Tipy na víkend16. června  2017 v 07:24  

Tipy na víkend: Den otců, pražská náplavka v režii bratří Formanů i milovický Votvírák

Den otců

Den otců

Knižní jarmark Knihex na pražské Štvanici, Podbořanské letní slavnosti, Baroko naoko v hospitalu Kuks nebo muzejní dílna na středověkém hradě Helfštýn – tyto a mnohé další akce nabízí nadcházející víkend. Udělejte si výlet a hezky si sobotu a neděli užijte!

Praha: Festival bratří Formanů, Knihex i výročí operace Anthropoid 

Pražská smíchovská náplavka u železničního mostu ožije divadlem, novým cirkusem, hudbou, kinem, tancem i dílnami pro děti. Divadlo Bratří Formanů tam až do neděle nabídne zájemcům první ročník venkovního festivalu Arena 2017. 

Při koncertech na souši i na lodi se představí například skupiny The Prostitutes, Circus Brothers nebo Orchestroj. Sólo koncert u ohně pak bude mít nevidomý akordeonista Mário Bihári. Pro zájemce bude na náplavce postaveno i kino maximálně pro dva diváky, takzvaný Cinetandem, kde se budou promítat krátké filmy. 

Nudit se nebudou ani dětští návštěvníci, v dřevěné dílně na smíchovské náplavce si budou moci vyrobit koníka, ptáčka nebo dřevěný meč a zahrát si například na rytíře. 

Čtěte také: Petr Forman: Improvizace i dlouhé plánování, to je divadlo

Na pražském Karlově náměstí začíná v sobotu dvoudenní akce k 75 letům od operace Anthropoid. Československá obec legionářská předvede dobový tábor československých vojáků a výcvik vojáků a parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil, při kterém budou předvedeny zvažované varianty provedení atentátu. K vidění budou veteránské vozy, motocykly i děla. 

Werichova vila - Foto: Filip Jandourek

Werichova vilaFoto: Filip Jandourek

V Praze se v sobotu můžete podívat do Werichovy vily v rámci dvoudenního multižánrového festivalu. Na programu je mimo jiné divadelní představení v podání herců z Divadla Na zábradlí, čtení z korespondence Voskovce a Wericha, doprovodná hudební tematická vystoupení, výtvarné a divadelní workshopy, komentované prohlídky. 

V Havlíčkových sadech v Praze navštivte v sobotu gastronomický festival Apetit Piknik s prodejem specialit, ukázkami vaření, přednáškami a workshopy. 

Na pražském Výstavišti najdete o víkendu 20. ročník world music Respect festival. 

Neobvyklý stánek, ve kterém lze získat občerstvení i prohlížet si umělecká díla, stojí na pražském Malostranském náměstí. Vytvořil ho výtvarník František Skála jako doplněk ke své výstavě ve Valdštejnské jízdárně. Šest metrů vysoký objekt je svébytným artefaktem. Prastánek má sloužit jako místo setkávání, centrum nečekaných interakcí, prostor občerstvení fyzického i duchovního. 

„Na pražskou Štvanici můžete v sobotu zamířit na knižní jarmark Knihex.“

Staroměstské náměstí v Praze bude o víkendu svědkem šampionátu v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink.  

Nenechte si ujít pátý ročník jízdy historických vozidel do vrchu na trase Zbraslav – Dolní Břežany. Vozy vyjdou z náměstí v Dolních Břežanech u Prahy ve 12 hodin. 

V pražském Rudolfinu si můžete v neděli od 18 hodin vyslechnout koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka. Na programu pod taktovkou Jakuba Hrůši bude Dvořákova Stabat Mater. Vystoupí Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Pavel Černoch a členové Pražského filharmonického sboru. 

Čtěte také: Dokázal strhnout lidi k hudbě. Hudební svět opustil dirigent Jiří Bělohlávek

Pražské výstavy 

Jak v minulosti vypadala vesnická svatba, se můžete dozvědět v Letohrádku Kinských na pražském Smíchově. Kromě svatebních krojů z různých regionů bude k vidění také unikátní kytice z východních Čech nebo vysoký svatební koláč z Hané. Autoři výstavy nazvané Svatba chtějí představit všechny důležité aspekty příprav sňatku v minulém a předminulém století na českém i moravském venkově. 

Přízemí poštovního muzea s expozicí známkové tvorby - Foto: Jolana Nováková

Přízemí poštovního muzea s expozicí známkové tvorbyFoto: Jolana Nováková

V rámci připomínání životních jubileí autorů poštovních cenin otevřelo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi. Začátkem července oslaví sedmdesátiny. Expozice nazvaná Jiří Slíva – PostPoesie představuje původní návrhy na známky, obálky prvního dne vydání, razítka i autorovu volnou tvorbu, která se s tou poštovní často prolíná. 

Svou výtvarnou tvorbu představuje na výstavě v Galerii Nová síň v Praze Martin Němec, známý hlavně jako muzikant. Po více než 30 let je spjat se skupinou Precedens, v níž jako zpěvačka začínala Bára Basiková. Němec, vystudovaný malíř, patří k silné generaci šedesátníků reprezentujících alternativnější kulturu70. a80. let v někdejším Československu. Jubileum oslaví 16. června, výstava se jmenuje s odkazem na narozeniny LX. 

Středočeský kraj: Votvírák v Milovicích a výročí bitvy u Kolína 

18. června 1757 proběhla u Kolína jedna z největších bitev sedmileté války. Skončila slavným vítězstvím rakouské armády pod velením polního maršála Dauna, které přimělo Prusy ukončit obléhání Prahy a odtáhnout z Čech. 

„Milovice na Nymbursku zvou o víkendu na hudební festival Votvírák.“

Kromě pietních akcí k uctění památky padlých bude v sobotu k vidění dobový vojenský tábor, tržiště s řemesly a zajímavý doprovodný program. Vrcholem akcí pak budou bitevní ukázky, v nichž se představí téměř 200 vojáků z desítky historických jednotek od nás i ze zahraničí. 

Čtěte také: Divoké koně, pratury a zubry můžete v Milovicích sledovat z nových vyhlídek

Jihočeský kraj: Toulava a Slavnosti pětilisté růže 

Na náměstí v Bechyni se v sobotu představí umělci a turistické zajímavosti z oblasti Toulava, která se rozkládá v okolí Tábora, Milevska a Sedlčan. 

Český Krumlov - Foto: Fotobanka Pixabay

Český KrumlovFoto: Fotobanka Pixabay

Český Krumlov bude hostit Slavnosti pětilisté růže spjaté s historickým obdobím, kdy bylo město a jeho okolí pod správou rodu Rožmberků. Letošní ročník připomene 430. výročí sňatku Viléma z Rožmberka s Polyxenou z Pernštejna. Městem budou procházet historické průvody a pro všechny svatební hosty je připraven bohatý program, který bude probíhat na deseti scénách po celém městě. 

Plzeňský kraj: Zážitkové nocování v Plzni a Pohádkový les na Rokycansku 

Sedm nomádských příbytků, ve kterých můžete i přespat, stojí na nádvoří plzeňského kulturního prostoru DEPO2015. Zážitkové nocování nabízejí především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou, ale také architekti a designéři. Součástí expozice jsou také dva kontejnery, jejichž střechy jsou porostlé zelení. Tato experimentální laboratoř je součástí nynějšího Landscape festivalu. 

Oddíl Divoká Orlice zve děti a rodiče na velkou dobrodružnou cestu pohádkovým lesem z Rokycan na zámek Kozel. Start je v sobotu 17. června od 8.00 do 9.30 před sídlem firmy Eugen Wexler v Rokycanech. 

Ústecký kraj: Růžový den v Děčíně nebo Podbořanské letní slavnosti 

Na zámku v Děčíně navštivte v neděli Den růží v Růžové zahradě, kde se pěstuje 38 druhů růží. Poslechnete si písně o růžích, barokní hudbu, podíváte se na vázání kytic z dostupných květin. Připravena je i pohádková hra pro děti. 

Čtěte také: V Podbořanech na Lounsku vrcholí v sobotu Podbořanské letní slavnosti.

Dubí na Teplicku, které je domovinou cibuláku, hostí mezinárodní výstavu Porcelánové reflexe. Díky ní mají možnost návštěvníci vidět, kam lze práci s porcelánem posunout. Na výstavě jsou díla od dvacítky umělců, kteří vystavují díla odkazující k užitému umění až po neobvyklé sestavy. Výtvarnice a kurátorka Patty Woutersová přivezla práce třeba Pauly Bastiaasenové, které vynikají křehkostí a pohybem. 

Liberecký kraj: Letadla, hasiči a tramvaje nebo řezbářské sympozium 

Dlaskův statek - Foto: Marek Řeháček

Dlaskův statekFoto: Marek Řeháček

V Liberci si v sobotu nenechte ujít den otevřených dveří na liberecké základně Letecké záchranné služby, která slaví čtvrtstoletí od svého vzniku. Letové ukázky budou v11 ave 13 hodin. 

Cvikov na Českolipsku zve v sobotu na oslavy 150 let vzniku Sboru dobrovolných hasičů ve Cvikově s ukázkami historické i moderní techniky hasičů a zábavným programem. 

Na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova míří řezbáři na řezbářské sympozium. V areálu bude v sobotu tvořit přes dvacet umělců. 

Za ovládací pult tramvaje se můžete postavit v Severočeském muzeu v Liberci. Je na výstavě ke 120 letům od zahájení tramvajového provozu v Liberci. První linka vedla od vlakového nádraží do Lidových sadů. Ovládací pult s madlem je z tramvaje typu T3. Kromě historie tramvajového provozu ukazuje, jak se stavebně proměnil Liberec ve 20. století. 

Čtěte také: Tramvaj T3 brázdí pražské ulice 55 let. Napřesrok ale zmizí

Královéhradecký kraj: Baroko naoko na Kuksu a Medobraní v Hostinném 

„Sobotní odpoledne v Hostinném bude patřit už 4. ročníku Medobraní.“

V barokním hospitalu Kuks navštivte v sobotu slavnost Baroko naoko, která nabídne například hudbu a tanec, jarmark či dobové vojenské ležení. 

Pardubický kraj: Výstava děl Jana Zrzavého a vzpomínka na pardubické legionáře 

Galerie Sklenář v Litomyšli zahájila výstavu Poklady Jana Zrzavého. Představuje 18 ikonických obrazů 20. století, které jsou známé z reprodukcí nebo poštovních známek. 

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě začíná v neděli výstava Legionáři Pardubického kraje, která vás seznámí s osudy československých legionářů pocházejících z tohoto kraje. 

Vysočina: Muzeum RAF, Hrůza v Telči a zábavně naučné odpoledne pro děti v Havlíčkově Brodě 

V Polici na Třebíčsku se v sobotu slavnostně otevírá muzeum RAF. Spolu s exponáty nabízí také informační centrum s databázemi a odbornou knihovnou. 

„Na zámku v Telči v sobotu od 19.30 vystoupí zpěvák Michal Hrůza se svojí kapelou Hrůzy.“

Odpoledne pro rodiče a děti připravili na sobotu od 13 h v Havlíčkově Brodě. Na 13 stanovištích budou děti plnit jednoduché a praktické úkoly jako obvazování rány, poskytnutí první pomoci, vyzkouší si, jak lékárníci připravují léky, jak si správně dezinfikovat ruce nebo jak pomoci mamince s přebalováním novorozence. 

Své stanoviště bude mít také Městská policie Havlíčkův Brod, canisterapie a profesionální hasiči z Havlíčkova Brodu. I letos se návštěvníci dočkají ukázek aerobicu nebo výcviku policejních služebních psů. Po celé odpoledne bude hrát živá hudba. 

Olomoucký kraj: Muzejní dílny na Helfštýně a rakouská Božena Němcová v Šumperku 

Dodnes je Helfštýn monumentální pevnost - Foto: Miroslav Kobza

Dodnes je Helfštýn monumentální pevnostFoto: Miroslav Kobza

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se v sobotu promění v jednu velkou muzejní dílnu. Ve všech svých prostorách představí jednotlivé profese, které jsou jinak ukryty za dveřmi muzejních pracoven. Lidé tak budou moci nahlédnout pod ruce archeologů, asistovat ornitologům nebo podívat se na práci konzervátorů. 

Děti si například u správce sbírky sfragistiky zkusí složit razítkové puzzle, zatímco dospělí se dozví, jak se artefakt popisuje, ukládá či eviduje. Zajímavostí bude vlastnoruční výroba pamětního listu. Aby měli návštěvníci co tvořit, budou si muset nejdřív vyrobit vlastní ruční papír, pak jej společně s mistrem tiskařem opatří vybraným tiskem, doplní ho kaligrafií a na závěr opatří voskovou pečetí. 

Čtěte také: Z učitele ruštiny kovářem. Na Helfštýně lezly uzbeckému řemeslníkovi oči z důlků, ale s korouhvičkou uspěl

Klášterní kostel v Šumperku hostí výstavu o spisovatelce Marii Ebnerové z Eschenbachu, přezdívanou též rakouská Božena Němcová. O jejím životě i díle se lidé mohou dočíst na dvanácti panelech. Výstavu připravil spolek Respekt a tolerance, které na Šumpersku dokumentuje historii a kulturu bývalých židovských komunit, ve spolupráci s šumperskou radnicí. 

Jihomoravský kraj: Ohňostroje nad přehradou a festival minipivovarů v Brně 

Ignis Brunensis - Foto:  Ignis Brunensis

Ignis BrunensisFoto:  Ignis Brunensis

U Brněnské přehrady uvidíte v sobotu ve 22.30 poslední ze soutěžních ohňostrojů na přehlídce Ignis Brunensis. 

Minifestival malých pivovarů na brněnském Zelném trhu představí v pátek a v sobotu méně známé pivovary a jejich produkty. Připraveno bude i něco malého k zakousnutí a kulturní program s příjemnou atmosférou historického centra města Brna. 

Moravskoslezský kraj: Den otců v Národním památníku 2. světové války 

Třetí neděle v červnu je svátkem otců. Slezské zemské muzeum se proto letos poprvé připojí k oslavám otcovství netradičním kulturním programem. Nejen tatínkové si v doprovodu svých ratolestí mohou v Národním památníku 2. světové války v Hrabyni vyzkoušet přesnou mušku a fyzickou zdatnost, vyfotit se v dobových uniformách se zbraní v ruce nebo si vyrobit malý dáreček. 

„Od pátku do neděle se v Bruntále budou konat městské slavnosti, připraven je hudební a koncertní program.“

V průběhu celého dne bude připravena řada doprovodných aktivit – hod granátem, střelba z praku, výroba katapultu nebo vojenská opičí dráha. Těšit se můžete také na bitvu vodními pistolemi a na mnoho dalšího. 

V 15 hodin se uskuteční speciální komentovaná prohlídka výzbroje umístěné v prostorách památníku. Ve 13,14 a16 hodin budou moci návštěvníci vystoupat po 104 schodech na vyhlídku památníku a vychutnat si nádherný pohled na okolní krajinu. 

Zlínský kraj: Andy Warhol v Holešově a Tátafest ve Zlíně 

Výstava I'm OK na zámku v Holešově - Foto: Pavel Sedláček

Výstava I'm OK na zámku v HolešověFoto: Pavel Sedláček

V holešovském zámku je k vidění dílo krále pop artu, grafika, malíře, filmového a reklamního tvůrce Andyho Warhola. Návštěvníci si mohou prohlédnout 130 exponátů. Výstava nazvaná Andy Warhol I'm OK potrvá do 1. října. 

Na výstavě nechybějí slavné plechovky Campbellovy polévky a obaly gramofonových desek od Velvet Underground, Rolling Stones či Warholova přítele Johna Lennona. Zajímavostí jsou například kresby, které Warhol vytvořil v 50. letech. 

Čtěte také: Americký sen Andyho Warhola. Chudý chlapec se stal světoznámým umělcem

V České republice slavíme Den otců od roku 2007 pod záštitou Ligy otevřených mužů. První akcí podporující Den otců je právě Tátafest, který se letos bude konat už popáté. Kromě tvořivých dílniček, her a aktivit pro celou rodinu bude v neděli ve Zlíně připraven bohatý doprovodný program, pestrá představení a nově taky soutěž Táta roku 2017. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Tipy na víkend  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pá 11.10, so 5.15, 6.39, ne 8.10 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace