Replika Staroměstské radnice nebo kavárna Bořka Šípka. Petr Voldán ukazuje české stopy v Jižní Koreji

29. červen 2016

Postřehy odjinud. Tak se jmenuje cyklus České televize, který běží už 22. rokem. Někdejší rozhlasový zpravodaj, publicista a novinář Petr Voldán aktuálně točí pátou sérii, tentokrát o Jižní Koreji. V pořadu si všímá především neobjevených zajímavostí, ale i českých stop, které by v Jižní Koreji mnohé určitě překvapily.

„Vždy je zajímavé, když se povede nalézt něco, co divák u nás obecně moc nezná, místní to považují za zajímavé, pro nás je to objev,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem.

Gastronomii dělali například přes kovové hůlky, což je originalita, o které se u nás málo ví. „Jediní Korejci mají na rozdíl od Číňanů a Japonců kovové hůlky,“ upozorňuje.

Korejské dynastie totiž mívaly strach o svůj život, a tak používaly kovové hůlky coby lakmusový papírek, aby jim nikdo nedal otrávené jídlo. Později se kovové hůlky braly jako výsada těch movitějších, až se dostaly i mezi běžné obyvatelstvo v podobě běžného kovu bez zdobení. „Dodnes se odlišuji kusy jako svatební dary, jde o rodinné stříbro, dědictví,“ popisuje.


Mezi mrakodrapy je najednou políčko, kde zahrádkáři sedí na zemi a okopávají, a není tam ani centimetr plotu

A jak se s takovými hůlkami vlastně obědvá nebo večeří? „Zkoušel jsem i třešeň, to je zábavnější. Problém je, když v české restauraci v Soulu předloží jejich verzi svíčkové,“ říká s úsměvem.

A co se týče českých stop, tak mnohé například překvapí replika Staroměstské radnice v Soulu, kde nechybí orloj – hodinový stroj si údajně nechali udělat v Japonsku. Nebo v jednom z dílů pořadu vystupuje šéfka katedra češtiny. „Po polském jazyce je nejžádanější jazyk čeština, vzhledem ke vztahům a zájmům,“ upozorňuje.

A věděli jste, že na ostrově Jeju se nachází skleněná kavárna, do které dělal nábytek český architekt a designér Bořek Šípek? „Popíjet kávu v kavárně Bořka Šípka v Jižní Koreji, to je stopa jako hrom,“ říká.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autoři: vlk , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.