Tipy na víkend21. září  2012 v 13:40  

Tipy na víkend 21.–23. září

Klub velocipedistů Písek oslaví 125. výročí založení (ilustrační foto) - Foto:  web Klubu velocipedistů Písek

Klub velocipedistů Písek oslaví 125. výročí založení (ilustrační foto)Foto:  web Klubu velocipedistů Písek

V tipech na víkend vás tentokrát zveme do Ostravy na Dny NATO, na Jablečné slavnosti do Hostětína, oslavy klubu velocipedistů do Písku, na houby do kláštera v Plasích nebo do pražské Písecké brány, kde se chystá bohatý program pro děti a míří tam třeba i Kašpárek v rohlíku.

V Ostravě na Letišti Leoše Janáčka začínají v sobotu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR

Vůně jablečných moučníků, chuť jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada – to vás čeká v Hostětíně tuto neděli. Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavní program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení nebo cimbálovou muziku. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce nebo vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt. Už 11. ročník této tradiční a oblíbené slavnosti se koná od 11 do 18 hodin. 


Zobrazit tipy na víkend 21.–23. září na větší mapě

Klub velocipedistů v Písku slaví 125. výročí založení. A vy můžete v sobotu slavit s nimi. Program oslav je bohatý a začne v 9 hodin srazem velocipedistů a zápisem do závodů v píseckých Palackého sadech před restaurací U Reinerů. O hodinu později čeká na diváky obhlídka prvorepublikových kol a jejich majitelů, kteří budou oděni v dobových kostýmech. Následovat bude soutěž v běhu s obručí a soutěž o nekrásnější zvuk zvonku. Hodinu před polednem bude zahájena slavnostní jízda všech velocipedistů historickým centrem Písku, po které se její účastníci vypraví na celodenní výlet po okolí. Součástí výletu budou také Vložené závody velocipedistů v disciplínách jako například Handicap vysokých kol, Jízda dam, Jízda pánů a dalších. 

Den železnice v sobotu oslaví na sušickém nádraží. V čekárně bude vystaveno modelové kolejiště a v pravidelných intervalech budou jezdit historické vlaky. Nebude chybět ani hudební vystoupení a nebo bohaté občerstvení. Hlavním lákadlem oslav budou okružní jízdy nostalgickým vlakem taženým parní lokomotivou Kafemlejnek. Svézt se můžete i historickým motorákem Hurvínek. Zájemci si budou moci vyzkoušet historickou šlapací drezínu a nebo si prohlédnout výstavu o historii železnice v bývalém služebním voze, a to od 10 do 17 hodin. 

Desítky hub, které rostou na severním Plzeňsku, můžete vidět na Velké výstavě hub. Koná se v zimním refektáři konventu kláštera v Plasích. Třetí ročník akce bude doplněný přednáškami a výstavou o vodě. Pro zájemce bude k dispozici i bezplatná houbařská poradna. Na výstavě si lidé budou moci prohlédnout hřib smrkový, holubinky, křemenáče a lišky. Objevit by se měl také pavučinec kozlí a nádherný nebo hnojník lesklý a inkoustový. Na místě budou přinesené houby určovat zkušení mykologové Plzeňského kraje od 10 do 16 hodin. 

Téměř pro každého se během této soboty najde program v ulicích Brna. Nabídnou jej dva velké festivaly. Jeden z nich právě vrcholí, druhý naopak teprve začíná. Už popáté pořádá Brno Babylonfest, dny národnostních menšin. Těch je zde oficiálně rovných deset a každá se představí od 10 hodin v průvodu centrem a pak vystoupením v Místodržitelském paláci. Těšit se můžete i na národní jídla a naučit se třeba některé efektní tance. Hloubavější zamíří spíše na Mendlovo náměstí. V areálu kláštera, kde slavný učenec Mendel působil, jsou připraveny zábavné i poučné experimenty, soutěže a další program startujícího týdenního Festivalu vědy, rovněž od 10 hodin. 

Příběh českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho manželky Elišky Pomořanské rozehrají v pátek v 19 hodin v Olomouci herci Moravského divadla. Muzikál Noc na Karlštejně je vůbec první premiérou divadla v nové sezóně. Režie se ujala hostující Dagmar Hlubková. 

Na Svatém Kopečku u Olomouce se v sobotu koná už tradiční Romská pouť. Začíná v 10 hodin průvodem alejí ze Samotišek k bazilice, kde bude mše. Od půl jedné je připraven kulturní program. Vystoupí na něm taneční a hudební soubory od nás i ze Slovenska. 

Mimové v ulicích, představení pro veřejnost a školy, workshopy i opera s pantomimou – to všechno je teď součástí mezinárodního festivalu pantomimy Mime fest v Poličce. Poličku si organizátoři vybrali k poctě hudebního skladatele Bohuslavu Martinů, který se ve městě narodil. Martinů byl velkým obdivovatelem a propagátorem pantomimy. Festival trvá do neděle. Hraje se v Divadelním klubu a Tylově domě i na Palackého náměstí a v přilehlých ulicích. Bližší informace jsou zveřejněny na www.mimefest.cz

V Moravském divadle v Olomouci začíná v neděli v 19 hodin činoherní přehlídka Moravského divadla, která nabídne ve třech dnech pět nejzajímavějších titulů ze stávajícího repertoáru souboru. Jako první bude uvedena adaptace Shakespearovy komedie Něco za něco. 

V Písecké bráně v Praze 6 odstartuje v sobotu v 11 hodin druhý ročník festivalu pro děti Podzimní hrátky. Ve 13.30 hodin bude zahájen program na pódiu před píseckou bránou. Děti pobaví divadélko Romaneto, klaun Bublín a Kašpárek v rohlíku se svým Nevíchovným koncertem. Neděle bude na festivalu patřit loutkovému a pouličnímu divadlu. 

Nenechte si o víkendu ujít na pláni před pražskou oborou Hvězda rekonstrukci bitvy na Bílé hoře. Začíná vždy ve 12 hodin. 

Na zámku v Praze-Kunraticích můžete v sobotu od 10 hodin navštívit akci nazvanou Babí léto v pohybu, při které zájemcům lékaři a sestry z IKEM změří krevní tlak, EKG a hladinu cukru a cholesterolu v krvi.  

Udělejte si v sobotu výlet na šumavskou Kvildu. Ve 14 hodin se tam otevírá Česko-německé kulturní centrum. Čeká vás přednáška, koncert a tiskařské workshopy. 

Domácnost paní mlynářky – takový název nese víkendová akce, kterou v sobotu i v neděli najdete od 10 do 16 hodin ve mlýně v Hoslovicích na Strakonicku. Dozvíte se, jaký byl život ve mlýně. Akce se uskuteční v rámci projektu Společná prezentace starého mlynářství na Šumavě a v Bavorském lese. 

Máte malé kluky? Vezměte je v sobotu od 9 hodin na Den otevřených dveří v hasičské stanici v Pardubicích, připraveny budou i ukázky práce hasičů a moderní i historická technika. 

Na hradě Svojanov vás tento víkend čekají Slavnosti lovu. Představí se šermíři, trubači, sokolníci, lovčí se psy, pytláci, připravena je akce s loveckou tématikou a ohňové večerní vystoupení. 

Udělejte si cyklovýlet podél řeky Jizery. Uskuteční se v sobotu u příležitosti Evropského týdne mobility. Účastníci jako první projedou novou naučnou stezku ve Svijanech. Vyráží se v 10 hodin z náměstí Českého ráje v Turnově. 

Ve Valticích na Břeclavsku vypukne v sobotu v 8.30 hodin mistrovství světa ve sběru hroznů. V 15.30 hodin se bude zkoušet kvalita vín ročníku 2011. 

Starý zámek v Jevišovicích na Znojemsku nabízí návštěvníkům další prohlídkovou trasu. Pracovníci Moravského zemského muzea, kteří o zámek pečují, připravili expozice věnované archeologii, nábytku a gastronomii na pomezí jižní Moravy a Dolních Rakous. Dvě nové výstavy se věnují nábytku. Jedna představuje restaurované kusy ze zámeckých sbírek, druhou tvoří kuchyňský nábytek z 20. století se zvláštním důrazem na 50. až 70. léta. Starý zámek na skalnatém ostrohu nad řekou Jevišovkou patří k významným stavebním památkám Znojemska. 

Zamiřte od pátku na mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko 2012, který se zaměřuje na tvorbu kameramanů. Těšit se můžete na snímky Post Tenebras Lux, Hotel Mekong, Almayerovo šílenství, Malá čarodějka, Poslední cesta do Macaa a Noc naproti, které se utkají o cenu za nejlepší počin. Součástí festivalu budou už tradičně i retrospektivy nebo kurátorské výběry a soutěž krátkometrážních filmů. Chybět nebudou ani přednášky nebo tvůrčí dílny. 

Ve Světlé nad Sázavou vystavují své práce budoucí umělečtí kováři, skláři, truhláři a studenti dalších oborů s uměleckým zaměřením. Návštěvníci výstavy, která byla zahájena v tamním zámku, mohou zároveň porovnat práce českých i zahraničních studentů s díly jejich pedagogů. Expozice bude přístupná do konce měsíce. Na výstavě má zastoupení 12 škol. Kromě mladých českých tvůrců se přestavují například i umělecké školy z Ukrajiny, Rakouska a Slovenska. 

Slavné vily a stavby sochaře Františka Bílka a architektů Theodora a Milady Petříkových představuje výstava, která začala v Táboře. Husitské muzeum ji připravilo k letošním životním výročím těchto tvůrců spojených s městem a s jižními Čechami. Výstava bude otevřena do 6. října a je součástí projektu Putování se slavnými architekty v Jihočeském kraji. Chýnovský rodák František Bílek je známý jako sochař, grafik, autor užitého umění a symbolista období secese. Od jeho narození v listopadu uplyne 140 let. 

Vrbasovo muzeum ve Ždánicích na Hodonínsku věnovalo novou výstavu Vlárské dráze. Železniční cesta spojuje Moravu přes Vlárský průsmyk s Trenčianskou Teplou na Slovensku. Dříve patřila k důležitým trasám, po rozdělení společného státu však ztratila svůj význam. Výstavu najdou zájemci ve ždánické zámecké vile. Tvoří ji autentické předměty, například uniformy, železničářské čapky a lucerny, dále fotografie, tematické publikace nebo modely vlaků. 

V Oblastní galerii v Liberci začaly dvě nové výstavy. Až do konce listopadu budou v expozici díla ilustrátorky dětských knih Květy Pacovské a postmoderní melancholická zátiší oceňovaného typografa Libora Beránka. Květa Pacovská vytváří ilustrace podobným způsobem jako obrazy a grafiky. Její autorské knihy pro děti vycházejí z papírových plastik, které po dlouhá léta uchovává v ateliéru. Galerie se zároveň rozhodla zpopularizovat dílo pražského výtvarníka Libora Beránka. Často se sice objevuje mezi oceněnými typografy v soutěži Nejkrásnější kniha roku, jeho výtvarné práce však nejsou příliš známé. 

Hrad Pernštejn na Brněnsku zve na výstavu aranžmá z květin. Sály a komnaty jsou navíc doplněny cennými předměty jeho někdejších vlastníků. Akce nazvaná Podzim na Pernštejně potrvá do 30. října. Hlavním lákadlem jsou vazby z květů a plodů podzimu. V jednom ze sálů je prostřeno tak, jako kdyby v něm měla záhy začít svatební hostina. Interiéry krášlí i další zajímavosti. Největší z nich je asi kopie bohatě zdobených šatů Polyxeny z Pernštejna. 

Deset mladých fotografů z Česka, Slovenska, Polska a Itálie představuje svá díla na výstavě Světlo jinak v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea v Olomouci. Svými snímky doplní olomoucký Festival světla a videomappingu VZÁŘÍ 2012. Ústředním tématem mezinárodní výstavy, která potrvá do konce září, bude zpodobení světla v nových souvislostech. 

Portréty císaře Rudolfa II. a jeho bratra Matyáše Habsburského od Aegidia Sadelera, panoramatický pohled na Prahu od Václava Hollara a dalších 50 děl významných umělců mohou návštěvníci spatřit v Alšově jihočeské galerii ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích. Začala tam výstava Odlesk perly – umění baroka ze sbírky Patrika Šimona. Unikátem je mimo jiné i nedávno získaná kresba, jejímž autorem by mohl být slavný holandský malíř Rembrandt van Rijn. 

Brněnský hrad Špilberk vystavuje příběhy z pařížského zlomku Dalimilovy kroniky na gobelínech. Návštěvníci uvidí 20 tapisérií olomoucké výtvarnice Věry Mičkové, která se inspirovala iluminacemi ze známého rukopisu. Vytvoření gobelínů trvalo tři roky. 

Tipy na víkend vysílá Radiožurnál každý pátek v Odpoledním Radiožurnálu s Petrem Králem mezi 12.30 a 15.00 hod. a také ve víkendovém ranním, poledním i odpoledním programu.  

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. 

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace