Velikonoce, náboženské a lidské aspekty

pomlázka - Foto:  Rádio Praha

pomlázkaFoto:  Rádio Praha

Před námi je závěrečný díl Vašeho tématu. Dnes jsme se přizpůsobili ještě svátečnímu charakteru velikonočního pondělí. Mluvili jsme o náboženských i lidských aspektech Velikonoc. O tom, proč jsou blízké i mnoha lidem dneška, kteří konec konců ani nemusejí být členy nějaké církve.

Eva Hůlková: Vzpomínáte, milí přátelé, o čem jsme mluvili po 15. hodině? Bylo to s Danielem Hermanem, mluvčím katolických biskupů. Tento oduševnělý dvoumetrový urostlý muž každé Velikonoce drží půst. Říká, že to patří k duševní hygieně. Slovo hygiena se mi od katolického duchovního vůbec nelíbí. Je takové nevznešené, neromantické, nebiblické, řekla bych. Jenomže on si nedá říct. 

Daniel Herman: Normální tělesnou hygienu víceméně udržujeme, ale člověk není jenom ten, ať mi posluchači odpustí, kus masa. Přeci jenom je i něco trošku duchovního, je to jakási symbióza toho duchovního a fyzického prvku a na tu hygienu právě duše někdy pozapomínáme. Tam mohou být podmínky třeba extrémní v nějakém zajetí nebo někde, kde člověk prostě nemůže na tu vnější hygienu tak dbát, ale je-li kultivován vnitřně, tak si myslím, že je to v tu chvíli ještě nosnější než cokoliv jiného. 

Eva Hůlková: Asi se shodneme na tom, že vnitřní kultivace nás lidí, to je prostě pole, které se vyplatí pořád obdělávat. 

Daniel Herman: To určitě a asi od chvíle, kdy člověk začne rozum bráti, tak do chvíle, než ho ztratí opět, tak to je celoživotní proces. To rozhodně ano a jistě to vychází z prostředí, z kterého člověk vzešel. Myslím si, že to, co si člověk odnáší z domova, je asi tím nejdůležitějším prvkem, že tam se nastaví určité parametry, určité mantinely, přes které potom třeba ve svém svědomí není ochoten ani později jít. 

Eva Hůlková: A když mluvíme o Velikonocích a dostali jsme se k rodině, zůstaňme u tématu. 

Daniel Herman: To je velice důležitý aspekt, aby se tam ty rodinné vztahy posílily, aby prostě lidé byli schopní spolu dohromady slavit. Ne prostě nějaké individuální mimoběžné monology, ale aby skutečně spolu komunikovali. I to volno k tomu disponuje. 

Eva Hůlková: Dnes už jsme ve Vašem tématu zmínili velikonoční slovo oběť. Ta má mnoho podob a každý se jí může nějak zhostit. Třeba psychickou solidaritou nás z bohatší části světa s těmi chudými. A taky alespoň malým, ale nějakým tím činem. 

Daniel Herman: Jsem přesvědčený, že by se měla projevit i prakticky. Třeba je to velice, hezká forma této solidarity je projekt adopce na dálku, například, kdy člověk z ušetřených peněz možná za ty řízky nebo za cigarety nebo za cokoliv, za alkohol, třeba ušetří nějakou částku, která umožní člověku v Indii, v Africe nebo prostě někde jinde plodnější, lepší život tím, že může chodit do školy. Takže si myslím, že to má i tyto praktické dopady, ale člověk by si to uvědomovat měl a asi by měl být i vděčný za to, že třeba nemusí hladovět, protože osobně nevěřím lidem, kteří se pohoršují právě nad hmotnými věcmi a ukazují nebo říkají, že jsou špatné, ale přitom si myslím, že by se jich velice neradi vzdávali. Že i to je jakási vnitřní poloha, dokázat to spíš uvnitř, ukázněně, řekněme, omezit proto, abych měl třeba možnost se rozdělit s druhým. 

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou. 

Autor:  Eva Hůlková  (ehů)
Pořad: Vaše téma  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: po-pá 9.15, 10.15, 11.15, 4.40(r), so-ne 6.55, 7.56, 11.50, 14.15, 15.15, 16.15, ne i 17.15 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace