Ze zákulisí25. listopadu  2013 v 07:00  

Zákulisí Dvaceti minut: Jdeme k jádru věci, prozrazuje vedoucí publicistiky

Petr Dudek a Martin Veselovský procházejí připravené otázky - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Dudek a Martin Veselovský procházejí připravené otázkyFoto: Khalil Baalbaki

Moderátor nebo moderátorka, jeden host, 20minutový rozhovor každý všední den – to je Dvacet minut Radiožurnálu, jak je znáte od září 2006. Dvacetiminutovka publicistiky má i svou skrytou stránku. Zajímá vás, kdo spolu s moderátory přemýšlí nad otázkami a kdo vlastně shání hosty?

Moderátoři v tom nejsou sami. Spolupracují s nimi Petr Dudek, vedoucí redakce aktuální publicistiky, a produkční Jana Vondráčková, která má na starosti publicistické pořady Radiožurnálu. 

Právě ona si prý z hlavy dokáže vybavit, kdo byl hostem třeba před rokem nebo dvěma. „Zná řadu lidí a dokáže říct, jak rychle se dá požadovaná osoba sehnat,“ vysvětluje Petr Dudek, který je mimo jiné editorem a dramaturgem Dvaceti minut Radiožurnálu

Čtěte také: Někteří politici snad vůbec nečetli volební program své strany, diví se Martin Veselovský

Rozhovor přijde na řadu až ve třetím kole 

Moderátoři publicistiky Veronika Sedláčková, Martin Veselovský a Helena Šulcová na jedné z fotek kalendáře Radiožurnálu pro rok 2014 - Foto: Tomáš Novák

Moderátoři publicistiky Veronika Sedláčková, Martin Veselovský a Helena Šulcová na jedné z fotek kalendáře Radiožurnálu pro rok 2014Foto: Tomáš Novák

Jaká je jeho úloha? „Čtu noviny a zpravodajské portály, poslouchám naše vysílání, dívám se na televizi a procházím sociální sítě. Tam nacházím témata, která hýbou posledními hodinami,“ popisuje. K nim se snaží najít odpovídajícího hosta. „Pak dotyčného oslovíme. Když souhlasí, máme v prvním kole vyhráno,“ nastiňuje. 

Příprava pokračuje druhým kolem. „Sedíme nad otázkami, které by měly po 17. hodině padnout. Moderátor si je připraví a já mu přidám další, nebo ho odradím od těch, které mi nepřipadají až tak zajímavé,“ popisuje. 

Dostáváme se ke třetímu kolu. Zatímco moderátor zpovídá hosta ve studiu, Petr Dudek se snaží být v režii u zvukaře. „Odtud říkám moderátorům pokyny do sluchátek. Aby udělali předěl, když mám pocit, že se rozhovor táhne. Nebo přímo položím otázku a moderátor ji použije podle vlastního uvážení,“ prozrazuje. 

Když moderátor spolupracuje s někým v pozadí...

„Řada lidí neví, že nějaký editor vysílání vůbec existuje,“ tvrdí Petr Dudek. Jednou se nedopatřením stalo, že jeho otázky a komentáře, které říkal Martinu Veselovskému do sluchátek, nepatrně procházely do vysílání. A několik posluchačů se ozvalo. 

„Většina z nich měla pocit, že rolí editora je cenzurovat, ale opak je pravdou,“ popisuje. „Je přínosné, když pořad kromě moderátora sleduje ještě někdo další, kdo posoudí, jestli je téma vyčerpané, nebo by bylo dobré přidat ještě jednu otázku,“ popisuje obvyklý postup v rádiích a televizích po celém světě. 

„Když lidé zjistí, že moderátor spolupracuje s někým v pozadí, mají pocit, že jde o podvod nebo faul. Tato práce je však vždy potřeba, a to bez ohledu na to, jestli jsem editorem já, nebo někdo jiný,“ nastiňuje. 

Někteří politici odřeknou na poslední chvíli 

Dvacet minut Radiožurnálu patří v Česku mezi prestižní publicistické pořady, a proto musí Petr Dudek dlouho přemýšlet, jestli se někdy stalo, že pozvaný host nedorazil. „Byl to buď omyl, nebo dotyčný musel něco zařídit a nestačil se omluvit,“ zmiňuje s tím, že i za pouhých 30 minut se dá sehnat náhradník. 

Petr Dudek a Martin Veselovský přebírají Novinářskou cenu 2012 za rozhovor s Václavem Sloupem. Předávání shodou okolností moderovala Veronika Sedláčková - Foto: Richard Rameš,  Nadace Open Society Fund Praha

Petr Dudek a Martin Veselovský přebírají Novinářskou cenu 2012 za rozhovor s Václavem Sloupem. Předávání shodou okolností moderovala Veronika SedláčkováFoto: Richard Rameš, Nadace Open Society Fund Praha

„Někteří politici odřeknou na poslední chvíli, přestože vědí, že nám způsobí potíže. Někdy to plyne z jejich osobnosti,“ vysvětluje. „Takhle se choval Vít Bárta v době, kdy byl ministrem dopravy. Byl schopný slíbit účast a pak se už neozvat.“ 

Jsou však i ti, kteří pozvání přijmout nechtějí, třeba lidé typu Zdeňka Bakaly nebo Petra Kellnera, kteří se vyskytují v médiích zřídka. Podle Petra Dudka tu je také skupina politiků, která dává přednost vstřícnějším moderátorům. „Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu jde o konfrontaci, která jim není po chuti. Snažíme se zvát i takové politiky, ale ne vždy se nám podaří prolomit jejich mediální strategii,“ uznává. 

To nejdůležitější? Aby rozhovor nezněl jako výslech 

„Je třeba mít cit, protože situace se v politice láme a někdo, kdo si držel karty u těla, je připraven mluvit otevřeněji než dřív. Pak je dobré s ním udělat rozhovor,“ dodává k výběru hostů. 

Novinářská cena za rozhovor s Václavem Sloupem

V dubnu 2013 získali Martin Veselovský a Petr Dudek Novinářskou cenu 2012 v kategorii audiovizuální žurnalistiky za rozhovor s Václavem Sloupem, radním Karlovarského kraje pro školství, který byl v minulosti členem pohraniční stráže. „Pan radní se bránil otázkám, které v dané situaci musejí padnout, protože jsou ve veřejném zájmu,“ popisuje Petr Dudek. 

„Je ve veřejném zájmu vědět, že politik, který se v kraji stará o vzdělání, má zcela svérázné názory na naši nedávnou minulost a na to, jakým způsobem by se měla historie vyučovat na školách. Když dostal otázku, co si myslí o výkladu moderní historie, nebylo to proto, že bychom ho chtěli kompromitovat. Jsme přesvědčeni, že veřejnost má právo to vědět,“ dodává. 

Oceněný rozhovor si můžete kdykoliv připomenout na našem webu. 

Odezva poluchačů a spolupráce s moderátory je to, co Petra Dudka na práci nejvíc baví. Někdy to ovšem moderátor od posluchačů schytá, byť neprávem. To když do studia přijde host, který je útočný, defenzivní, případně vyhýbavý a rozhovor nikam nevede. „Snažíme se hradbu obejít a dostat se k jádru věci. To se posluchačům někdy nezamlouvá, ale jinou cestu nemáme, musíme ji zkoušet,“ říká k tomu. 

„Důležité je, aby moderátor měl chuť do práce, byl zvídavý, toužil z hosta něco dostat. A aby udělal rozhovor, který nebude znít jako výslech, ale skutečně jako rozhovor,“ připomíná. „Myslím, že když se to podaří, tak lidé Dvacet minut Radiožurnálu rádi poslouchají.“ 

Každý všední den po 17. hodině

Dvacet minut Radiožurnálu poslouchejte každý všední den vždy od 17.05 hodin. 

Na našem webu radiozurnal.cz/dvacetminut najdete články, audio záznamy i přepisy rozhovorů s fotkami. Nezapomeňte nás sledovat také na Facebooku: www.facebook.com/dvacetminut

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace