Ze zákulisíAktualizováno 18.08.2013 17:34  

V unikátním dokumentu zní Václav Havel z roku 1968

Václav Havel - Foto: Filip Jandourek

Václav HavelFoto: Filip Jandourek

Václav Havel, jak jste jej ještě neslyšeli, herec Jan Tříska a dramatické srpnové dny roku 1968. To všechno uslyšíte v dokumentu Tomáše Černého Jsme s vámi, buďte s námi!, který oživuje záznamy z dob srpnové okupace. Radiožurnál dokument odvysílal 5. srpna a v repríze také 18. srpna.

Rozhlasový objev roku. Za ten je možné bez přehánění označit unikátní záznamy vysílání ze srpna roku 1968, k nimž se rozhlas nedávno dostal. Jde o dlouho hledané nahrávky z dramatických dnů okupace. 

Jména tehdejších rozhlasových „moderátorů“ a komentátorů aktuálního dění přitom nejsou jen tak ledasjaká. Byli jimi herec Jan Tříska a dramatik Václav Havel, kteří se v roce 1968 podíleli na rozhlasovém vysílání z Liberce. 

Význam objevu? Nevyčíslitelný

„Tento objev potvrzuje, co všichni víme, na co oba aktéři mnohokrát vzpomínali, ale co nikdo od roku 1968 neslyšel,“ přibližuje redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý. „Najednou víme přesně, co vlastně Jan Tříska v Liberci hlásil, a víme, že to nebyly výhradně texty Václava Havla, jak se vždycky tradovalo…“ 

Neuvěřitelné odhalení 

V tom, že unikátní nahrávky mohou po dlouhých letech opět zaznít v rozhlasovém éteru, sehrála svou roli vlastně náhoda. 

Největší zásluhu na tom má liberecký posluchač Vladimír Beran. Ten na srpnovou okupaci 1968 vzpomíná se slovy: „Upadl jsem do apatie, ve které jsem byl schopen jen zapnout magnetofon a nahrávat vysílání rozhlasu. Poslouchal jsem Prahu, ale také stále častější vstupy ‚svobodného vysílače Liberec‘.“ 

Václav Havel během projevu u kulturního domu NHKG v roce 1969 - Foto:  Akreditovaný archiv ArcelorMittal Ostrava a.s.

Václav Havel během projevu u kulturního domu NHKG v roce 1969Foto:  Akreditovaný archiv ArcelorMittal Ostrava a.s.

Právě pásky, které Vladimír Beran v roce 1968 pořídil, nedávno nabídl jeho syn Českému rozhlasu k poslechu a digitalizaci – a neuvěřitelné odhalení bylo na světě. Šlo o dlouho hledané unikátní záznamy z dramatických srpnových dnů s hlasy tehdejších „moderátorů“: herce Jana Třísky a dramatika Václava Havla. 

V premiéře na Radiožurnálu 

Po dlouhých 45 letech se části tohoto srpnového vysílání opět dostaly k posluchačům. Jsou totiž součástí dokumentu Tomáše Černého Jsme s vámi, buďte s námi! 

„V dokumentu zní i vzpomínky dvou hlasatelů Československého rozhlasu Jiřího Kadlece a Vladimíra Fišera,“ říká Tomáš Černý. „Ten první měl službu večer 20. srpna 1968 a krátce před tím, než šel číst zprávy ve 23 hodin, debatoval s kolegou ze zpravodajské směny o tom, co by se stalo, kdyby ‚sem na nás vtrhli‘. 

A Vladimír Fišer místo toho, aby po půlnoci z 20. na 21. srpna otevřel víno a oslavil s kolegyněmi techničkami své 34. narozeniny, dostal nečekaný dárek v podobě prohlášení ÚV KSČ ke vzniklé situaci. Byl tak první, kdo provolání ‚všemu lidu Československé socialistické republiky‘ do éteru četl.“ 

Dokument Jsme s vámi, buďte s námi! jste mohli slyšet 5. a 18. srpna na Radiožurnálu. Můžete si ho kdykoliv připomenout také ze záznamu.
 

Jsme s vámi, buďte s námi!

Tohle zvolání se v rozhlasovém vysílání poprvé objevilo v květnu 1945. Rozhlas jím dával jasně najevo, že je na straně „správné věci“ a k témuž vyzývá také posluchače. V roce 1968 si na tuto výzvu někdo z hlasatelů nebo redaktorů vzpomněl a užil ji ve stejném duchu: Jsme s vámi, vážení posluchači, důvěřujte nám, dejte na nás, buďte s námi. „Těžko říct, jestli bude ještě někdy mít rozhlas takovou sílu,“ uzavírá redaktor Tomáš Černý. 

Související weby

Příběh rozhlasu

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace