Ze starobylé církevní školy si Sověti udělali kasárny

Biskupské gymnázium v Bohosudově je jedno z nejstarších v Česku. Dějiny se tady píšou už od roku 1679. Nejhorším obdobím bylo pro školu dvacáté století a druhá světová válka, kdy se její prostory uzavřely. V padesátých letech pak gymnázium zrušili komunisté a v jeho prostorách vytvořili internační tábor pro řeholníky. Zkázu cenného historického objektu později dokončila československá a následně sovětská armáda. Právě okupantská posádka odsud odcházela před dvaceti lety.

„Za dveřmi, co tu byly dvě stě let, tam dali takzvané hurdisky. Takže to vypadalo příšerně, co si budem povídat. Tohle je křížová cesta. Tady zabrali ambit, a zde je bývalý špitál. Ten k nám taky patří.“ Učitel Jiří Breu prochází dlouhými chodbami katolického gymnázia v centru Krupky na Ústecku a ukazuje na pozůstatky, které tady ještě po dvaceti letech zanechala sovětská armáda. V učebnách a na chodbách školy sídlil motostřelecký pluk. Po odsunu tady zanechal neuvěřitelnou spoušť.

„Takhle to po nich zůstalo. Suť, dřevo, vymlácená okna. Tady asi působili ševci a pravděpodobně tu byla i radiostanice. Tady nahoře by mohly být i učebny.“ Vytrhané podlahy, radiátory, rozbitá okna, probourané zdi jsou jen zlomkem toho, co muselo po revoluci opravit Biskupství litoměřické jako zřizovatel školy.

Zpočátku to prý vůbec nebylo snadné, říká ředitelka gymnázia Jana Pucharová: „Majetek se vracel zpátky Biskupství litoměřickému a jak říkám – bylo to v dezolátním stavu. Pater Josef Cukr potom požádal biskupa litoměřického, aby tady byla znovu otevřena škola. Roku 1993 bylo otevřeno gymnázium, ale pouze v malé části školy. Postupně se budova opravovala, ale dosud jsou tu ještě místa, která opravena nejsou.“

Bohosudov, Krupka, biskupské gymnázium

Žalostný pohled je tak stále na suterény, které jsou nenávratně zničené. Jezuitská rezidence a historický špitál, které přiléhají k budově školy, jsou po odchodu Sovětů stále v havarijním stavu. Část areálu se kvůli nedostatku financí musela také prodat. Peníze se na opravy podle ředitelky Pucharové shánějí těžce: „Zčásti je dává církev, zčásti jsme sehnali různé granty. Teď od ledna máme otevřené nové prostory, jejichž oprava stála 20 miliónů. Ty jsme získali díky norskému fondu.

Na desítky miliónů se tak odhaduje další rekonstrukce rozsáhlého areálu, který vojáci zdemolovali. Učitel Jiří Breu doufá, že nejstarší dochované gymnázium znovu získá zašlý lesk: „Tamhle na hřišti jak je koš, tam byl kdysi bazén. Studenti tady měli v minulosti poměrně dobré využití volného času. Existovala tady kapela, hrálo se tu divadlo, prostě všechno možné.“

Jak vypadal život v minulosti i za okupace, popisuje ve svých vzpomínkách pater Josef Cukr, který po revoluci bojoval za obnovení školy: „Ústav měl kdysi 470 studentů. vlastní pekárnu, výkrmnu dobytka, prádelnu, koupaliště, vlastní zahrady. Co se věky budovalo, zničili jak nacisté, tak komunisté škrtem pera. V roce 1969 se tu zabydlela Sovětská armáda. A co armáda za dvaadvacet let nevybydlela, to zničila roku 1990 sedmdesátičlenná likvidační četa. Viděl jsem na vlastní oči, jak důstojník obchází a železnou tyčí rozbíjí i svítidla.“

Bohosudov, cedule Norské fondy

Budovy, které měly kdysi hodnotu devadesát miliónů korun, se tak vrátily ohodnocené jen na sedm a půl miliónu. Ředitelka Jana Pucharová proto doufá, že historické gymnázium a základní školu, která funguje v areálu od roku 1995, čekají lepší časy: „Máme plány udělat ze špitálu environmentální centrum. Plán je to nádherný, protože Krupka i Bohosudov jsou umístěny v podhůří. Bylo by to určitě i pro zahraniční turisty.“

Dnes na Biskupské gymnázium a přilehlou základní školu v Bohosudově chodí 430 žáků. Učitelé se škole snaží vrátit někdejší slávu a doufají, že už se do areálu už nikdy nenastěhuje ani jeden voják.


Zobrazit Biskupské gymnázium v Bohosudově na větší mapě

autor: pbe
Spustit audio