Večerní host17. října  2014 v 16:11  

Nemůžeme se spolehnout na to, že děti z obezity vyrostou, varuje Jana Divoká

Stravování ve fast foodech by u dětí rozhodně nemělo být na denním pořádku - Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Stravování ve fast foodech by u dětí rozhodně nemělo být na denním pořádkuFoto: Fotoservis Evropského parlamentu

Českou republikou obchází strašidlo obezity. A rozhodně se netýká jen dospělých. S nadváhou se v čím dál větší míře potýkají i děti.

Obezita – to není jen otázka nějakých estetických měřítek, která nám společnost nastavila. Přichází s ní i řada zdravotních problémů a rizik. Proto je na místě se snažit lidem, kteří obezitou trpí, pomoci. Zvlášť ve chvíli, kdy se čím dál více dotýká i dětí. 

„Nemůžeme se spolehnout na to, že děti z obezity vyrostou. Často je potřeba změna životního stylu celé rodiny,“ upozorňuje terapeutka dětské obezity Jana Divoká, která pomáhá ovšem i dospělým. 

Často totiž v případě obézních dětí vůbec nejde o genetické dispozice, ale o něco úplně jiného. „Genetika je mocná, ale ne všemocná. Spíš se dědí rodinný talíř. Rodinné zvyklosti se předávají z generace na generaci a ty se rozhodně ne vždy shodují se zdravým životním stylem,“ vysvětluje Jana Divoká. 

Musíme děti chránit, říká Jana Divoká 

Obezita v ČR
Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %.
Zdroj: Obezita.cz

Rodiče si přitom podle ní musí uvědomit, že pokud dítě své přibírání nezastaví včas, stane se z něj obézní dospělý, což už s sebou nese zdravotní rizika. Oblíbené rčení, že „dítě je sice možná trochu při těle, ale hlavně, že je zdravé“, tak docela neplatí. 

Práce terapeutky dětské obezity je tak nutně i prací s rodiči obézních dětí. „Jsme tu od toho, abychom na rodiče i trochu dohlíželi. Jsme tu od toho, abychom dohlíželi na to, co dětem dáváme. Musíme je i trochu chránit,“ říká Jana Divoká. 

Sebevědomí a optimismus – to je lék na obezitu 

Obézní děti se zdaleka více než s aktuálními zdravotními problémy potýkají s nepříznivou reakcí okolí. I proto je důležité podle Jany Divoké v boji s obezitou dítě motivovat pozitivně. Ale to platí i u dospělých. 

„Je důležité dodat člověku sebevědomí a optimismus, ne mu připomínat nějaké křivdy,“ radí Jana Divoká. 

Jaký by měl být zdravý dětský jídelníček? V čem rodiče nejčastěji chybují? I o tom si Zuzana Burešová povídala s terapeutkou dětské obezity Janou Divokou. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu. 

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace