Jak dopadli vojáci z první války v Zálivu

američtí vojáci v Basře - Foto:  ČTK

američtí vojáci v BasřeFoto:  ČTK

Opět jsme měli možnost sledovat válku, opět umírali a stále umírají lidé, kteří s ní nemají nic společného. I to je obraz konfliktu v Iráku. Stejně jako před dvanácti lety v Perském zálivu, kam odjela naše první vojenská mise. Tehdy se po půl roce vojáci bez větších problémů a s velkou slávou vrátili. Pak jim lidé začali vyčítat, že byli jen námezdní žoldáci. Vojáci navíc přišli o svá místa v armádě, protože vláda během jejich mise v Zálivu armádu restrukturalizovala. Jenže to také nebylo všechno.

Brzy po návratu se u některých vojáků začaly projevovat nejrůznější zdravotní potíže. Hovořilo se o pouštní horečce, o syndromu ze zálivu. Informace doplňuje veterán z Perského zálivu Jindřich Sita. 

Jindřich Sita: Já osobně si myslím, že největší problém byl ten permanentní psychický stres, ve kterém se ty vojska tam nacházely. Tím pádem vlastně došlo k tomu, že některé onemocnění, řekl bych, se prosadily nebo zvítězily. 

Veteráni dnes popisují, jak tehdy Irák podobně jako dnes zapálil ropné vrty. Plamen měl čtyřicet až padesát metrů a pršely saze, které vojáci dýchali. Třicet procent vojáků,kteří se tehdy ze zálivu vrátili, dnes trpí únavovým syndromem, bolestmi hlavy, kloubů, vypadáváním zubů, mají nemocná játra. Řadě z nich se rozpadla rodina. Někteří propadli drogám, jiní se zabili při autonehodě. Ti, co přežili, se stáhli do ústraní a nechtějí s nikým hovořit. U jiných se objevil také zvláštní druh rakoviny, jako například u padesátiletého Jana Husána, který roku 1995 zemřel. Hovoří jeho kolega, veterán z Perského zálivu a chemik Lubomír Šmehlík. 

Lubomír Šmehlík: Byl tam zdravý, veselý, kamarádský. Po roce, když za ním přijdete do nemocnice a vidíte ho umírat, je to hrozně nepříjemný. 

I tento veterán, který vzpomínal na zesnulého kolegu, má dnes následky. Po návratu se u něj objevila hepatitida typu B. Ovšem podobné trvalé obtíže mají vojáci američtí a britští. V Perském zálivu naši chemici totiž naměřili i chemické látky yperit a sarin. Nejprve se o tom nesmělo hovořit, potom se jejich existence připustila. Až roku 97 byla u nás ustanovena lékařská komise. V komisi byla také lékařka a poslankyně Milada Emerová, kterou jsme požádali o stanovisko. 

Milada Emerová: Tam jsem uvedla, že šlo o toxické působení zplodin z hořících ropných vrtů. 

Začalo se hovořit i o další možné příčině zdravotních obtíží, o střelách s ochuzeným uranem a následném ozáření. Protože ale střely nepatří mezi zbraně hromadného ničení, nejsou zakázány. Ani dnes oficiální místa nechtějí přiznat, že zdravotní potíže vojáků mají souvislost s jejich pobytem v Perském zálivu. Hovoří místopředseda výboru pro evropskou integraci Parlamentu Petr Nečas. 

Petr Nečas: Obávám se, že jednoznačně medicínský důkaz, který byl dokázal vydefinovat příčiny těch onemocnění, neexistuje. 

Proč několik tisíc amerických, britských, ale i našich vojáků z Perského zálivu trpí stejnými nemocemi? To je otázka, na kterou zatím nikdo kvalifikovaně neodpověděl. Nevíme ani, s jakými zdravotními následky se vrátí vojáci z té současné války. I to je důvod, proč by mělo být zjištěno, co způsobilo zdravotní potíže těch,kteří byli v Perském zálivu na začátku roku 1991. 

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou. 

Autor:  Pavel Janošec, Markéta Kaclová  (ark)
Pořad: Pod kůži  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: po-pá 14.35-15.00 - vysíláno do prosince 2009  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace