Vybavení pro dovolenou na vodě

vodáci - Foto: Jan Rosenauer

vodáciFoto: Jan Rosenauer

Pokud uvažujete o tom, že strávíte část dovolené na vodě s pádlem v ruce, tak se vám mohou hodit informace, co všechno k uskutečnění tohoto plánu můžete potřebovat. Vodácký sport je v Česku hojně rozšířená zábava. U nás je dost řek, které mají vodu prakticky po celé prázdniny. Hlavní je mít loď. Jakou volit poradí vodácký expert firmy HG sport Vojtěch Jančar.

Jančar: Na našich tocích je nejoblíbenější kánoí typ Vydra, velice dobře se s ní točí, jede pomaleji, některým se zdá trochu vratká. Čím je u lodě kulatější dno, tím lépe se otáčí a pojede pomaleji. Typy podobné indiánským kánoím, se zvednutými špicemi, jedou rovně, ale hůře se točí. 

Jedním ze základních kritérií je materiál, který sloužil k výrobě. 

Jančar: Dřevěných lodí ubývá, nejvíce jich je z laminátu, více se objevují lodě plastové, které jsou téměř nerozbitné. Pokud nemůžete loď dovézt na střeše auta nebo poslat po železnici, tak se vyplatí loď nafukovací. Není nutné loď vždy kupovat. U hlavních vodácky atraktivních řek je dostatečné množství půjčoven, jejich seznam najdete na vodáckých internetových serverech www kanoe.cz, www raft. cz. Půjčovna vám po dohodě loď přiveze na dohodnuté místo a ve smluvený čas si pro ni zase přijede. 

Jančar: K lodi potřebujeme pádlo, i když jsou vodáci, kteří nikam nespěchají, nepádlují a 50 kilometrů řeky jim vydrží na 14 dní. 

Pádla se vyrábějí dřevěná nebo duralová. Oboje mají svoji výhodu. Osobní věci, které vezeme, musí být zajištěny proti vlhkosti a nejlépe poslouží lodní pytel. 

Jančar: Máme-li peřiny, tak 100 litrový, pokud máme vybavení méně, tak stačí 80 či 60 litrový lodní pytel, který má takové zavírání, že v případě převrhnutí do něho nenateče voda. Dobré je mít ještě spací pytel, stan, náhradní oblečení. 

Osobní výbavu můžeme mít v plastových sudech, také ty se dají půjčit. 

Autor:  Jaroslav Zvára  (zva)
Pořad: Dobrá rada  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: so-ne 9.10, po 3.45 (r) - vysíláno do 4. září 2005  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace