Veslaři budou soutěžit nedaleko místa, kde vyrostla Alžběta II.

Tisíc let stará pevnost Windsor Castle přestavěná na královský palác - Foto: David Iliff, licence Creative Commons 3.0 Unported

Tisíc let stará pevnost Windsor Castle přestavěná na královský palácFoto: David Iliff, licence Creative Commons 3.0 Unported

Londýn hostí olympijské hry už potřetí v historii. Poprvé to bylo v roce 1908, kdy start olympijského maratónu pořadatelé umístili ke královskému hradu ve Windsoru. Připomíná to tabulka v ulici High Street, která spojuje Windsor se sousedním Etonem. Při letošní olympiádě je nejblíž Windsoru veslařský areál v Eton Dorney.

Jak se tady jen může královně líbit, napadne vás na nádvoří starobylého Windsoru, nad kterým skoro nepřetržitě hučí motory letadel. Ve vzdušném koridoru se jedno za druhým přibližují k největšímu londýnském letišti v Heathrow. 

V jejich hukotu zanikají rázné povely královských gardistů při střídání stráží a pronikají i do velkolepé kaple svatého Jiří, ve které je pohřbeno deset britských panovníků. Zážitky z prohlídky jedné z nejatraktivnějších památek Británie jsou však nakonec silnější.  

„Windsor je největším a nejdéle nepřetržitě obývaným hradem na světě. Začal ho stavět v 11. století Vilém Dobyvatel po svém vítězství u Hastingsu,“ říká Christine Taylorová z windsorského hradu. 

„Od časů tohoto normanského vévody a anglického krále se ve Windsoru vystřídali snad všichni jeho následovníci. Většina z nich nějakým způsobem pozměnila podobu hradu, který se z původní pevnosti stal pohodlným a okázalým královským palácem,“ popisuje. 

Alžběta II. ve Windsoru vyrostla 

Ve Windsoru trávila hodně času královna Viktorie, která jeho část v roce 1845 poprvé otevřela veřejnosti. Během 2. světové války se hrad, který se zdál být bezpečnou pevností, stal domovem mladých princezen Alžběty a Margarety. 

Jejich rodiče se oficiálně zdržovali v Buckinghamském paláci, noci však trávili ve Windsoru, aby je neohrozily letecké útoky na Londýn. Alžběta si Windsor oblíbila a její silný vztah k němu přetrvává. 

Eton College, která se nachází nedaleko Windsoru, bude dějištěm veslařského zápolení - Foto: Jaroslav Skalický

Eton College, která se nachází nedaleko Windsoru, bude dějištěm veslařského zápoleníFoto: Jaroslav Skalický

„Windsor je jednou ze tří oficiálních rezidencí královny, spolu s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyroodhouse ve skotském Edinburghu. Královna Alžběta II. hrad užívá nejen při ceremoniálních a státnických událostech, ale také jako svůj soukromý domov a často tady tráví víkendy,“ říká Christine Taylorová. 

„Na delší dobu přijíždí do Windsoru v období Velikonoc, kdy na slavnostních večeřích hostí známé osobnosti. Během červnového týdne se účastní tradičních ceremonií Podvazkového řádu a také dostihů v nedalekém Ascotu,“ doplňuje.  

Po požáru byl Windsor na pět let uzavřen 

Nejkrušnější chvíle prožíval Windsor v roce 1992. Požár během patnácti hodin poškodil asi pětinu místností hradu. Finance na náročné opravy z větší části pocházely ze vstupného do státních apartmánů v Buckinghamském paláci, který kvůli tomu královna nechala poprvé v historii zpřístupnit. 

Po pěti letech oprav mohl být Windsor znovu otevřen. „Přijíždějí k nám návštěvníci z celého světa – ročně kolem jednoho miliónu lidí,“ říká Christine Taylorová. Během olympijských her hrad počítá s tím, že mezi nimi budou i diváci veslařských a kanoistických závodů, které se budou odehrávat v nedalekém areálu v Eton Dorney. 

Kromě nádherných sálů, kaple a dalších elegantních a vznešených prostor, ze kterých dýchá historie monarchie, jim Windsor v jubilejním roce šedesátiletého výročí nástupu Alžběty II. na trůn nabídne i unikátní výstavu. Šest desítek fotografií dokumentuje jednotlivé roky vládnutí panovnice, která se do Windsoru tak ráda vrací. 


Zvětšit mapu: windsorský hrad

Autor:  Jaroslav Skalický  (jas)
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace