Ozvěny dne

Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 
Jan Bumba a Veronika Sedláčková - Foto:  AG Geronimo

Jan Bumba a Veronika SedláčkováFoto:  AG Geronimo

Události posledních hodin – v poledne ve dvaceti a v podvečer v padesáti minutách

Co se doma i ve světě v posledních hodinách odehrálo? O tom mluvíme s klíčovými aktéry a předními komentátory. Přímo na místa událostí vás zavedou domácí i zahraniční reportéři. 

Radiožurnál je jedinou z nejposlouchanějších rozhlasových stanic v této zemi, která nabízí aktuální publicistické relace v pravidelnou dobu a v delším rozsahu. Posluchači Radiožurnálu vědí, že každý všední den po poledni a po osmnácté hodině uslyší ty nejdůležitější osobnosti doprovázené zasvěcenými komentáři. Přinášíme vyjádření ministrů, poslanců a vysokých státních úředníků a zároveň je podrobujeme okamžité analýze. 

Do duelu Ozvěn dne po půl sedmé večer se můžete zapojit i vy. Na výzvu moderátorů můžete posílat své otázky pro hosty pomocí SMS zpráv nebo na e-mail od@rozhlas.cz (případně ozvenydne@rozhlas.cz). 

Dbáme na nestrannost a srozumitelnost. Víme, že svět kolem nás je složitý – ale zachytit a vysvětlit jeho měnící se podobu je pro nás vrcholná výzva. 

Připravují:
Ozvěny dne moderují Veronika Sedláčková a Jan Bumba. Redakční tým Ozvěn kromě nich tvoří editoři Jaroslav Beránek, Petr Pospíšil, produkční Jana Vondráčková a Markéta Vozková a vedoucí redakce publicistiky Petr Dudek. 

Nejmenší zástupkyni rodiny Zahrádkových z Ratíškovic zaujali při dni otevřených dveří i moderátoři publicistických Ozvěn dne Radiožurnálu Jan Bumba a Veronika Sedláčková - Foto: Khalil Baalbaki

Nejmenší zástupkyni rodiny Zahrádkových z Ratíškovic zaujali při dni otevřených dveří i moderátoři publicistických Ozvěn dne Radiožurnálu Jan Bumba a Veronika SedláčkováFoto: Khalil Baalbaki

Historie pořadu:
Ozvěny dne po osmnácté hodině se do roku 2009 vysílaly pod názvem Radiofórum. V minulosti jej moderovali například Václav Sochor, Vít Dvořák, Lenka Kabrhelová, Petr Dudek a další zkušení redaktoři Radiožurnálu. 

Rozhovor s moderátorem Janem Bumbou 

Honzo, v čem je přidaná hodnota Ozvěn dne?
Ozvěny dne jsou nejucelenější publicistický pořad na Radiožurnálu. Pro posluchače příležitost dozvědět se o aktuálních tématech něco víc, než kolik se vejde do zpráv. 

Jak dlouho trvá příprava jednoho pořadu?
Polední OD připravujeme něco přes tři hodiny, podvečerní relaci pak přibližně čtyři. K tomu je ale nutné přičíst X hodin plánování. 

Kdy se do studia obzvlášť těšíte?
Když mám pocit, že se podařilo domluvit hosty, kteří mohou přinést nový, neotřelý pohled na probírané téma. A vždy když se něco významného děje. 

Ke komu byste přirovnal svoji roli moderátora? Jste průvodce? Soudce? Tlumočník?
Moderátor je prostě moderátor. Prostředník mezi respondentem a posluchačem. Moderátor se musí ptát za posluchače, kteří jsou jeho klienty. Soudit nesmí, názor si musí vytvořit posluchač sám. 

Jan Bumba - Foto: Khalil Baalbaki

Jan BumbaFoto: Khalil Baalbaki

Může Vás ve studiu něco nebo někdo „rozhodit“?
Nemělo by, ale stane se. Nejvíc frustrující je, když je vše připraveno a pak spadne telefonní linka nebo se respondent vůbec neozve. 

Koho byste do Ozvěn dne rád (opět) pozval?
Baracka Obamu, Angelu Merkelovou a Vladimira Putina. 

Oznámkujte schopnost našich politiků a úředníků diskutovat před mikrofonem Ozvěn dne.
Není možné dát stejnou známku všem. Dobrých debatérů je ale hrozně málo. Mnoho politiků má bohužel pocit, že čím větší prostor si urvou pro sebe, tím jsou v diskusi úspěšnější. Podle mne to spíš něco vypovídá o jejich charakteru. 

Máte mezi českými komentátory svého oblíbence?
Myslíte kromě kolegy Nováčka? Špičkovými novináři, kteří by se uplatnili všude v Evropě, jsou Jindřich Šídlo a Petr Fischer. A je mi líto, že už politiku moc nekomentují Ondřej Štindl a Adam Drda. 

Není v českých médií moc politiků?
Není, stejně jako není moc politiky jako takové. Problém je v tom, že média neumějí podávat politická témata srozumitelně a nevěnují se jim důsledně. 

Je rozhlas v souboji s novými médii odsouzen k porážce?
Naprosto ne! Rozhlas se musí zamyslet nad svou rolí v pozměněné mediální krajině a věnovat tomu dostatečnou energii a úsilí. Má ale, podle mne, lepší výchozí pozici než televize. 

Autor:  Petr Dudek  (pdu)
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace