Imigrantům musíme pomoci, ve svých zemích nemají šanci přežít, říká horolezecká legenda Reinhold Messner

30. červenec 2015

Že vám horolezectví nic neříká? Tohle jméno však znáte takřka jistě. Reinhold Messner je zřejmě nejslavnějším horolezcem na světě. Horolezeckou legendu si do studia Radiožurnálu pozval Vladimír Kroc.

Příležitost vysvětlit, co je tradiční horolezectví – před tím, než se tradiční horolezectví úplně vytratí. Tak Reinhold Messner vysvětluje, proč se rozhodl otevřít už šestou část svého horského muzea Corones.

„Horolezectví je stále více sportem a na velkých horách jde stále více o turismus. Snažím se proto vyprávět příběh evoluce tradičního horolezectví. Chci, aby mladí lidé za 10, 20 nebo třeba i 1000 let věděli, o čem bylo,“ vysvětluje.

Horolezectví, to není sport ani turistika

Ještě před pár lety Reinhold Messner často tvrdil, že horolezectví umírá. Dnes už je přesvědčen o opaku. „Tradičnímu horolezectví se opět věnují i mladí lidé,“ pochvaluje si.

„Nemám nic proti modernímu pojetí horolezectví, ale jde jen o sport. A když jedete ve skupině na Mount Everest s průvodci? Tak to je turismus,“ neskrývá. „Nic proti těmto dvěma oblastem nemám, ale nazývejme je pravým jménem – tedy sportem a turismem.“


V horolezectví neexistuje dobro a zlo. Na horách jsem nikdy nevedl morální diskuse. Pro nás horolezce neexistuje dobré a špatné. Pro nás existuje jen možné a nemožné.

Čím vším je tedy pro něj ono tradiční horolezectví? „Rozhodně něčím, co rozvíjí naše lidské já,“ říká.

Turismus je stále agresivnější

Turismus, který v dnešní době často nahrazuje tradiční horolezectví, je podle něj stále agresivnější. „Preferuji místa, která se příliš nemění. Úchvatný je kupříkladu severovýchod Tibetu nebo Patagonie, ovšem méně už tamní hora Cerro Torre. Když jsem tam byl poprvé, potkal jsem po cestě pouze tři místní faráře. A teď? Turistů až běda!“


Reinhold Messner je skutečnou horolezeckou legendou. Byl prvním horolezcem, kterému se v letech 1970 až 1986 povedlo vystoupit na všech 14 osmitisícových vrcholů. Jako první také stanul na Mount Everestu bez použití kyslíkového přístroje.

„V budoucnu už to takto nemůže fungovat! Na určitá místa se jezdí stále více a více a turismus je stále agresivnější. Stačí, když třeba sem přijedete v zimě. Mladí tu pouštějí hlasitou hudbu a alkohol teče proudem. To na hory nepatří.“

Proti Islámskému státu musíme jednat

V jednom z jeho horských muzeí najdete citát, podle kterého je Evropa zodpovědná nejen za evropské hory, ale i za hory po celém světě. Platí to i v dnešní době, kdy může být cestování po světě ovlivněno strachem z terorismu?

Čtěte také

„Jde o problém, který musí velké národy vyřešit. Všimněte si, že se zatím pořádně nic neděje. Za problém s Islámským státem jsou zodpovědné Spojené státy, nejsou však ochotny o problému diskutovat s evropskými zeměmi a Ruskem. Pokud to tak bude pokračovat dalších 20 let, bude v držení extremistů celá severní Afrika a my v Evropě nebudeme mít šanci se bránit. Mladí lidé z Islámského státu jsou fanatici nebezpeční dokonce i svému vlastnímu náboženství!“


Imigranti nemají ve svých zemích nejmenší šanci. Musíme jim pomoci, musíme jim dát šanci přežít.

„Tento problém musíme vyřešit hned. Jde o zodpovědnost Evropy a Američané by měli pomoci, protože mají potřebné technologie, které evropské státy nemají,“ dodává. „Situace na severu Afriky se začala měnit v souvislosti s prezidentem Bushem. Ale to máte jako v Iráku – Saddám Husajn byl špatný vůdce, ale situace za jeho vlády byla mnohem lepší než teď.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio