Večerní host18. března  2018 v 19:16  

Je potřeba se spojit se svým srdcem, tam jsou poctivé odpovědi, říká psychoterapeutka Radana Rovena Štěpánková

Psycholožka a psychoterapeutka Radana Rovena Štěpánková - Foto: Šárka Ševčíková

Psycholožka a psychoterapeutka Radana Rovena ŠtěpánkováFoto: Šárka Ševčíková

Hlavní oblastí jejího povolání je péče o duši a mezilidské vztahy. Jako psycholožka a psychoterapeutka působí v Praze a v Nymburce už 15 let. Jak se podle Radany Štěpánkové vypořádat s nevěrou či se svými vnitřními konflikty?

Jméno Rovena si vybrala sama. Znamená: z boží lásky zrozená, která ví, jak těžké je žít bez lásky. A právě to vnímá jako motto pro svůj osobní i profesní život. Ke zkoumání lidské duše se dostala už na konci základní školy, kdy ji začaly zajímat parapsychologické jevy. Po promoci na Univerzitě Karlově následoval psychoterapeutický výcvik v individuální i skupinové psychoterapii. 

Radana Štěpánková se snaží ke každému přistupovat individuálně. „Při setkání u mě jdeme tempem, které klient dovolí, na které je situace naladěná,“ popisuje svůj přístup. 

Ujasnit si, co chceme 

Zásadní podle ní je, si nejdříve ujasnit, jaké pocity či nekonstruktivní postoje chce v sobě člověk změnit. Dál by se měl zabývat tím, co prožívá v jednotlivých situacích a proč se chová destruktivně. „Je důležitější si ten pocit uvědomovat, ne ho pouze racionálně uchopovat.“ říká Radana. 

„Hodně mladých mužů odchází k elektronice jako ke svému komunikačnímu partnerovi,“ říká v rozhovoru psycholožka Štěpánková - Foto: Fotobanka Pixabay

„Hodně mladých mužů odchází k elektronice jako ke svému komunikačnímu partnerovi,“ říká v rozhovoru psycholožka ŠtěpánkováFoto: Fotobanka Pixabay

Ve své profesi se věnuje také partnerské psychoterapii. V současné době vnímá, že velké množství mladých lidí si nemůže najít partnera na dlouhodobý vztah. „Může mít vliv i to, že společnost nabízí hodně konzumních možností zábavy. Mám pocit, že hodně mladých mužů odchází k elektronice jako ke svému komunikačnímu partnerovi. Holky pak mají pocit, že ten muž není dostatečně aktivní a spolehlivý,“ vysvětluje. 

Aby se člověk mohl uzdravovat, potřebuje podle Radany aktivně rozvíjet schopnost milovat. „Je potřeba se spojit se svým srdcem, protože tam jsou ty poctivé odpovědi,“ říká a dodává: „Léčba není v samotné technice, je vždy v tom, jak si dokážeme najít to, co nás tam trápí.“ 

Jak se vypořádat s odhalením nevěry? Co znamená rozchod nebo rozvod očima dítěte? Poslechněte si celý rozhovor. 

Autor:  Michaela van Erne
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace