Kozy je zatím neuživí, ale nechtějí se jich vzdát

Ondra Malina při dojení koz na farmě v Nové Vísce v regionu Českého Švýcarska - Foto: Ľubomír Smatana

Ondra Malina při dojení koz na farmě v Nové Vísce v regionu Českého ŠvýcarskaFoto: Ľubomír Smatana

Útulné hnízdo našli v zrekonstruovaném kravíně, na cestu do vsi jim svítí jenom hvězdy a obživou jsou jim kozy. Občas z odlehlé osady Nová Víska na severním okraji Českého Švýcarska však odjedou, to aby prodali na trhu sýr. Společnost jim dělá ještě slepý kůň, hýkající osel a několik psů. Vítejte na Kozí farmě u Malinů.

„Kozááá, kozááá,“ křičí Ondra Malina na stádečko a zahání kozy do stáje. Otvírá dveře dojírny a kozy jedna na druhou vyskočí na stůl. Zatímco žerou šrot, dostávají hadici na vemeno a mléko teče. Je krátce po osmé večer a za půl hodiny má Ondra hotovo. 

Mezitím Eliška oblečená do bílého pláště a se síťkou na hlavě sráží mléko nadojené za dva dny a chystá sýr. Na farmě vyrostla, narozdíl od Ondry, kterého sem zlákala před pěti lety. „Tady začal můj táta a já v tom pokračuji. Proč kozy? Ani nevím. Asi to je výhodné, ale ve větším,“ ukazuje na třicet koz ve stáji. 

Nová Víska

počet trvale žijících obyvatel: 3
evidované adresy: 16
Nová Víska leží v katastrálním území Nová Víska u Dolní Poustevny v Šluknovském výběžku. 

Eliška a Ondra Malinovi při odpoledním odpočinku na Kozí farmě Nová Víska v regionu Českého Švýcarska - Foto: Ľubomír Smatana

Eliška a Ondra Malinovi při odpoledním odpočinku na Kozí farmě Nová Víska v regionu Českého ŠvýcarskaFoto: Ľubomír Smatana

Dopoledne přichází i zákazníci. Manželé z Varnsdorfu si kozí sýr kupují u Malinů pravidelně. Ondra hned obléká bílý plášť a nabízí sýr s chilli. „To zkoušíme poprvé,“ svěřuje se Ondra. 

Malinovi vyrobí každý měsíc 120 kilogramů sýra, ale to jim zatím k živobytí nestačí. Až do podzimu k nim také jezdili na pracovní terapii klienti z nedalekého ústavu. Z toho také sešlo, takže přemýšlejí, co dělat a přitom na farmě zůstat. Jednou z možností je rozšířit stádo a postavit nějaké bydlení pro skromné turisty. Regionální značku Českého Švýcarska už mají a národní park je za humny. 


Zobrazit Kozí farmu Nová Víska a NP České Švýcarsko na větší mapě
Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace