Večerní host25. května  2015 v 23:05  

Antikoncepce může vést až k neplodnosti. A proti rakovině rozhodně nechrání, varuje Helena Máslová

Antikoncepce může v některých případech vést až k neplodnosti, varuje odbornice - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Antikoncepce může v některých případech vést až k neplodnosti, varuje odborniceFoto: Fotobanka Stock.xchng

Antikoncepční pilulka slaví 55. narozeniny. Na jednu stranu výrazně přispěla k osvobození žen, na stranu druhou s sebou nese obrovská rizika – mimo jiné i možnou neplodnost po vysazení. V rozhovoru se Zuzanou Burešovou to říká psychogynekoložka a psychosomatoložka Helena Máslová.

V květnu roku 1960, tedy přesně před 55 lety, byla na americký trh uvedena první antikoncepční pilulka. Ta změnila život ženám i mužům po celém světě. „Trvalo ovšem dalších 40 let, než se preparát masově rozšířil,“ poukazuje Helena Máslová. „Důvodem byly nežádoucí účinky, především tloustnutí.“ 

 

POSLOUCHEJTE CELÝ ROZHOVOR: V květnu roku 1960 byla na americký trh uvedena první antikoncepční pilulka. Jak změnila sexualitu mužů a žen? Jaké mohou být důsledky jejího dlouhodobého užívání? Ptáme se Heleny Máslové z Centra psychosomatické péče

Vložit na svůj web

O hormonální antikoncepci se často říká, že ženy osvobodila. „Je pravda, že největší brzdou emancipace před tím byl porod a kojení, díky antikoncepci ženy získaly kontrolu nad reprodukcí a dostaly možnost vstoupit i do zaměstnání, která pro ně dřív byla naprostým tabu. Například ještě na konci 80. let byla chirurgie čistě maskulinní oblast, to se díky antikoncepci změnilo,“ vzpomíná. 

Antikoncepce ovšem „ulevila“ i mužům. Zodpovědnost za případné otěhotnění totiž přenesla z velké míry na ženy. „Ve chvíli, kdy marketing farmaceutického průmyslu přesvědčil většinu mladých žen k užívání antikoncepce, naprosto to změnilo společnost. V současnosti v Česku užívá antikoncepci víc než polovina žen v produktivním věku – stali jsme se společností neplodných žen!“ zdůrazňuje. 

Menstruace a antikoncepce? Mýtus! 

MUDr. Helena Máslová - Foto:  Osobní archiv Heleny Máslové

MUDr. Helena MáslováFoto:  Osobní archiv Heleny Máslové

Co dělat ve chvíli, kdy za vámi přijde 17letá dcera s tím, že by chtěla začít brát hormonální antikoncepci? Nejlepší je podle Heleny Máslové s dcerou mluvit a vysvětlit jí, že i vztah, který zůstane platonickým, má svou hodnotu. 

„Je-li ale jasné, že dcera je velmi zamilovaná a vztah platonickou rovinu překročí, pak je možné sáhnout k hormonální antikoncepci. Ale pozor! Pouze v případě dívky, která je už zcela vyvinutá a fyzicky dospělá. U nevyvinuté, hubené dívky by se mohlo stát, že v případě pozdějšího vysazení prášků už menstruační cyklus znovu nenaběhne,“ varuje gynekoložka. 

Antikoncepce je podle ní vždy nepřirozený zásah do těla ženy. „Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda. Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“ 

Čtěte také: V nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé. A naše společnost je těžce nemocná, říká uznávaný lékař

Antikoncepce není zbraň proti rakovině 

O antikoncepci se často říká, že její užívání má i řadu zdravotních výhod – například že snižuje riziko vzniku rakoviny. „To je nesmysl!“ neskrývá Helena Máslová. „Bylo to zpochybněno na vědecké úrovni, hormonální antikoncepce není protektivní u žádného druhu rakoviny.“ 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.  

Autor:  Zuzana Burešová  (zbu), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace