Tipy na víkend29. října  2010 v 13:40  

Tipy na víkend 29.–31. října

Tipy na víkend - Foto: Alena Palečková

Tipy na víkendFoto: Alena Palečková

Prodloužený víkend láká k návštěvě některého ze státních hradů a zámků. Pokud se nevydáte na některou z památek, udělejte si výlet třeba do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Hubertovu jízdu nebo na Špilberk, kde se budou slavit narozeniny Muzea města Brna. Ať už si vyberete cokoliv, hezky si volno užijte!

Zámek Mníšek pod Brdy přichystal prohlídky speciálně upravené pro děti. O víkendu vás čeká prohlídka Tři věže

Zámek Žleby zve do Zámecké šermírny na komponovaná divadelní a šermířská vystoupení a doprovodný program k prohlídkám. 


Zobrazit Tipy na víkend 29.-31. října na větší mapě

Zámek Dačice přichystal výstavu obrazů Pavla Bažanta. 

Novohradské hradní slavnosti jsou připraveny na sobotu na hradě v Nových Hradech. Uvidíte šermířské vystoupení z časů třicetileté války. 

V Třeboni na zámku vás zase v sobotu čekají speciální kostýmované prohlídky s Petrem Vokem a bílou paní. 

Do běžeckého závodu se můžete v sobotu zapojit při tradičním zamykání hradu Velhartice – přichystaný je i ohňostroj a lampiónový průvod. 

Prohlídky zámku s pohádkovými postavami vás ještě v sobotu čekají v Libochovicích a zámek Benešov nad Ploučnicí na víkend nachystal kostýmované prohlídky k ukončení zámecké sezóny. 

Oživlá strašidla – tak se jmenuje tradiční akce na závěr sezóny, kterou o víkendu najdete na zámku Jezeří

Strašidelné noční prohlídky s tradičním lampiónovým průvodem začínají v sobotu na hradě Grabštejn v 18 hodin. 

A na zámku Hrubý Rohozec máte v neděli poslední šanci vidět Orientální svět české šlechty – výstavu historických předmětů z Číny, Japonska, Turecka a dalších asijských zemí, které si šlechta vozila ze svých cest jako suvenýry a kterými se obklopovala na svých sídlech. 

Zdolejte před zimou 124 schodů a vyzkoušejte si procházet zdí, odměnou vám bude pohled do podzimně vybarvené krajiny z ochozu věže. Kde? Na zámku Lemberk právě tento víkend. 

Na zámku Sychrov si nenechte ujít o víkendu poslední možnost zhlédnout výstavu historických hraček nazvanou Jak si hrály rohanské děti

Ve skanzenu Betlém v Hlinsku na Vysočině v domku č. p. 362 uvidíte expozici věnovanou vybavení kuchyní babiček a prababiček

Hrad Buchlov na Zlínsku zase o víkendu naposledy láká na výstavu Okultismus, magie a zednářství na Buchlově

A hrad Bouzov byste rozhodně o víkendu měli navštívit vpodvečer mezi 17. a 19. hodinou, právě v tuto dobu se tam odehrají kostýmované večerní prohlídky pro odvážné na téma Duchové a strašidla. 

Halloweenské prohlídky s hrůzyplným programem, v němž budou účinkovat členové opery a baletu Slezského divadla v Opavě, jsou na sobotu připraveny na zámku Raduň, začínají v 16 hodin a skončí až o půlnoci. 

A klášter Plasy připravil na neděli od 16.30 do 17.30 Cestu za čarodějnickou knihou Halloween

Přispět na dovybavení masajské školy v Tanzanii můžete, pokud v pátek ve 20 hodin navštívíte v klubovně zahrádkářů v České Skalici koncert People for Africa aneb Nasajem s Masajem

Na Podzimní setkání divadel zvou v pátek a v sobotu Svitavy. V divadle Trám bude znít po oba dva dny také francouzština. 

V Králické pevnostní oblasti můžete prožít letos poslední společný víkend tamních muzeí

Moravské divadlo Olomouc uvádí v neděli od 16 hodin operu Giacoma Pucciniho Tosca. Režie se ujal mladý italský režisér a scénograf Lev Pugliese. Účinkují sólisté, sbor a orchestr Moravského divadla a také děti z pěveckého sboru Campanella Olomouc. 

V Chrudimi vás v sobotu od rána na Resselově náměstí čeká Povolební jarmark – vyřezávání dýní, každý si vybere svého politika jako předlohu, strašidelný stan pro děti, povolební guláš. 

Udělejte si v sobotu výlet do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Pojede se tam vyhlášená Hubertova jízda. Vyráží ve 12 hodin. 

Muzeum města Brna slaví 50. výročí působení na hradě Špilberku, který se klene nad historickým středem Brna. Výročí připomene tuto neděli zábavný program pro děti i dospělé s lampiónovým průvodem a ohňostrojem. Zároveň muzejníci připravili panelovou výstavu o svém působení na Špilberku. Hlavním bodem oslav bude večerní lampiónový průvod z Husovy ulice na Špilberk. Zakončí jej malý ohňostroj. Už odpoledne mohou rodiče s dětmi zavítat na Špilberk a v historické střelnici si vyzkoušet střelbu z luků, kuší, praků i vzduchovek. Odpoledne se zdarma otevřou návštěvníkům hradní kasematy. Bez placení se dostanou také na rozhlednu. 

V Jihlavě můžete ještě o víkendu navštívit 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava 2010. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě představuje téměř 280 filmů z 52 zemí. 

VÝSTAVY: 

Netradičním způsobem – vylepením plakátů – začala dnes před polednem pouliční výstava nazvaná Voskovec + Werich slovem i obrazem. Zuzana a Eugen Brikciovi s Linhartovou nadací jako organizátoři tak připomínají 30 let, které koncem tohoto měsíce uplynou od úmrtí Jana Wericha, a 105 let od narození obou divadelníků. Výstava se skládá z pěti plakátovacích sloupů v centru Prahy. První naleznou zájemci na nároží ulic Havlíčkovy a Na Florenci, odkud mohou jejich kroky podle mapky vést ke čtyřem dalším na Ovocném trhu, Václavském náměstí, Alšově nábřeží a v Křížovnické ulici. Mimopražští si mohou výstavu prohlédnout na internetové adrese www.hornacek.cz/vaw

Tvorbu silné malířské generace, která vstoupila do českého umění v 80. letech minulého století, mapuje nová velká výstava v brněnské Wannieck Gallery. Soukromá galerie, která sídlí v bývalé továrně Vaňkovka za brněnským železničním nádražím, do expozice zařadila malby a kresby 23 autorů. Většina z nich – Jiří David, Stanislav Diviš, Vladimír Kokolia, Martin Mainer, Petr Nikl, Jaroslav Róna a Vladimír Skrepl – dnes patří k výrazným osobnostem české výtvarné scény. Výstava je časově ohraničena roky 1984 a 1995. 

Světoznámou pěvkyni Emu Destinnovou, od jejíž smrti letos v lednu uplynulo 80 let, připomíná nová výstava v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně. Pořadatelům se podařilo shromáždit řadu předmětů a dokumentů z pozůstalosti pěvkyně, slibují také málo známá fakta o jejích zájmech, zálibách a sbírkách. Jde zřejmě o největší expozici, která v Česku uctila kulaté výročí smrti Destinnové. 

Užité umění s květinovými motivy představuje nová komorní výstava Květomluva v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně. Ukázky nábytku, skla, porcelánu, textilií i kovových předmětů pocházejí z 19. století. Výstava chce návštěvníkům přiblížit květinu jako oblíbenou dekorativní ozdobu, ale také jako prvek květomluvy, řeči symbolů a skrytých významů, které jsou dnešním lidem většinou nesrozumitelné. Květinové motivy se v průběhu 19. století uplatnily ve všech oborech uměleckého řemesla, v textiliích, špercích i nábytkových kusech, speciálně vyškolení malíři jimi dekorovali hladké povrchy skla i porcelánu. 

Nahlédnout do tajů soukenického řemesla, ale také punčochářství a kloboučnictví mohou zájemci o historii v Městském muzeu ve Volyni. Soukenictví na počátku 19. století živilo každého druhého obyvatele městečka o 180 domech. V sobotu v 17.00 tam otevřou dlouhodobou výstavu Vandroval jest soukeníček. Nese název podle písničky z Prácheňska, která připomíná, že každý tovaryš musel tehdy jít na zkušenou do světa. 

Vyvrcholením letošní výstavní sezony v ostrovském klášterním kostele Zvěstování Panny Marie je rozsáhlá expozice z tvorby vitráží výtvarníků a uměleckých sklářů Jitky a Richarda Kantových. K vidění je až do začátku prosince a nabízí ukázky klasické práce s vitráží, restaurování vitráží a volnou uměleckou tvorbu. Ve své volné umělecké tvorbě se zabývají Kantovi sklem, kamenem a světlem. Snaží se vitráž vymanit z její předurčené dvojrozměrnosti a spojit křehkou krásu skla s těžkopádností kamene v kombinaci se světlem. 

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 – Radiožurnál každý pátek v Odpoledním Radiožurnálu s Jiřím Chumem mezi 12.30 a 15.00 a také ve Víkendovém Poledním Radiožurnálu. 

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. 

Pěkný víkend přeje Naděžda Hávová. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace