Zaměstnanci německé BMW mají v práci žebřiny i fyzioterapeuta

Zaměstnanec v německé automobilce BMW - Foto: Klára Stejskalová

Zaměstnanec v německé automobilce BMWFoto: Klára Stejskalová

Hranice odchodu do důchodu se stále posouvají. Německá automobilka BMW si uvědomuje, že pokud chce mít zaměstnance výkonné v každém věku, musí jim vytvořit takové pracovní podmínky, aby se těšili dobrému zdraví ve všech životních etapách. Proto pro ně připravila projekt Dneškem pro zítřek.

Starší muž je zavěšen na žebřinách, mladší muž mu předvádí různé cviky. Právě spolu řeší, jak postupovat, když člověka bolí záda. Tento obrázek by nebyl nijak neobvyklý, kdyby se odehrával v tělocvičně a nikoli v rohu motorárny. 

„Jde nám o to vytvořit pracovní místa tak, aby na nich lidé mohli zdravě stárnout a déle pracovat. Je to samozřejmě důsledek demografického vývoje, který se pravděpodobně týká také Česka,“ říká mluvčí BMW Jochen Frey. 

Bavorská automobilka podle něj začala už v roce 2007 vytvářet pro své zaměstnance takové podmínky, aby se co nejméně „opotřebovávali“.  

„Když člověk stojí celý den na betonové podlaze, tak – i když to nevnímá – podlaha nijak nepruží. Proto tu máme dřevěnou podlahu a na ní ještě gumové koberce. Takže máme dvojitou ochranu,“ popisuje šéf montážního závodu v Berlíně, jak opatření vypadají v praxi.  

U jednotlivých strojů se zaměstnanci střídají 

K dispozici jsou také stoličky, na které si mohou muži během směny sednout a narovnat si tak záda. V příštích měsících v hale nainstalují i lupy, aby si pracovníci zbytečně nekazili oči, když čtou výrobní dokumentaci nebo třeba čárové kódy.  

Jedno z mnoha typů cvičení pro zaměstnance BMW - Foto: Klára Stejskalová

Jedno z mnoha typů cvičení pro zaměstnance BMWFoto: Klára Stejskalová

„Některá práce je namáhavější, vyžaduje jednostranné zatížení. Proto se snažíme, aby se lidé střídali,“ popisuje další postupy Katja Menzel, která má v motorárně projekt Dneškem pro zítřek na starosti.  

U stolu už je i šedesátník Peter, který se během přestávky protahoval na žebřinách. „Ano, teď se tu s kolegy střídám. Za tímto strojem je práce jednodušší a tam vedle zase o něco těžší,“ vysvětluje a libuje si: „Cvičení mi rozhodně pomáhá. Trpívám bolestmi hlavy a zad, a když cvičím, je to mnohem lepší.“  

V tovární dílně je docela hluk. Katja Menzel ukazuje v hale místo, kde už po prázdninách bude stát odhlučněná místnost klidu. Ti, kteří zatouží po tichu, si v ní budou moci udělat přestávku nebo polední pauzu. A kdo se chce pořádně protáhnout, může zajít třeba do fitcentra, které je hned vedle montážní haly.  

Sport sbližuje 

Před pár měsíci ji kompletně zrenovovali a vybavili moderními stroji. Zaměstnanci mají k dispozici fyzioterapeuta. Každý má kartu s diagnostikou svých potíží, aby cvičitel věděl, na co se má zaměřit. 

Vše koordinuje zdravotní manažer. Automobilka také pravidelně pořádá přednášky, například o cukrovce, zdravém životním stylu, o tom, jak přestat kouřit, a celé řadě dalších věcí. Je o ně prý velký zájem.  

Na začátku byli mnozí pracovníci skeptičtí. Nechtěli měnit něco, co bylo léta zavedené. Ale když byly v Ingolstadtu spuštěny paralelní linky, všichni nakonec chtěli do té vylepšené. Všimli si totiž, že se jejich kolegové cítí lépe.  

„Motivuje nás to sportovat i po pracovní době. Ale nejde pouze o sport, ale také o větší vzájemné sblížení,“ dodává jeden z montérů. 

Autor:  Klára Stejskalová  (kls)
Pořad: Zblízka  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 09:10; repríza: pondělí–pátek 16:20  |  Délka pořadu: 3,5 minuty – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace