Co podniknout o Velikonocích? Přinášíme zaručené tipy

Letošní Velikonoce slibují pěkné počasí a vy je můžete prožít duchovně třeba v Santiniho chrámu na Zelené hoře nebo tradičně ve skanzenech v Rožnově pod Radhoštěm nebo na Šrámkově statku v Pileticích. Nebo se vydejte po kolejích parním vlakem po jindřichohradecké úzkokolejce. Ať už se vydáte o prodlouženém svátečním víkendu kamkoliv, ať je vám dobře!

Happening Poslední večeře Páně
Chodci na pražské pěší zóně mají letos opět možnost zažít mimořádnou podívanou. Na Velký pátek v 15.00 začne před chrámem sv. Mikuláše v Praze na Starém Městě happening Poslední večeře Páně, spojený s výrobou několikametrového dřevěného kříže. Kolem 16. hodiny vyrazí směrem k Jungmannovu náměstí průvod herců a hudebníků, kteří formou pouličního happeningu ztvární biblický pašijový příběh.

Čtěte také

Velikonoce na zámku
Udělejte si výlet na zámek do Mníšku pod Brdy. V sobotu vás tam čeká velikonoční veselice. Uvidíte pašijové hry, uslyšíte čtení z Bible. Čekají vás šermířská vystoupení i řemeslný jarmark. Vstupným přispějete na projekt Pomozte dětem s kuřetem.

Parní vlak
Nenechte si v Jindřichově Hradci a jeho okolí ujít Velikonoční jízdy parním vlakem po úzkokolejce. Projíždět se můžete v sobotu i v neděli. Jízdy pořádají Jindřichohradecké místní dráhy.


Zobrazit tipy na Velikonoce na větší mapě

Železniční muzeum
Velký den čeká železniční stanici Bezdružice na Tachovsku. V neděli tam totiž otevřou první železniční muzeum v Plzeňském kraji.

Velikonoční akce na Královéhradecku
Výstavy kraslic, prohlídky velikonočně vyzdobených památkových objektů nebo soutěž o nejlepšího velikonočního beránka jsou mezi desítkami akcí, které připravili na Velikonoce pořadatelé v Královéhradeckém kraji. Například na Šrámkově statku v Pileticích u Hradce Králové bude program připravený až do 21. dubna, návštěvníci uvidí výstavu kraslic i ukázky jejich zdobení a další řemesla.

Velikonoce na Dlaskově statku
Nenechte si o víkendu ujít na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova tradiční akci spojenou s Velikonocemi a vynášením Smrti do Jizery. Začíná v 9 hodin a součástí doprovodného programu jsou rukodělné dílny, kde si mohou návštěvníci sami vyrobit velikonoční zvykoslovné předměty.

Čtěte také

Velikonoce na Michalově statku
Staročeské Velikonoce na Michalově statku vám v sobotu a v neděli umožní nahlédnout do života na statku v časech před zrušením roboty. Skanzen v Pohledi na Havlíčkobrodsku bude otevřen poprvé v letošní sezóně.

Velikonoce v Deštném
V Deštném v Orlických horách se na sobotu a na neděli chystá tradiční velikonoční program obohacený například o výrobu píšťal, ale v netradičních prostorách. Chybět nebudou ani tradiční velikonoční pokrmy.

Velikonoce na Hrádku u Nechanic
Velikonoce v pompéznějším stylu budou na zámku Hrádek u Nechanic. Stejně jako vánoční, tak i velikonoční prohlídky tam jsou velmi oblíbené. Prohlídky zámku plné velikonočních tradic se také konají až do pondělí. V zámecké kuchyni je podáván speciální zámecký velikonoční likér.

Velikonoce na vodním hradě Švihov
Vodní hrad Švihov oslaví Mezinárodní den památek právě o tomto velikonočním víkendu. Pro zvídavé zájemce si připravil speciální prohlídky s názvem Sen o hradní nocležně. Prohlídky seznámí návštěvníky s plánovanými rekonstrukcemi předhradí v 2. polovině 20. století a zavedou je na místa, kde se v 50. a 80. letech 20. století plánovaly stavby hradních ubytoven a bytů. Hlavním tématem tak budou neuskutečněné sny o možnostech ubytování na hradě.

Vodní hrad Švihov v plné síle

Pro návštěvníky budou přichystané panely s dobovými stavebními studiemi a plány z 50. a 80. let minulého století a zvláštní, pro tuto příležitost připravené povídání. Hlavní zážitek prohlídky ale spočívá v samotné procházce po dřevěné lávce nad klasicistními klenbami v krovu někdejších hospodářských budov. Hrad bude otevřen celý víkend včetně pondělí od 10.00 do 15.00.

Velikonoce na Karlštejně
Hrad Karlštejn o velikonočních svátcích od soboty do pondělí nabídne velikonoční grilování, velikonoční květinovou výzdobu, osobní ražbu dukátu Karla IV. na nádvoří, živou hudbou v podání pražských pozounérů a pochopitelně prohlídky soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV.

Velikonoce na Křivoklátu
Hrad Křivoklát na Rakovnicku nabízí od soboty do pondělí tradiční velikonoční program. Ve všech hradních prostorách můžete přivítat příchod jara a spolu s knížecí rodinou se přenést o 150 let zpět. K vidění bude i velikonočně vyzdobená kaple a součástí programu budou téměř nepřetržitá hudební a divadelní vystoupení.

V prostorách hradu si můžete vychutnat staré zvyky a vyzkoušet život našich předků. Obdivovat můžete zručnost řemeslníků, kteří budou svoji dovednost předvádět na celém dolním nádvoří i ve vnitřních prostorách hradu. Na děti čekají tvůrčí dílny a na hrad také zavítá unikátní parní stroj, který bude pohánět starý dobrý flašinet . Atmosféru knížecích Velikonoc můžete okusit od 10 do 17 hodin.

Čtěte také

Jarmark v České Lípě
Na vodním hradě Lipý v České Lípě začíná v sobotu v 10 hodin velikonoční jarmark a od 15 hodin jsou na programu pašijové hry.

Vydejte se na Lemberk
U příležitosti Mezinárodního dne památek bude o víkendu na zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí mimořádně zpřístupněna středověká věž. Součástí prohlídek bude i velikonočně vyzdobené clam-gallasovské apartmá a zámecká kaple s ukázkami velikonočního slavení a zvyků šlechty.

Velikonoce v Zákupech
Mimořádné velikonoční prohlídky chystají o víkendu také na zámku v Zákupech. Tam představí návštěvníkům zázemí císařského výtahu i jeho strojovny včetně té na půdě zámku.

Velikonoce v Třeboni
Velikonoce jako svátky jara jsou v těsném sepětí s probouzející se a rozkvétající přírodou. V tomto duchu se nese i nabídka zámku v Třeboni. Schwarzenberské interiéry teď zkrášlují naaranžované květy amarylis, které doplňují exponáty ze skla. Součástí výstavy Amarylis a skleněný svět je i sobotní velký květinový trh. V sobotu bude též v rámci Mezinárodního dne památek zdarma zpřístupněna prohlídková trasa C – psí kuchyně a takzvané kasematy.

Čtěte také

Velikonoce na Kratochvíli
Stejně jako v loňském roce, tak i o letošním Velikonočním pondělí se návštěvníci jihočeského zámku Kratochvíle pobaví. Pro děti a jejich rodiče je totiž připravena soutěž velikonoční hledání vajíček. V zámecké zahradě bude uschováno několik barevných vajíček a ke každému se vztahuje nějaký úkol. Kdo nalezne všechna vajíčka, zodpoví správně otázky a odevzdá vyplněný formulář na pokladně, získá jako odměnu ilustrovaného průvodce Objevování renesanční zahrady zámku Kratochvíle.

Zamiřte na Lipnici
Hrad Lipnice nabídne návštěvníkům ojedinělou příležitost navštívit zcela poprvé zrestaurovanou část prvního patra Thurnovského paláce. Pouze v sobotu proběhnou v rámci Mezinárodního dne památek dvě speciální prohlídky s výkladem kastelána. Během nich se zájemci dozvědí, že v průběhu posledních pěti let zde byl obnoven zcela jedinečný středověký obytný prostor, jehož součástí je i soukromá kaple.

Mezinárodní den památek na Zelené hoře
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se k oslavám Mezinárodního dne památek připojí v neděli. Pro návštěvníky bude kostel zpřístupněn zdarma od 14.00 do 17.00. Zájemci si jej budou moci volně prohlédnout, pokochat se nádherou Santiniho architektonického díla ve stylu barokní gotiky a zároveň se zastavit a načerpat sílu z probíhajících Velikonoc. V sobotu i na Velikonoční pondělí budou v kostele probíhat klasické prohlídky každou půlhodinu v obvyklém časovém rozmezí od 9.00 do 17.00.

Logo

Výstava Jarní těšení
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou chystá na velikonoční víkend tematickou výstavu Jarní těšení, kterou vyzdobí hraběcí apartmány prohlídkové trasy A. V neděli je navíc pro děti připravena klasická loutková pohádka na motivy K. J. Erbena Zlatovláska. Pohádka se odehraje na konci prohlídkové trasy v Sala terreně od 14.00.

Velikonoce ve Valašském muzeu v přírodě
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku otevře na Velikonoce opravený a vybavený Billův měšťanský dům. Skanzen bude patřit svátkům jara po celý velikonoční víkend, k vidění budou tradiční velikonoční a jarní zvyky. Návštěvníci mohou vidět vystoupení tradičních folklórních souborů, pletení pomlázek-tatarů i netradiční zdobení kraslic.

Program na Velikonoce je obohacen o pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů. Klapotáři či takzvaní rapačáři bývají zejména chlapci, kteří na Zelený čtvrtek obcházejí vesnicí a hlukem nahrazují mlčící kostelní zvony.

Velikonoce na Betlémě
Výstavu Velikonoce na Betlémě najdete v roubených chaloupkách ve skanzenu u Hlinska. Až do velikonočního pondělí jsou tam k vidění nejen kraslice zdobené tradičními způsoby, ale také jarní obřadní pečivo různých tvarů a další předměty provázející velikonoční svátky v minulosti. Můžete se například dozvědět, jak vypadalo velikonoční ráhno, létéčko nebo družbance.

Připraven je doprovodný program: v sobotu vystoupí folklórní soubor Baldrián z Pardubic, v neděli folklórní soubor Kohoutek z Chrudimi. O Velikonočním pondělí bude otevřeno od 13 do 16 hodin.

Kraslice v Muzeu Jindřichohradecka
Dvě stovky kraslic si mohou až do 4. května prohlédnout návštěvníci Muzea Jindřichohradecka. Vystaveny jsou tam historické exponáty i současná zdobená vejce. Nejstarší je z roku 1890.

Velikonoce, kraslice, malované vejce

Zámek v Moravském Krumlově
Prohlídková trasa zámku v Moravském Krumlově se rozšířila o pět zrekonstruovaných komnat, jejichž obnova přišla na osm miliónů korun. Chybí na ní Slovanská epopej Alfonse Muchy, která je vystavena v Praze. Na místě jeho rozměrných pláten jsou k vidění velkoformátové obrazy Vladimíra Franze. V zámku se zároveň konají další tři nové výstavy.

Dřevořezba Oplakávání Krista
Pět let pracovali restaurátoři na dřevořezbě Oplakávání Krista, uchovávané konventem minoritů v Brně. Výsledek jejich úsilí si mohou o velikonočních svátcích prohlédnout návštěvníci kostela svatých Janů v centru Brna.

Odborníci řadí řezbu z lipového dřeva do let 1500 až 1511. Její inspirací byl nejspíš grafický list Albrechta Dürera, umělce podunajské školy, ze kterého neznámý sochař téměř okopíroval některé postavy. Další přidal, řezbu tak tvoří 11 figur, které se sklánějí nad ležícím tělem Krista sejmutého z kříže.

Boj proti týrání zvířat
Pro milovníky zvířat máme pozvánku do Kralup nad Vltavou. Tamní útulek Lesany bojuje proti týrání zvířat a zve všechny, kteří chtějí pomoci. Akce začíná v sobotu 19. dubna v 10 hodin dopoledne.

Den Země v Jihlavě
V zoo v Jihlavě vás v sobotu čeká od 10 hodin jarní slavnost Den Země. Pro nejmenší jsou připraveny soutěže, kvízy, keramická dílnička a dárečky.

Výstava ve Zlaté Koruně
Bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna už pravidelně představuje prostřednictvím výstav zajímavé umělce ze střední a jihovýchodní Evropy. Teď tam můžete vidět díla mladé chorvatské grafičky Mariji Kokezy Roginić. Autorčina první samostatná výstava nese název Smiřování protikladů.

Klášter Zlatá koruna

Výstava Dřevo v architektuře
Výstavní galerie hradu v Nových Hradech vás seznámí s výstavou Dřevo v architektuře. Až do 5. května se zájemci na 12 výstavních panelech dozvědí o podobě a formě využití dřeva v historických stavbách.

Posuň svůj rekord v Praze
Na pražském Staroměstském náměstí můžete v neděli navštívit charitativní projekt Posuň svůj rekord, který je zaměřený na pomoc dětem z dětských domovů. Sportovec Jan Kareš se pokusí překonat svůj a také další dva světové rekordy ve shybech na hrazdě. Akce začíná v 9 hodin.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně
Výstava děl grafika Bohuslava Reynka je až do konce července přístupná ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Jmenuje se Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout a podle pořadatelů by měla dílo svébytného tvůrce zpřístupnit i těm, kdo se s ním dosud nesetkali.

Výstava Nenápadné souvislosti
Výstavu děl fotografa Ivana Lutterera (1954 až 2001) připravilo Uměleckoprůmyslové museum, které spravuje jeho pozůstalost. Přehlídka s názvem Nenápadné souvislosti začíná krátce poté, co muzeum od rodičů předčasně zesnulého autora získalo poslední část jeho uměleckého odkazu. Připomíná také autorovy nedožité 60. narozeniny. Lutterer je známý především svými panoramatickými fotografiemi a jako spoluautor rozsáhlých souborů Český člověk a Letem českým světem 1898/1998.

Výstavy v Národním zemědělském muzeu
Dvě nové výstavy najdete v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. První s názvem Venkov v proměnách staletí prostřednictvím předmětů hmotné kultury, rekonstrukcí, modelů, obrazového materiálu i textových informací seznámí návštěvníky s vývojem zemědělství, stravování, řemesel a obchodu. Druhá je věnována pivu a přiblíží cestu tohoto moku z chmelnice až na stůl.

Výstava na Rožmberku
V galerii hradu Rožmberk je právě v těchto dnech k vidění výstava Známá neznámá. Jihočeská architektura 20. století. Hlavním cílem výstavy je upozornit širokou veřejnost na významné stavby postavené na území jižních Čech během 20. století.

Expozice knihtisku
Na tvrzi Orlice v Letohradu byla otevřena nová rozsáhlá expozice knihtisku. Návštěvníkům předvede historickou knihtiskařskou dílnu se stroji a několik desítek cenných knih. Některé z nich jsou původní tisky.

Historická mapa na Šternberku
Obří mapa Čech kartografa Jana Kryštofa Müllera zdobí prostory hradu Šternberka na Olomoucku. Historickou mapu z 18. století o rozměrech 2,8 krát 2,4 metru najdou návštěvníci v jedné z místností na prohlídkovém okruhu hradu. Společně s ní je vystavena i Müllerova takzvaná střední mapa Čech a mapa Moravy.

Výstava o Čtyřlístku v Praze
Navštivte s dětmi Chvalský zámek v Horních Počernicích v Praze. Najdete tam výstavu o Čtyřlístku. V prostorách zámku najdete domeček se zahrádkou, ve kterém Čtyřlístek bydlí, včetně 3D postav populární čtveřice. Ve vitrínách budou unikátní exponáty, mezi které patří marionety Čtyřlístku, původní scénář k filmu Čtyřlístek ve službách krále, ukázky učebnic čtyřlístkové matematiky pro školáky a další výtvory z dílny výtvarníka Němečka.

Čtěte také

Babička Boženy Němcové v Uherském Hradišti
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připomíná letošní 160. výročí vzniku rukopisu slavné Babičky Boženy Němcové. Výstava v galerii muzea nabízí přehlídku děl, asi 160 prací všech hlavních ilustrátorů, ale také zhruba stovku exemplářů nejrůznějších knižních vydání Babičky. Nechybějí ani kuriozity v podobě knih v Braillově písmu pro nevidomé nebo Babička převedená do těsnopisu.

Historie vaření piva v Boskovicích
Nová výstava v Boskovicích mapuje historii vaření piva ve městě. Návštěvníci si v muzeu mohou prohlédnout dosud neznámé fotografie nebo přečíst vzpomínku jednoho ze zaměstnanců.

Liberecká výstava pro děti Buď v obraze
Oblastní galerie Liberec má novou interaktivní expozici, která je určena především dětem. Mohou tam dělat věci, které jsou v galeriích obvykle zakázané. Samotná interaktivní expozice nazvaná Buď v obraze se nachází ve dvou místnostech galerie. Děti se tam dotknou například repliky sochy vytvořené z různých materiálů, prostřednictvím interaktivních obrazů se dozvědí nějaký příběh nebo si vyzkoušejí nasvítit umělecký předmět.

Mohou se také nechat vyfotografovat v obraze či si vytvořit komiksovou fotografii a odnést si ji domů. Na prosvíceném pultu mohou také za pomoci písku nakreslit různé obrazy, na magnetické tabuli vytvořit krajiny a z obrazu tvořeného kuličkami skládat rozličné geometrické tvary.

Výstava v Českých Budějovicích
V českobudějovické galerii Hrozen začala výstava k nedožitým 90. narozeninám jihočeského grafika Miloslava Nováčka. Vedle volné grafiky se věnoval ilustraci a kresbě. Proslavil se především tvorbou barevných dřevořezů, z ilustrátorských technik si pak oblíbil kresbu perem, uhlem a kolorovanou kresbu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

autor: nah
Spustit audio