Večerní host21. dubna  2017 v 08:43  

Nenatočil jsem druhé Pelíšky, Zahradnictví je bez Šabacha smutnější, říká režisér Hřebejk

Jan Hřebejk v rozhovoru s Vladimírem Krocem - Foto: Filip Jandourek

Jan Hřebejk v rozhovoru s Vladimírem KrocemFoto: Filip Jandourek

Vidíte to na fotkách, poznáte to na místě, slyšíte to z rozhovorů. Každý filmový festival, ať už tuzemský, nebo zahraniční, má vlastní jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru. A festival Finále Plzeň, který ve čtvrtek odstartoval, není výjimkou. „Je to tu malé, takže nemáte kam utéct a musíte se potkávat s lidmi,” usmívá se režisér Jan Hřebejk.

Tři rodiny, tři příběhy, tři filmy. Tak vypadá nejnovější počin Jana Hřebejka: trilogie s názvem Zahradnictví, jejíž první díl Rodinný přítel má právě v Plzni předpremiéru. „Každý z oněch tří příběhu má nejen jinou atmosféru, ale i jiný žánr. Rodinný přítel je válečné melodrama, druhý díl bude tragikomedie a poslední díl vyslovená komedie,” přibližuje Jan Hřebejk. 

Čtěte také: SLEDUJEME ONLINE: Plzeňský festival Finále zahájil Hřebejkův Rodinný přítel, o Ledňáčky soutěží 12 českých filmů

Na všech filmech, jak už je jeho zvykem, spolupracoval se scenáristou Petrem Jarchovským. „Umí napsat postavy tak, že je máš rád: jsou zábavné a tragické zároveň, mají hloubku,” uvažuje. „A myslím, že jsme našli klíč, jak tohle zprostředkovat i divákům.” 

Věděli jste, že…
… předobrazem postavy, kterou v Pelíšcích ztvárnil Jiří Kodet, byl dědeček Petra Jarchovského?

Především fanoušci Pelíšků by si novou Hřebejkovu trilogii neměli nechat ujít. Některé z postav, které znají právě z dnes už kultovního snímku, se totiž objeví i v jednotlivých dílech Zahradnictví. Příklad? Otec Jindřišky, ztvárněný původně Jiřím Kodetem. „Trilogie bude mimo jiné sledovat i jeho osudy, počínaje koncem třicátých let,” slibuje Jan Hřebejk. 

Divák, který by ovšem čekal „druhé Pelíšky”, bude z kina odcházet zklamaný. „Zahradnictví bude smutnější a také v něm chybí ona příběhová větev, kterou do Pelíšků přinesl Petr Šabach,” popisuje Jan Hřebejk. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace