Večerní host30. listopadu  2016 v 13:30  

Reakce diváků na Malou mořskou vílu režijního dua SKUTR jsou velmi pozitivní, říká choreograf Jan Kodet

Balet Malá mořská víla můžete vidět ve Stavovském divadle - Foto: Martin Divíšek

Balet Malá mořská víla můžete vidět ve Stavovském divadleFoto: Martin Divíšek

Multižánrové projekty režijního tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, jsou velmi úspěšné. Do studia Radiožurnálu přišli představit ten nejnovější – balet Malá mořská víla ve Stavovském divadle. A přivedli i jeho choreografa Jana Kodeta.

Ten řekl, že je zajímavě kontrastní, jak je česká kritika nevyvážená, i když na představení převažují pozitivní recenze. „Co se týká diváků, tak jejich odezva je velmi pozitivní a velmi dobrá, z čehož máme velkou radost, protože to děláme pro diváky. Když člověk sedí mezi nimi a cítí tu reakci a tu soustředěnost během představení, tak je to hrozně hezké,“ hodnotí Kodet a prozrazuje, že Lukáš Trpišovský z premiér pravidelně mizí. 

„Já všechny, kteří s námi spolupracují, upozorňuji, že se s velkou pravděpodobností stane, že na premiéru vůbec nebudu v sále. Poslouchám to odněkud zpoza zdi, mám takovou rozhlasovou hru. Potom přicházíme na tu děkovačku a já často ani nevím, jaké to představení bylo,“ říká Trpišovský. Martin Kukučka dodal, že když vidí po premiéře propojení jeviště a hlediště v euforii, je to malý zázrak. 

V jednom rozhovoru řekli, že se od jednoho z pedagogů na DAMU dozvěděli, že člověk, který nevydrží tři hodiny ostudy, nemá u divadla co dělat. Podle Martina Kukučky se to, že se něco nepovedlo, dá poznat velmi snadno: „Občas je to nepříjemné, když kráčíte po premiéře, která má mít ovace a euforii, a lidi se vám vyhýbají. Vidíte, že vás vidí, před vámi se vytváří takový koridor lidí a člověk pochopí, že to asi nedopadlo.“ 

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka tvoří režijní duo SKUTR - Foto: Šárka Ševčíková

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka tvoří režijní duo SKUTRFoto: Šárka Ševčíková

Dva režiséři mohou v některých lidech evokovat klišé o tom, že jeden je hodnější a druhý si více dupne. Podle Jana Kodeta to tak ale není: „Kluci se strašně dobře doplňují a každý má určitou svou doménu. Moje zkušenost je, že fungují jako pravá a levá ruka.“ 

V příští sezóně je čeká návrat na činoherní prkna, jak to nazval Martin Kukučka. Budou inscenovat Krvavou svatbu v Činohře Národního divadla, poté Čechovova Racka v Divadle v Dlouhé a po prázdninách je čeká v Essenu Prodaná nevěsta v německém jazyce. 

Jakým způsobem spolupracují tři silné osobnosti? Na jakých nejzajímavějších atypických místech dělali Lukáš Trpišovský s Martinem Kukučkou divadelní představení? A co je to vlastně alternativní divadlo? Poslechněte si celý rozhovor s režijním tandemem SKUTR a choreografem Janem Kodetem. Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Jana Přinosilová, Zuzana Burešová  (zbu)
Pořad: Večerní Host Radiožurnálu  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05, sobota 23:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace