Maďarský Pécs je mostem mezi křesťanstvím a islámem

Katedrála sv. Petra je nepřehlédnutelná - Foto: Jaroslav Skalický

Katedrála sv. Petra je nepřehlédnutelnáFoto: Jaroslav Skalický

Už 40 let zapisuje UNESCO na seznam kulturního a přírodního dědictví nejcennější památky světa. V Maďarsku k nim patří i křesťanské hrobky z římských časů ve městě Pécs. Najdete ho na jihu země, blízko hranice s Chorvatskem. Podle názoru mnoha lidí je to po Budapešti druhé nejpůvabnější město v Maďarsku.

Zvony se v Pécsi ozývají ze všech stran, jak se ostatně na město s krásným českým jménem Pětikostelí sluší a patří. Dva chrámy však Pécsi dominují. 

Nepřehlédnutelný dóm se čtyřmi věžemi je katedrála sv. Petra, postavená na konci 19. století. Na jejím místě stál kostel už před tisíci lety, kdy první maďarský král Štěpán ustavil Pécs sídlem biskupa. Historie města je však mnohem starší. Založili ho Římané a právě z jejich dob pochází památka, kterou UNESCO zapsalo na seznam světového dědictví. 

„Římská říše křesťanství nepovolovala. Až v roce 313 císař Konstantin Veliký ediktem milánským ukončil pronásledování křesťanů a zaručil náboženskou svobodu všem obyvatelům říše. Začali se otevřeně hlásit ke své víře, žili podle křesťanských pravidel a stejně tak podle křesťanských zvyků pohřbívali své mrtvé,“ říká Lucia Pavlovics. 

Pohřební komory pocházejí z římské doby 

Spolu s ní se po ocelových lávkách procházíme úchvatným podzemním labyrintem katakomb starokřesťanského pohřebiště, datovaného do 4. století. Rodiny pohřbívaly své blízké do podzemních komor. Nad nimi stavěly malé kaple, které se dochovaly jen v ruinách. 

Malby na stěnách a stropech se dochovaly dodnes - Foto: Jaroslav Skalický

Malby na stěnách a stropech se dochovaly dodnesFoto: Jaroslav Skalický

Hrobky v podzemí, i když většinou prázdné, zůstaly. A v nich nádherné malby na stěnách a stropech. 

„Hrobky jsou významné hlavně proto, že se jedná o pozůstatky nejseverněji položených křesťanských pohřebních komor z římské doby – takhle zachovaných a v tomto počtu,“ vysvětluje Lucia, proč se památka v Pécsi dostala na seznam UNESCO.  

Na kopuli chrámu je kříž i půlměsíc 

Město přitahuje turisty i mnoha dalšími zajímavostmi. Najdou v něm několik galerií a muzeí a vedle velkolepé katedrály i několik staveb, které připomínají tureckou okupaci země. Mešita paši Hasana Jakovaliho se jako jediná v Maďarsku dochovala i s úhledným minaretem, vysokým přes dvacet metrů. 

Hlavnímu náměstí vévodí vůbec největší dílo islámské architektury v Maďarsku. „Před námi je mešita Kásima Gáziho, kterou postavili Turci v 16. století. Použili přitom kámen z katolického kostela, který na tom místě stál už dávno předtím. Prvky islámské architektury jsou jasně patrné. Platí to o charakteristických špičatých oknech, výzdobě malovanými citáty z Koránu nebo modlitebním výklenku, který míří na arabskou Mekku,“ říká Lucia. 

Teď chrám funguje jako katolický kostel. Na kopuli je kříž i půlměsíc, což symbolizuje soužití křesťanů a muslimů v tomto půvabném jihomaďarském městě. 


Zvětšit mapu: Pécs na jihu Maďarska

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace