Petr Fischer: Alkohol jako pomocník?

Ve výzkumu požívání alkoholu mladistvými předehnala Česká republika také Řeky (ilustrační foto)Foto: Jaromír Marek
Šestnáctiletí Češi a Češky pijí stále více alkoholu. V Evropě se jim v opíjení vyrovnávají už jen mladí Němci nebo Britové. S alkoholem se často baví i dospívající Řekové nebo Slováci. Na Čechy mezi dětstvím a dospělostí však přece jen nemají.
Není to informace až tak překvapivá. Teenageři dělají jen to, co vidí kolem sebe, co jim společnost nabízí. A ta česká je vůči konzumaci alkoholu dlouhodobě velmi tolerantní. Problém není ani tak v tom, že stát málo kontroluje a trestá prodej alkoholu nezletilým a že se nesnaží omezit počet prodejních míst, kde se dá alkohol sehnat, jako je to v některých přísnějších evropských, ale i amerických státech. Prohibice ještě nikdy náklonnost k alkoholu neomezila.
Tolerance tu znamená něco mnohem obecnějšího. Označuje společenské vnímání alkoholu jako přirozeného prostředku proti stresu a nudě, jako srdce a nejbližší zdroj zábavy, který je právě proto tolerovatelný i u mladší generace. Alkohol se v této optice jeví spíše jako pomocník než jako nepřítel a zabiják.
Souvisí to s celkově uvolněným postojem české společnosti k měkkým drogám, které podle obecné představy tak nějak patří k životu a nemá cenu se jim vyhýbat. Přesně tak to také chápou dospívající děti, ať už jde o kouření cigaret, pití piva nebo šlukování marihuany. Měkké drogy neškodí, praví moudrost, které se drželi a drží jejich rodiče, jen se s nimi musí umět rozumně pracovat,
Děs, který při prvním čtení vychází z evropského školního srovnání ESPAD, tedy nemusí být tak obrovský. Možná jen do chvíle, kdy si položíme podstatnější otázku. Mohou se od nás děti naučit se společensky tolerovanými drogami rozumně spoluexistovat?
Vzhledem k mohutné touze za každou cenu se opít a zhulit, která vystupuje z pozadí výsledků mezinárodního projektu a která naznačuje jistou frustraci z rodičů, nemusí být odpověď rozhodně jednoduše kladná. A to je mnohem děsivější zpráva než všechny alkoholové a marihuanové rekordy českých šestnáctiletých.




