Tipy na víkend11. listopadu  2016 v 07:02  

Svatomartinský víkend letos zve na tradiční hody, ale také na Ještěd nebo Justina Biebera

Svatomartinská husa - Foto: Petr Samec

Svatomartinská husaFoto: Petr Samec

Už víte, co o víkendu podniknete? Vezměte děti na VILOmeniny do pražské Vily Štvanice. Je tam pro ně připravený pestrý program. Nudit se nebudete ani v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, kde se chystaní svatomartinské hody a v Hustopečích zamiřte na festival otevřených sklepů. Ať se vám víkend vydaří!

Svatomartinské slavnosti 

Nenechejte si ujít jubilejní desátý ročník slavnosti spojené se svatomartinskou tradicí. Akci Letenská husa najdete v pražském Národním zemědělském muzeu. Připravena je řízená degustace svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentace, ochutnávky a prodej vína a různých gastronomických specialit. O dobrou náladu se postará Cimbálová muzika Alexandra Vrábela. 

Čtěte také: Polsko: Na sv. Martina tradiční rohlík z Poznaně nebo husí speciality

Vydejte se v sobotu na tradiční svatomartinské hody do Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. V refektáři ochutnáte svatomartinská vína z Čech i Moravy. Přízemí vás naláká na husí speciality i na gastroshow se šéfkuchařem. Na nádvoří pak navštivte trh s regionálními produkty. Svatomartinské hody v GASK začínají v 11 hodin. V sobotu i v neděli navíc platí vstup do galerie 1+1 vstupenka zdarma. 

Svatomartinské slavnosti - Foto: Český rozhlas

Svatomartinské slavnostiFoto: Český rozhlas

Hrad a zámek Staré Hrady na Jičínsku zve v sobotu na Svatomartinské čokoládobraní – slavnosti mladého vína a čokolády. 

Svatomartinský průvod městem Třešť na Jihlavsku se vydá od kostela sv. Martina v neděli v 16:30. Na zámku uvidíte hraný příběh o tom, jak se svatý Martin rozdělil s žebrákem o plášť. 

Praha nabízí zábavu pro všechny generace 

VILA Štvanice v Praze se v pátek a v sobotu otevírá dětem. Najdete tam druhý ročník festivalu VILOmeniny plného divadla a hudby pro malé, větší i velké diváky. VILA se promění v barevnou cirkusovou manéž, která pro vás vykouzlí divadelní představení, koncert, sérii inscenačních skic nové dramatiky pro děti a spoustu doprovodného programu. 

Těšit se můžete na hravou jógu pro děti, cirkusovou výstavu, výtvarné dílny nebo VILAmovánky (Cirkus VILA) – výtvarně-interaktivní bojovku s pracovními listy po celé VILE. Loni se jí zúčastnilo přes 200 dětí. Program je určen divákům od tří do nekonečna let. 

V O2 areně má v sobotu od 20 hodin koncert kanadský popový zpěvák Justin Bieber. 

Čtěte také: Největší hvězdy pípající služby – Katy Perry, Justin Bieber a Barack Obama. Twitter slaví 10 let

Zapojte se v neděli do dobrodružné hry Pražské věže. Začíná v 10.30 na Novoměstské radnici. 

Na Novoměstskou radnici v Praze by v sobotu měli od 11 hodin zamířit muži. Začíná tam akce nazvaná Pánská záležitost, na které budou prezentovány pánské oděvy a doplňky, degustace whisky a rumu, soudobý klub gentlemanů, cestovatelské přednášky, komiksová čítárna, prohlídka závodních automobilů a další. 

Buchty a loutky oslaví v Praze výročí 

Loutky společností Buchty a loutky pro staročeskou vánoční hru - Foto: Smart Communication

Loutky společností Buchty a loutky pro staročeskou vánoční hruFoto: Smart Communication

Pražské nezávislé divadlo Buchty a loutky, které hraje ve studiu Švandova divadla, letos oslavuje 25 let existence. O víkendu za jeho členy přijdou v sobotu večer do suterénního studia spřízněná divadla Piki, Vosto5, Športniki, Studio dell' arte, Anpu, Continuo, Líšeň, Nejhodnější medvídci a Josef Brůček. 

V neděli budou oslavy pokračovat videoprojekcemi z představení i loutkovými filmy. Na ně naváže narozeninový koncert, který zahájí Buchty a loutky improvizačním přestavením Automat. Na přání diváků v něm uvádí na své jevišťátko příběhy známých filmů. 

Narozeninová party k 24. narozeninám klubu Radost FX se chystá na tuto sobotu. Vystoupí mj. Jan Blomqvist, Dan Cooley a Cubik. 

Připomeňte si v neděli v centru Prahy 250. výročí narození Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče, rakouského vojáka českého původu. Pochod historických a vojenských jednotek vyráží ze Staroměstského náměstí ve 14.30. 

Na 15.30 je naplánováno shromáždění na Malostranském náměstí, v 16.00 odjezd historickou tramvají na Výstaviště (Lapidárium) a v 17.00 nástup historických jednotek a dekorování pamětní medailí. Pořádá Spolek Radecký. 

Čtěte také: Na Malostranské náměstí se možná vrátí socha maršálka Radeckého

V pražském Kongresovém centru zažijete Amadea naživo 

Průřez celoživotní tvorbou architekta Jana Kaplického i některé dosud nevystavené předměty a projekty z jeho pozůstalosti představuje výstava, kterou najdete v pražském Tančícím domě. Koná se při příležitosti architektových nedožitých 80. narozenin, které připadnou na duben příštího roku. Expozice s názvem JKOK Nekonečno Jana Kaplického potrvá do března příštího roku. 

Lapidárium Národního muzea v Praze - Foto: Jolana Nováková

Lapidárium Národního muzea v PrazeFoto: Jolana Nováková

Světelnému a zvukovému designu je věnován projekt Pražského quadriennale, za kterým můžete v sobotu naposledy přijít do Lapidária Národního muzea na Výstavišti. Lapidárium Národního muzea je plné soch, jejichž stáří sahá až do 11. století. Klíčovým tématem výstavy je schopnost světla, zvuku a nových médií proměnit galerii v imaginativní prostor, který návštěvníkům nabídne nový pohled na vytváření scénografického prostředí. 

V neděli můžete v Kongresovém centru v Praze vidět od 13.30 a potom od 18.30 představení Amadeus Live. Promítání filmu Miloše Formana Amadeus za účasti Pražské komorní filharmonie a sboru Canti di Praga. Mozartovy party bude hrát klavírista Jan Bartoš. 

Čtěte také: Amerika je pořád krásná a pohostinná země. Takhle Miloš Forman před lety děkoval za prvního Oscara

Žižkovská galerie Nevan Contempo v Praze vystavuje díla romských autorů v kurátorském výběru umělkyně Ladi Gažiové. Základ výstavy nazvané Džas bare dromeha (Jdeme dlouhou cestou) tvoří umělecké sbírky a dokumentační archiv Muzea romské kultury. Výstava představuje nejen samotná díla, ale také reflektuje, jak je sbírková instituce shromažďuje a prezentuje. 

Představy studentů švýcarské školy architektury o tom, jak by mohla vypadat některá místa v Praze, ukazuje výstava v galerii Kvalitář. Sídlí na Senovážném náměstí a přehlídka toho, jak možnou budoucnost Prahy vidí mladí lidé ze zahraničí, potrvá do 2. prosince. 

Tradiční textilní rukodělné techniky nejsou odsouzeny k zániku, ale mohou existovat jako funkční prvek dnešního oděvního průmyslu. Dokazuje to výstava Dědictví. Tradice, inovace, móda, která začala v Galerii UM v Praze, k vidění bude do 10. prosince. 

V Jindřichově Hradci se vydáte na cestu od fotografie ke koláži 

Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci - Foto:  Národní muzeum fotografie

Národní muzeum fotografie v Jindřichově HradciFoto:  Národní muzeum fotografie

Koláž – výzva pro vaši fantazii aneb od fotografie ke koláži je název výstavy výtvarníka Vladimíra Noska, která začala v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Smyslem výstavy je přiblížit veřejnosti umělecký obor koláže jak po technické, tak i výtvarné stránce a ukázat možnosti pro vlastní tvorbu. 

Na Ještěd opět pohodlně 

Vydejte se o víkendu na Ještěd. Po dvoutýdenní pravidelné odstávce před zimní sezonou se tam v sobotu opět rozjede kabinová lanovka. 

Na Hradecku začínají vánoční trhy 

V areálu hospitalu Kuks začínají v sobotu tradiční vánoční trhy. Pokračovat budou i v neděli. 

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu premiéru inscenace Kočičí hra. V hlavních rolích diváci uvidí herečku Pavlu Tomicovou jako Erži Orbánovou a Zoru Valchařovou-Poulovou coby její elegantní sestru Gizelu. 

Pardubické divadlo zve na hru o bezdomovcích 

Pardubické Divadlo Exil v sobotu uvede premiéru drsné komedie Domov můj. Hra je o čtyřech bezdomovcích, kteří chodí nocovat na hřbitov, kde jednou najdou igelitovou tašku plnou peněz, čímž začíná jejich cesta z Olšanského hřbitova do luxusního hotelu Hilton. 

Prohlédněte si Opavu na starých pohlednicích 

Výstava Slezské univerzity představuje historické pohlednice Opavy z let 1893 až 1918. Výstava je součástí oslav 25 let od založení vysoké školy. Expozice bude otevřena v opavském Domě umění do 1. ledna příštího roku. 

Čtěte také: Máte tu v mnohém směru těžší život než v jiných částech naší republiky, řekl Edvard Beneš před 70 lety v Opavě

Objevit život v kapce vody můžete v Olomouci 

Mikroskop (ilustrační snímek) - Foto: Filip Jandourek

Mikroskop (ilustrační snímek)Foto: Filip Jandourek

Vytvářet v interaktivním pískovišti pestré krajiny podle své fantazie nebo objevit dosud netušený svět mikroskopických organismů teď můžete v olomouckém muzeu vědy Pevnost poznání. 

Některé expozice jsou vylepšené o formu videomappingu na písek, který ale díky 3D kameře reaguje na to, jak se hmota tvaruje. Lidé vytvoří různé typy moří, zelené planiny, skály i jícen sopky. 

Zájemci o biologii můžou nahlédnout do světa mikroorganismů v kapce vody. Návštěvníci díky mikroskopům objeví organismy, kteří žijí běžně v okolí, ale lidskému oku zcela unikají. K vidění bude i nový film v digitálním planetáriu. 

Na jihu Moravy se otevírají sklepy 

V Hustopečích se v sobotu a v neděli chystá dvacátý festival otevřených sklepů, který nabídne víkendovou návštěvu 32 otevřených sklepů v pěti obcích regionu Hustopečsko. 

Přijďte v neděli do vsetínského zámku na řemeslný jarmark spojený s ukázkou lidové tvorby na Valašsku. Ve 14 hodin se slavnostně otevře nová výtvarná výstava Mistři valašských zim s komentovanou prohlídkou. Prohlédnout si můžete také stávající výstavu Za dlouhých zimních večerů s originálním vyřezávaným šestimetrovým betlémem. Těšit se můžete i na stylové valašské občerstvení. 

Čtěte také: Ve Valticích se vybíralo svatomartinské víno. Podle degustátora z něho čiší šťavnatost a svěžest

Galerie Václava Chada ve zlínském zámku představuje dílo českého grafika Jana Rajlicha. Výstava je koncipovaná jako průřez jeho celoživotní tvorbou, představí zejména plakáty, serigrafie a koláže. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Tipy na víkend  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pá 11.10, so 5.15, 6.39, ne 8.10 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace