Ze zákulisí21. dubna  2017 v 13:38  

Hlasujte pro Yusru! Multimediální reportáž o syrské plavkyni soutěží o Novinářskou cenu 2016

Yusra Mardini závodila na olympiádě v Riu - Foto:  Alamy

Yusra Mardini závodila na olympiádě v RiuFoto:  Alamy

Na Radiožurnálu jste mohli slyšet čtyřdílný časosběrný dokument Yusra plave o život. Dokumentaristky Magdalena Sodomková a Brit Jensenová zmapovali příběh syrské uprchlice Yusry Mardini, která se dostala až do uprchlického týmu na olympijské hry v Riu. Teď má dokument šanci získat Novinářskou cenu 2016. Hlasovat můžete i vy!

„Seznámili jsme se v Srbsku ve chvíli, kdy se Yusra právě chystala ilegálně překročit schengenskou hranici, a to tak, že se chtěla s kamarády proplížit kukuřicí,“ vzpomíná Magdalena Sodomková na první setkání s Yusrou. 

Magda jako novinářka psala vždy články, ale když na srbsko-maďarské hranici potkala Yusru, tak vzala do ruky diktafon. Až později si uvědomila, jaké má autentické zvuky, které se dají dobře využít – viděla budoucnost syrské plavkyně, která nejdříve plavala o život na moři, pak plave profesionálně a chystá se do Ria. „Pochopila jsem, že je to velká story,“ dodává.  

Hlasujte pro Yusru! Své hlasy můžete posílat až do 30. dubna.

Z neznámé dívky na útěku, která cestou z Turecka do Řecka táhla s několika dalšími rozbitý člun a tím zřejmě zachránila život mnoha lidí, se stala hvězda, která se dostala až na olympijské hry v Riu. Dokument Yusra plave o život odvysílala i BBC, která také vstoupila do koprodukce. 

V pátek 21. dubna začalo hlasování o Novinářskou cenu 2016 v kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti. Mezi deseti nominovanými příspěvky je i multimediální reportáž Yusra plave o život. Pošlete jí svůj hlas! Čas máte až do neděle 30. dubna. Jeden z hlasujících navíc vyhraje elektroniku v hodnotě pěti tisíc korun. 

Podívejte se na rozhovor s dokumentaristkami Magdalenou Sodomkovou a Brit Jensen: 

Autor:  Jana Přinosilová
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace