Chcete, aby vaše dítě v dospělosti finančně nenaletělo? Dávejte mu kapesné, radí odborník

18. září 2014

„Umět zacházet s penězi je dnes stejně důležité jako číst, psát a počítat – a český stát ve výuce finanční gramotnosti zaspal,“ tvrdí v rozhovoru se Zuzanou Burešovou Jan Matoušek z České bankovní asociace. „Školy věnují víc úsilí, aby dětem do hlav nacpaly plže, mlže a hlavonožce, než aby je naučily zacházet s penězi.“

20 vrcholových manažerů bank vyrazilo do 21 středních škol po celém Česku. V rámci projektu Bankéři jdou do škol představují bankovní sektor a chtějí zlepšit znalosti českých školáků o finančním světě. A jak podotýká Jan Matoušek: „Nejde jen o to, co děti učí, ale i kdo je to učí!“

„Chtěli jsme studentům ukázat pozitivní osobní příběh špičkového manažera, který řídí velkou instituci s mnoha tisíci zaměstnanci,“ popisuje. „Jde o příklad píle, což může pro středoškolské studenty znamenat inspiraci.“

Děti často neznají hodnotu peněz

Všechny průzkumy prý dnes ukazují, že neexistuje věková skupina, která by byla ve vztahu k půjčkám a finančním problémům rizikovější než jiná. „Riziko nespočívá ve věku, ale v nižší vzdělanosti. Čím je člověk vzdělanější, tím méně pravděpodobně naletí,“ tvrdí Jan Matoušek.

prasátko

Roli ve finanční výchově dětí přitom nehraje pouze škola, ale i rodina. „Mluvme o penězích!“ radí odborník. „Ten, kdo má nízký plat, o tom, nemluví, ten, kdo bere hodně, také ne… a přenáší se to i do rodin. Děti často nevědí, co si rodina může dovolit a jakou mají peníze hodnotu.“

Pomoci v tom podle něj může i pravidelné kapesné. „Od doby, kdy dítě umí počítat, mu dávejte drobné kapesné – třeba 20 korun týdně. Dokáže si pak představit, že peníze přicházejí v nějaké periodě, a že pokud bude něco chtít, bude si muset naspořit.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio