Ztráta osobních dokladů

osobní doklady - Foto: Jan Rosenauer

osobní dokladyFoto: Jan Rosenauer

Pokud patří mezi ztracené doklady řidičský průkaz, povedou naše kroky na příslušný odbor obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo na magistrát města, kde máme trvalé bydliště. Postup vysvětluje Josef Mihalík, ředitel odboru dopravně správních agend pražského magistrátu.

Josef Mihalík: Tam si vyžádá žádost, tu vypíše a k té žádosti přiloží fotografii 3,5x4 cm a doklad totožnosti. To znamená, musí mít občanský průkaz. Pokud nebude mít občanský průkaz nebo tam došlo i ke ztrátě občanského průkazu, musí nejdříve na policii, aby dostal náhradní doklad. To je ten papírek, kde má napsaný trvalý bydliště a pak samozřejmě k tomu musí doložit doklad, kde je fotografie. To znamená aspoň cestovní pas. 

Náhradní doklad má ale jedno omezení, se kterým musí řidič počítat. Nesmí se s ním vycestovat mimo republiku. Při ztrátě řidičského průkazu také počítejme s poplatkem 50 korun. A jak je to s dokladem, který vlastní od 15ti let každý z nás? Tedy se ztrátou občanského průkazu. Situace je podle mluvčí Ministerstva vnitra Radky Kovářové podobná. 

Radka Kovářová: Jsme povinni neprodleně ztrátu nebo odcizení občanského průkazu nahlásit na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo na kterýkoliv matriční úřad. 

Na úřadě dostaneme potvrzení o tom, že jsme ztrátu řádně a včas nahlásili. Zcizení můžeme nahlásit i na policii. Ovšem poslouchejte pozorně, co s tímto potvrzením ve formě listu můžeme a co ne? 

Radka Kovářová: Protože tento papír neobsahuje naší fotografii a může se stát, že nahlásíme úředníkům jiné údaje než pravdivé, tak proto tento papír nebo toto potvrzení není veřejnou listinou a není to náhradní doklad totožnosti. 

A co tedy máme používat po dobu, než dostaneme nový občanský průkaz? 

Radka Kovářová: Pro tu dobu, než my si zažádáme o nový občanský průkaz a než úředníci tu naši žádost vyřídí, to znamená do lhůty 30 dnů, pak můžeme na úřadech používat například cestovní pas, který veřejnou listinou naopak je. 

A zajímalo by vás, kolik taková ztráta nebo odcizení občanského průkazu bude stát? 

Radka Kovářová: Vzhledem k tomu, že tady se bavíme o případech ztráty nebo odcizení, tak musíme zaplatit při vzniku nového občanského průkazu poplatek správní ve výši 100 korun. 

Pokud bychom si nestihli zažádat o nový občanský průkaz ve lhůtě do 15 dnů od nahlášení ztráty, pak by šlo o přestupek, kde jsou možné sankce až 10 tisíc korun. A ještě o jedné ztrátě dokladů si řekneme. V cizině se ztráta může týkat jak našeho občanského a řidičského průkazu, tak i cestovního pasu. V takové situaci je bez výjimky jediná cesta. Nahlásit ztrátu nebo odcizení na místní policii. Jak říká ředitel konsulárního odboru Ministerstva zahraničí Ivan Záleský, je to důležité zejména proto, že o ztrátě musí mít člověk v ruce potvrzení. 

Ivan Záleský: To není samoúčelné. To má jednu důležitou funkci. S tímto potvrzení potom se musí dostavit na náš zastupitelský úřad. 

Právě tady je možné podat žádost o vydání nového cestovního pasu. Pokud ale do konce pobytu nezbývá už moc dní nebo týdnů, pak můžeme na zastupitelském úřadě žádat jen o tak zvaný cestovní průkaz. 

Ivan Záleský: To znamená, je to cestovní průkaz, který je vlastně jakoby náhradou cestovního dokladu regulérního. Je to v podstatě normální cestovní doklad s územní a časovou platností omezenou na účel cesty, zejména k umožnění návratu toho českého občana do České republiky. 

Tento náhradní cestovní doklad, který vyhotoví zastupitelský úřad, plně poslouží českému občanovi i pro zbytek dovolené v cizím státě. Při dalším pobytu je ale lépe zažádat na místě rovnou o nový pas. Potvrzení tamní policie o ztrátě dokladu v cizině si zase uschováme až půjdeme žádat o nový cestovní pas české úřady doma. 

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou. 

Autor:  Vlasta Valentová  (vva)
Pořad: Vaše téma  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: po-pá 9.15, 10.15, 11.15, 4.40(r), so-ne 6.55, 7.56, 11.50, 14.15, 15.15, 16.15, ne i 17.15 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace