léky s obsahem pseudoefedrinu se dají levně nakoupit i v Polsku. Registrujeme, že většina výroby pervitinu pochází z léků z Polska. Není potřeba žádných překupníků, protože v Polsku jsou běžně dostupné a bez předpisů," uvedl ostravský policista Jiří Kopeček, který se drogovou scénou zabývá. 

Kriminalisté otevřeně mluví o tom, že podsvětí provozuje v česko-polském příhraničí jakousi lékovou turistiku. "Když jich vyjede třeba pět nebo šest, jsou schopni nakoupit takové množství, které jim postačí k výrobě pervitinu. Dochází k výměně informací mezi polskými kolegy a námi ohledně osob, které do Polska jezdí nakupovat," doplnil policista. 

Nejde přitom o ojedinělé případy. Při domovních prohlídkách v bytech, kde jsou varny, policisté nacházejí obrovské množství léků z Polska. Bylo to tak i při poslední razii s krycím názvem Futro. Tak totiž narkomani na Ostravsku říkají pervitinu, vysvětlil kriminalista Jiří Kopeček a ukázal mi záběry z policejní akce. 

"Vidíte, že chemikálie jsou připravené k výrobě. V kanystrech jsou mateční roztoky, které se míchají z léků. Roztoky pak odpařují nebo ředí s kyselinami - vyrábějí tak pervitin jako takový," popsal Jiří Kopeček. 

Na vlastní oči jsem tak viděla, jak narkomani umě dokázali obejít české úřady. Obrátila jsem se proto na Veroniku Petlákovou, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Takový dovoz léků považuje za problém, který se musí řešit na mezinárodní úrovni. 

"Státní ústav pro kontrolu léčiv v tomto nelenil a už od začátku, kdy zaváděl omezení u pseudoefedrinu, komunikoval s polskou i se slovenskou, německou a dalšími lékovými agenturami v rámci Evropské unie. Vím, že některé státy už také uvažují o zavedení omezení u těchto přípravků. Ze strany České republiky je teď těžké požadovat po ostatních zemích, aby přizpůsobily nebo omezily výdej," doplnila. 

Policista Jiří Kopeček by přitom řešení problému se sousedním Polskem velmi uvítal: "Jsem na to malý pán, abych něco mohl... Ale bylo by ideální, kdyby se problém řešil na mezivládní úrovni se sousedními zeměmi. To mi však ovlivnit nemůžeme." 

Stát loni na svou protidrogovou politiku a na její jednotlivé projekty vydal přes 360 miliónů korun. 

 

Pseudoefedrin si narkomani našli jinde, v Polsku

Vložit na svůj web

Přestaňme léky s pseudoefedrinem prodávat 

Ještě před tím, než české úřady začaly omezovat režim v lékárnách, neměli narkomani cestu k pseudoefedrinu nijak ztíženou. Zašli si do lékárny a bez potíží medikamenty koupili. V některých případech se prokázalo, že lékárníci s drogovou scénou dokonce spolupracovali. 

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček potvrdil, že pro obnovení prestiže profese provedli důkladné kontroly a udělili řadu vysokých pokut. "Problémových lékáren bylo kolem dvaceti. Česká lékárenská komora vedla disciplinární řízení s odbornými zástupci těchto lékáren. Kromě vysokých pokut a podmínečných vyloučení dva členy vyloučila," přiblížil šéf komory. 

Pak přišla doslova revoluce. Léky na chřipku se mohly vydávat jen omezeně a hlavně lékárníci museli elektronické recepty posílat do centrálního registru. To ovšem zakázal Úřad na ochranu osobních údajů. "V databázi, která vznikala, byly shromažďovány veškeré údaje i z papírových receptů. To byl základní zákonný problém, který úřad shledal," vysvětlila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. 

Lékárníci tedy v současné době do centrálního registru žádná data o pacientech neposílají. Výdej léků s pseudoefedrinem je však stále omezen, potvrdila Veronika Petláková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. 

"Omezení výdeje stále zůstává. Lékárník také nemusí lék vydat vůbec, má-li podezření na možnost jeho zneužití," upřesnila mluvčí Petláková. 

Nejradikálnější recept na boj s drogovou scénou nabízí šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Léky s obsahem pseudoefedrinu by se měly stáhnout z trhu. Podle něj totiž chřipku a nachlazení vůbec neléčí. 

"Na posledním sjezdu přesně 50 procent delegátů navrhovalo i zrušení registrace těchto léků. To by znamenalo, že by se vůbec nemusely používat. Jejich efekt na terapii chřipky a nachlazení je v porovnání s ostatními úplně shodný a není nutno je na trhu držet. Ve světě k tomu už některé státy přistoupili," doplnil. 

V současné době připravují české úřady novelu zákona o léčivech, která by měla spory s ochránci osobních údajů vyřešit. 

 

Přestaňme léky s pseudoefedrinem prodávat

Vložit na svůj web

Záchyty léků s pseudoefedrinem z Polska nejsou ojedinělé 

Podle reportérky Andrey Čánové šéf lékárníků Stanislav Havlíček během natáčení reportáže jakoby mezi řádky říkal, že dovozem léků s obsahem pseudoefedrinu z Polska došlo na jejich slova. "Už předem totiž varovali, že pokud se omezí výdej léků s pseudoefedrinem, budou lékárny podél našich hranic vystaveny obrovskému nájezdu drogových dealerů," řekla reportérka. 

Například z Ostravy se lze do Polska dostat za zhruba 20 minut. Lidé, kteří si do Polska pro takové léky jezdí, přitom ani nemusí vzbudit pozornost. "Stačí jim běžné množství a mohou jezdit často," doplnila. 

Kriminalisté zabývající se na Ostravsku drogovou scénou hovoří o tom, že se nejedná o ojedinělé případy. Spíše hovoří o trendu. "Poslední zatčená skupina dealerů byla z dovezených léků schopna vyrobit dávky pervitinu za stovky tisíc korun," upřesnila Andrea Čánová. 

Po všech sporech kolem vydávání léků na chřipku a nachlazení se chystá i změna legislativy. Ministerstvo zdravotnictví včera poslalo Úřadu na ochranu osobních údajů návrh novely, která se sledováním výdejů léků s pseudoefedrinem zabývá. "Experti teď budou analyzovat, jestli zákon není v rozporu s požadavky ochránců osobních údajů. Vše se děje ve zkráceném řízení, takže úřad musí svoje stanovisko odevzdat do 1. prosince," dodala reportérka. 

 

Záchyty léků s pseudoefedrinem z Polska nejsou ojedinělé

Vložit na svůj web

První fáze rekonstrukce Karlova mostu jde do finále. Končí oprava vozovky a kamenného zábradlí. Zjistili jsme, že památkáři v další etapě přehodnotí postup rekonstrukce. Most chtějí opravovat jako kulturní památku, nikoli jako most v provozu. Hlavní slovo by měli mít především restaurátoři a architekti, ne už stavaři. Hrozí proto uzavření Karlova mostu? A nebo uznávají svá pochybení při současné rekonstrukci jedné z nejznámějších českých památek? Nalaďte si v pátek 27. listopadu Radiožurnál po 14. hodině. 

Náměty na reportáže a dotazy můžete posílat na e-mailovou adresu podkuzi@rozhlas.cz. 

Pořad: Pod kůži  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: po-pá 14.35-15.00 - vysíláno do prosince 2009  
 

Nové články v rubrice

 • 31. prosince  2009 v 14:37     Audio  rubrika: Pod kůži

  Ohlédnutí za reportážemi roku 2009

  Rok 2009 končí. A proto se dnes budeme trochu vracet v čase. Vybrali jsme tři reportáže, které měly mezi posluchači velký ohlas a s jejich autory budeme mluvit o tom, jak kauzy pokračovaly. Zareagovaly nějak úřady na...

   
 • 30. prosince  2009 v 14:37     Audio  rubrika: Pod kůži

  Smrtící útěcha - alkohol

  V Česku je asi 300 tisíc alkoholiků. Tak neúprosné jsou průzkumy Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Tato čísla přitom nejsou konečná. Lidí závislých na alkoholu bude v souvislosti s ekonomickou situací přibývat...

   
 • 29. prosince  2009 v 14:37     Audio  rubrika: Pod kůži

  Pytlákům prý bude hej

  Jedním z nejhůře objasňovaných trestných činů je pytláctví. Málokdy se podaří pachatele dopadnout a hlavně dokázat, že konkrétní člověk zvíře ulovil a způsobil tak velkou škodu. Od nového roku se podle myslivců a rybářů...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace