Srdcerváči pomůžou najít handicapovaným férovou práci

10. září 2013

Najít dobrou práci bývá pro lidi s handicapem někdy doslova nepřekonatelná překážka. Lidé s postižením se totiž stále jak u zaměstnavatelů, tak u veřejnosti setkávají s nepochopením. Změnit to chce ojedinělý projekt Srdcerváči. Radiožurnál jej podpořil.

Srdcerváči chtějí změnit pohled společnosti na to, v jakých oborech mohou lidé s postižením pracovat. „Mají dokázat veřejnosti, že lidé se zdravotním postižením nemusí dělat jen pomocné asistentské práce,“ řekla Českému rozhlasu Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením, který kampaň rozjel.

Nedostatek práce pro handicapované dokazují i čísla. V roce 2012 pracovalo podle Českého statistického úřadu z necelých 900 tisíc osob s postižením jen zhruba 490 tisíc. Srdcerváči se rvou za to, aby se handicapovaným dařilo sehnat kvalifikovanou práci bez problémů.

A jak bude celý projekt probíhat? Po celý následující měsíc, tedy do 10. října 2013, se bude pět úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí, takzvaných Srdcerváčů, snažit prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně ukázat, že zdravotní postižení nemusí být v práci překážkou. Zároveň se budou snažit získávat od institucí, firem a významných osobností ojedinělé dárky nebo zážitky.

Vybírejte z originálního katalogu

Srdcerváčem se ale může stát každý z nás. Na webové stránce projektu si můžete i vy sami koupit neobvyklý dárek, třeba návštěvu automobilky nebo prohlídku sklárny s Bořkem Šípkem. V katalogu jsou i další zajímavé ceny, například míč od Petra Čecha, tričko podepsané Usainem Boltem nebo výlet po pražských barech s ekonomem Tomášem Sedláčkem.

Projekt Srdcerváči pomáhá handicapovaným získat práci

Kdo by si ze stovek unikátních položek nemohl vybrat, může projekt podpořit zasláním finančního daru nebo pořízením srdcerváčského trička, kterým ukáže, že mu osud ostatních není lhostejný. Vybrané peníze pak pomůžou při tvorbě pracovních míst pro handicapované.

Prvních pět týdnů bude moci veřejnost dražit na www.aukro.cz pět nejlákavějších dárků, například podepsanou hokejku od Jaromíra Jágra nebo taktéž podepsanou knihu Ztracený symbol od Dana Browna. Na závěr proběhne aukce večerních šatů na míru od přední české módní návrhářky Hany Havelkové.

Srdcerváči na Radiožurnálu

Radiožurnál o projektu informuje jak ve svém vysílání, tak na Facebooku. Hostem Lucie Výborné už ostatně byl Jakub Koucký, který je jedním ze Srdcerváčů. Narodil se s rozštěpem páteře a na vozík je upoutaný odmalička. Živí se jako grafik a vede velmi aktivní život.

Čtěte také

Založil mimo jiné občanské sdružení Adrenalin bez bariér, které organizuje adrenalinové aktivity pro handicapované. Díky jeho víře, že lidé s handicapem dokážou cokoli, si můžou vozíčkáři vyzkoušet sjíždění divoké vody, tandemové seskoky padákem nebo třeba jízdu na motorovém člunu či čtyřkolce.

Ve vysílání se objeví také reportáže z regionů o lidech, kterým se daří bojovat s osudem a i přes svůj handicap našli v životě uplatnění. Chystáme i reportáž za účasti herce Pavla Nového. Když před šesti lety onemocněl západonilskou horečkou, zcela ochrnul. Díky péči odborníků a silné vůli ale nemoc překonal. Dnes žije znovu plnohodnotným životem a pomáhá ostatním.

Jakub Koucký, handicapovaný podnikatel

Peníze půjdou i na nová pracovní místa

A co se bude dít s vybranými penězi? Výtěžek transparentního projektu k 31. říjnu 2013 bude do konce roku rozdělen ve formě grantů na otevření nových pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením a pořízení materiálního nebo hmotného vybavení, které toto zaměstnání umožní. Získané prostředky půjdou i na rozvoj samostatného podnikání osob se zdravotním postižením.

Veřejnost bude moci podpořit projekt Srdcerváči i v dalších týdnech a měsících. Peníze získané po prvním listopadu budou použity v grantovém řízení v příštím roce.

autor: anr
Spustit audio