Večerní host10. listopadu  2016 v 12:10  

Chci dětem ve školách říci, že sny nejsou jen pohádka, říká autor projektu Cesty za vítězstvím

Patrik Procházka chce školákům vyprávět svůj životní příběh - Foto:  pixabay.com

Patrik Procházka chce školákům vyprávět svůj životní příběhFoto:  pixabay.com

Držet se svých snů, bezpodmínečně! Takové je motto psychologa, poradce a motivačního řečníka Patrika Procházky, který je rovněž autorem projektu Cesty za vítězstvím. Jeho cílem je dětem ve školách vysvětlit, že sny nejsou jenom pohádka, ale že se také plní. „Když za nimi půjdeme, budeme si je přát a dělat pro ně vše, co je v našich silách, tak se nám mohou splnit,“ vysvětluje.

Nikdo by podle něj neměl být posuzovaný podle toho, co mu nejde, co neumí a co nedokáže, ale podle toho, co umí, jaký je a co ho baví. „Proto se snažím ukázat, že vše má své výhody a úžasný smysl. Chci, aby lidé měli větší chuť do života,“ nastiňuje. 

Čtěte také: Dominik je skutečný bojovník, říká redaktor Pavel Petr, který zaznamenal příběh mladého hokejisty po těžké autonehodě

Sám dobře ví, že ačkoliv život není jednoduchý, tak je krásný právě kvůli tomu, jak je těžký. Dobře také ví, že když někdo člověku říká, že je postížený a znevýhodněný, tak chuť do života schází. „Je to obrovská škoda, protože život je to nejkrásnější, co můžeme mít,“ dodává. 

„Překážky jsou tu proto, abychom si to, co si přejeme, mohli doopravdy zasloužit, protože nic není zadarmo. “
PATRIK PROCHÁZKA

V životě zažil těžké chvíle, když se rozhodl sám odcestovat do Spojených států, kde vystudoval vysokou školu. Nikoho tam neznal a byl připravený na to, že bude žít na ulici – na čerstvém vzduchu poznávat lidi. „Možná díky tomu dnes na ulici nežiji,“ vyzdvihuje. 

A po studiích si řekl, že udělá něco bláznivého – za 30 dní obletěl svět. U bláznivého nápadu ale nezůstalo – cestu absolvoval i proto, že by rád do budoucna založil po světě vlastní kliniky. „Měl jsem doktorku, která mi řekla, že navždy budu mrzákem, abych se s tím smířil. Věděl jsem, že to tak být nemusí, chtěl bych to změnit, proto dělám věci, které dělám,“ uzavírá. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu. 

Autor:  Zuzana Burešová  (zbu), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace