Příběhy Radiožurnálu

Čas vysílání: pondělí-neděle 08.50  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Radiožurnál připravuje unikátní dokumentární cyklus, který nabízí ojedinělý pohled na témata, která se mohou týkat každého z nás.

Příběhy Radiožurnálu vysíláme jako nepravidelný pořad, a to po celý týden od 8.50. Autorem jednotlivých příběhů je reportér Ivan Studený. 

První z příběhů jsme začali vysílat v dubnu 2015. Od té doby se dokumentární cyklus Příběhy Radiožurnálu do vysílání pravidelně vrací vždy přibližně po šesti týdnech. 

Přinášíme kompletní souhrn toho, co dosud Příběhy Radiožurnálu přinesly. Podívejte se! 

Státní maturita očima studentů 

Státní maturita (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Státní maturita (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Vzpomínáte si ještě na svou maturitu? A byla pro vás opravdu takovou zkouškou dospělosti, jak se říká? Připomeňte si ji s novým seriálem. 

Poslední středoškolácí zakončují v prvním červnovém týdnu své studium maturitou. Během několika týdnů jsme sledovali cestu jednoho od písemné práce přes didaktické testy až k ústní zkoušce. Náš maturant se jmenuje David Bouz, studuje na gymnáziu Omská v Praze 10 a baví ho amatérské divadlo. 

Čtěte také: Státní maturita očima studenta: Bojím se, abych nedoháněl na poslední chvíli, říká

Příběhy horníků z dolu Paskov 

Horníci v dolech OKD - Foto:  OKD, a. s.

Horníci v dolech OKDFoto:  OKD, a. s.

Důl Paskov má dlouhodobě nejvyšší náklady na těžbu a v posledních desetiletích byl téměř neustále ve ztrátě. Těžilo se v něm ale dál, uhlí v šachtě je kvalitní a vhodné k dalšímu zpracování. Je ale hluboko, v nízkých slojích a obtížně se dobývá. 

Celý týden strávíme s horníky na dole OKD - Paskov v rámci nového pokračování Příběhu Radiožurnálu. Reportér Ivan Studený totiž řadu měsíců sledoval osudy horníků ze šachty, kde se bude těžit uhlí už jen pár dnů. 

Čtěte také: O práci v OKD přijde přes devět set lidí. Osudy horníků sledujeme už rok

Příběh nevidomé masérky Martiny 

Nevidomá masérka Martina - Foto: Ivan Studený

Nevidomá masérka MartinaFoto: Ivan Studený

I když ze života zmizí barvy, zůstanou vůně. Také sluchem jde vnímat prostor a jeho kvality. Citlivýma rukama může člověk poznávat svět i rozdávat úlevu. Temný svět nevidomých není úplně černý. To vzkazuje prostřednictvím Příběhů Radiožurnálu mladá Martina, kterou ve tmě uvěznilo vážné poranění. 

Vážné tělesné i duševní šrámy a deprese pomáhali Martině zvládnout lékaři, psychiatr, psycholog a trvalo dlouhé měsíce, než si Martina naplno uvědomila, že její svět se změnil navždy. „Ztratíte přístup ke všem informacím. Se vším potřebujete pomoct. Nesamostatnost a nesoběstačnost, je to hrozné,“ říká dva a půl roku po té, co přišla o zrak. 

Ze života pěstounky 

Sledovali jsme Danielu, profesionální pěstounku - Foto: Fotobanka Pixabay

Sledovali jsme Danielu, profesionální pěstounkuFoto: Fotobanka Pixabay

Dlouhé měsíce si pořádně neodpočinula. Pokaždé, když na pár hodin zavřela oči, vyrval ji nemilosrdně z nervózního spánku ryk zoufalého mimika. Boj nedovyvinutého tělíčka se závislostí na heroinu byl krutým soužením. I pro Danielu. 

Poslední rok byl pro ženu, která vychovala vlastní čtyři děti, těžkou zkouškou odhodlání pracovat jako profesionální pěstounka na přechodnou dobu. Neustoupila a po dvouměsíční pauze si šla do porodnice pro další miminko. Sledovali jsme ji skoro rok. 

Muž jako učitel 

Hledá se učitel - Foto: Zuzana Studená

Hledá se učitelFoto: Zuzana Studená

Půl roku zaznamenával redaktor Českého rozhlasu Ivan Studený začátek kariéry třicetiletého Ondřeje Suchana, novopečeného třídního učitele na Waldorfské základní škole v Českých Budějovicích.  

Českým základním školám chybí muži. Ne snad školníci či údržbáři, ale učitelé. „Je to trend patrný v celé Evropě, ale u nás je situace asi nejhorší. V českých školách je na prvním stupni necelých 5 % mužů.“ 

Lucie Bittalová, která bojuje s rakovinou děložního čípku - Foto:  Měsíc raka

Lucie Bittalová, která bojuje s rakovinou děložního čípkuFoto:  Měsíc raka

Humorem proti rakovině 

Teprve 27leté studentce anglistiky Lucii diagnostikovali doktoři na začátku letošního roku rakovinu děložního čípku v pokročilém stádiu. Po dobu čtyř měsíců jsme spolu s Lucií prožívali její válku s nádorem.  

S vážnou nemocí se pere srdnatým způsobem a mezi dávkami chemoterapie spustila kampaň Měsíc raka, jejímž cílem je přivést více žen na preventivní prohlídky, které mohou včas odhalit karcinom děložního čípku. 

Příběh z divadelního zákulisí 

Lukáš Příkazký - Foto: Ivan Studený

Lukáš PříkazkýFoto: Ivan Studený

Herecká profese je pro showbyznysem nepoznamenané pozorovatele zvláštním způsobem vzrušující. Jen letmý přehled titulních stránek časopisů a serverů nejen bulvárních ukazuje, jak chutný se zdá herecký chlebíček těm, kdo jej nikdy neokusili. Příběhy Radiožurnálu nabízí sousto složené z čistých ingrediencí bez dochucovadel. 

Po dobu 3 měsíců sledujeme od první čtené zkoušky po generálku, ve zkušebně, v herecké šatně, na jevišti nebo v baru 30letého herce Lukáše Příkazkého a jeho studium titulní role v divadelní hře Kašpar Hauser. Inscenaci z pera současného dramatika a teatrologa Jana Vedrala uvádí pražské Divaldo Na Vinohradech od 11. září 2015. 

Když asistenční pes hory přenáší 

17letý Honza a jeho asistenční pes Sony - Foto: Monika Vaňková

17letý Honza a jeho asistenční pes SonyFoto: Monika Vaňková

Trendem naší doby je mládí a zdraví, ne každý ale této kombinace dosáhne. Dnes 17letý student Jan Vaněk má v genech nevyléčitelnou chorobu, která jej postupně připravuje o schopnost pohybu. Je to tragédie? Záleží na úhlu pohledu. 

Člověk je tvor sociální a dokáže kooperovat nejen v rámci svého druhu. Příkladem takové vazby, pracovní i přátelské, je asistenční pes. Na příběhu Honzy s progresivní svalovou dystrofií a labradorského retrívra Sonyho zjistíte, jaké divy taková kooperace dokáže. V několika klíčových situacích poznáte kvalitu života i v mimořádných podmínkách. 

Český pěšák v boji s ebolou 

Český pěšák v boji s ebolou - Foto: Ondřej Horváth

Český pěšák v boji s ebolouFoto: Ondřej Horváth

Co asi prožívají lidé, kteří se odváží navštívit místa na zemi, která zpustošila epidemie zhoubného viru ebola? Možná si řeknete, že k cestě do těchto částí Afriky by vás nikdo nikdy nedonutil, natož v době, kdy ebola ještě zcela nezmizela. 

V Příbězích Radiožurnálu jsme vám takový výlet nabídli. Spolu s českým koordinátorem humanitární mise Lékařů bez hranic jsme se v červenci 2015 podívali do Libérie… 

V Libérii přežilo nakažení smrtícím virem přibližně 1500 lidí. „Nikdo neví, co se v jejich těle děje, ani se neví, proč ebolu vlastně přežili. Trpí mnoha chorobami, které na první pohled působí jako fyzické problémy. Ale v mnoha případech jsou to důsledky psychického traumatu z toho, co prožili,“ říká mimo jiné lékař Ondřej Horváth. 

Příběh samoživitelky Marcely: když lidský hyenismus pomáhá 

Marcela dokázala za pomoci sociálních sítí vypátrat viníka autonehody - Foto: Filip Jandourek

Marcela dokázala za pomoci sociálních sítí vypátrat viníka autonehodyFoto: Filip Jandourek

V červnu 2015 jsme sledovali příběh samoživitelky Marcely. Té se podařilo vlastními silami vypátrat pachatele nehody, který zdemoloval Marcelin osobní automobil. V pátrání třicátnici a matce samoživitelce Marcele pomáhaly i její tři malé děti a hlavně spousta přátel na sociální síti. 

Příběh ukazuje nejen energickou matku, která není ochotná se jen tak smířit s nepřízní osudu, ale také to, jak snadno se člověk stává závislým na svém autě. Ukáže se také, že lidská zvědavost, kterou leckdy označujeme za hyenismus a zájem o cizí neštěstí, může v některých případech být téměř darem z nebes. 

Zákulisí českého hokeje 

Slavomír Lener - Foto: Prokop Havel

Slavomír LenerFoto: Prokop Havel

Věděli jste, že překupník vstupenek na hokejové mistrovství světa si na černém trhu může vydělat i sto tisíc korun? Jaký je Růžičkův jednoduchý recept na přípravu silného reprezentačního týmu? A jak to vypadá, když se Vladimír Růžička vžije do role kazatele? 

Našeho reportéra Ivana Studeného v dubnu 2015 provedl zákulisím českého hokeje člověk z nejpovolanějších – bývalý hokejista a trenér a nyní generální manažer české reprezentace Slavomír Lener. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Příběhy Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-neděle 08.50  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace