Za mýdlem z Růžové byl recept od babičky

Radnice v Růžové v regionu NP České Švýcarsko - Foto: Radek Bartoš, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Radnice v Růžové v regionu NP České ŠvýcarskoFoto: Radek Bartoš, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Rozemelte trochu hovězích kostí, přihoďte něco kůží a sádla a můžete se směle pustit do výroby mýdla. Tento způsob je trochu náročný na čichové buňky, a tak od něj ve vesnici Růžová na okraji Národního parku České Švýcarsko záhy upustili. Přesto však v Růžové mydlárna stojí a už pár let v ní několik žen ručně vyrábí mýdla a šampóny mnoha barev, tvarů a mámivých vůní.

Světlovlasá žena v zástěře Miloslava Hrachovcová začala s mýdlem náhodou, když na půdě objevila recept své babičky. Nejdřív opravdu zkusila vyvařit kosti. Rychle od toho však upustila a dnes používá jako základ pro vaření pouze vzácné oleje, které sráží chemickým louhem. „Baví nás to všechny a je to hodně inspirativní,“ tvrdí. 

Matka mydlářky Vlasta Laurincová, která se na počínání své dcery zpočátku dívala s velkou nedůvěrou, si ale zvykla a dnes s chutí pomáhá. „Nevěřila jsem tomu, že mýdla budou mydlit,“ svěřuje se. 

Růžová

první písemná zmínka: 1352
počet obyvatel: 408
PSČ: 407 14
Do konce druhé světové války patřila Růžová mezi největší a nejbohatší obce Děčínska. 

Mýdla z Růžové se ujala a dneska je jako regionální značku nabízejí všechna informační střediska národního parku. „U nás se však turisté neumyjí, ještě nemáme lázně. Ale třeba to k nim dotáhneme,“ říká vesele Hrachovcová. 

Celou dílnu tvoří dvě místnosti dlouhého penziónu a line se odtud silná směs vůní, na kterou si ženy už zvykly. I Hana Kecová, která trojici uzavírá. Do Růžové utekla z Prahy a stala se z ní venkovanka. Teď právě váží do ručně vyráběných sáčků drcené mýdlo. „Jsem tady moc spokojená, zpátky bych se už nevrátila,“ říká. 

Tvary a vůně si Miloslava Hrachovcová vymýšlí sama, i když nejlepším a nejtvrdším testem jsou prý příbuzní a přátelé. „U nás se netestuje na zvířatech, ale na lidech, “ dodává rozesmátá mydlářka. 


Zobrazit Mydlárnu Rubens v Růžové na větší mapě
Autor:  Ľubomír Smatana  (ľsm)
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace