Tipy na víkend22. září  2017 v 08:27  

Tipy na víkend: Dny železnice, dřevorubecké mistrovství nebo Jablkobraní

Národní den železnice (ilustrační snímek) - Foto: Fotobanka Pixabay

Národní den železnice (ilustrační snímek)Foto: Fotobanka Pixabay

Kde si užít víkend? Třeba u pražské Obory Hvězda, kde se odehraje rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Ještěd slaví 44. výročí otevření vysílače a chystají se velkolepé oslavy. V Tasicích vám mistři skláři ukážou, co umí, a na brněnský Špilberk míří skřeti. Hezký víkend!

Praha: Pražský železniční den, Dyzajn market i rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 

Na nádraží Praha Smíchov si v sobotu užijte Pražský železniční den, který bude spojený s oslavami 25. výročí zapojení železnice do systému pražské integrované dopravy. Odjezd vyhlídkového parního vlaku po pražském železničním uzlu je naplánován na 9.30. Po příjezdu v 11.00 se můžete těšit na křest jednotky řady 471 v novém nátěru 25 let železnice v PID. 

V pražském MeetFactory najdete o víkendu festival s názvem Příští vlna/Next wave, který uvádí divadelní, hudební, taneční, literární i výtvarnou alternativu. Festivalovým místem bude také Nákladové nádraží Žižkov, kde bude v sobotu uvedena další část autorského cyklu Miroslava Bambuška Písně o zemi. 

„Na pražském náměstí Václava Havla začíná v sobotu dvoudenní podzimní Dyzajn market.“

Komorní autorské představení pro tři herce a jednu tanečnici doprovázené živou hudbou v podání skladatele a výtvarníka Vladimíra Franze je podle autora divadelní básní, performancí o návratu k základním lidským hodnotám. 

Pojďte se o víkendu podívat k pražské Oboře Hvězda. Uvidíte rekonstrukci bitvy na Bílé hoře z roku 1620. Chystají se také šermířské ukázky, kejklíř, hudební vystoupení, dobové tržiště, výcvik jednotek a další. Samotná bitva propukne v sobotu i v neděli v 15.00. 

Na zahradě pražské Werichovy vily je k vidění výstava fotografií Prahou Václava Havla. Inspirací jí byla stejnojmenná kniha historika architektury Zdeňka Lukeše, která na dvojicích fotografií představuje budovy a události spjaté s rodinou Václava Havla, které se v nich odehrály. 

Čtěte také: Jak se žilo v domě, kde údajně bydlí i Dobrovského duch? Otevírá se Werichova vila

Výstava na deseti panelech ukazuje také Tančící dům a Havlův rodný dům na Rašínově náměstí nebo kavárnu Slavia. Havel podle pořadatelů chodil i do Werichovy vily, která výstavu hostí, za básníkem Vladimírem Holanem. 

Středočeský kraj: Vojenský dětský den, záchranáři v Dobříši a Spider-Man nebo stormtroopeři v Poděbradech 

Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku navštivte Dětský den věnovaný 100. výročí vzniku spojovacího vojska. 

Pohled do interiéru Tatry 87 - Foto: Michal Polášek

Pohled do interiéru Tatry 87Foto: Michal Polášek

Ve Velkých Popovicích si nenechte v sobotu ujít výstavu Automobily Tatra od Ringhofferů po současnost. K vidění bude mimo jiné původní Tatra 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kterou výjimečně zapůjčí Národní technické muzeum. 

V Dobříši na fotbalovém hřišti najdete v neděli od 14 hodin zábavné odpoledne se složkami Integrovaného záchranného systému. 

V Poděbradech se v neděli sejdou v Muzeu filmových legend a blízkém okolí cosplayeři (označení vzniklé spojením anglických slov costume a play), kteří vám předvedou své propracované kostýmy. K vidění budou nejen lovci Predátoři, vetřelec, Transformer, Spider-man nebo Joker, ale i postavy z filmové série Hvězdné války nebo z Disneyho pohádek. 

Jihočeský kraj: Pardál Fest, charitativní vodácký triatlon a Bezpečná Šumava 

V Českých Budějovicích se v sobotu chystá třetí ročník rockového festivalu Pardál Fest, zahraje osm kapel: The Snuff, Zoči Voči, Trautenberk, Tlustá Berta, Debill Heads, Rybičky 48, Arakain a Dymytry. Festival začíná na Výstavišti ve 13 hodin. 

„V Sezimově Ústí je o víkendu Den otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových.“

Prezentační akce Integrovaného záchranného systému Bezpečná Šumava začíná v sobotu ve Slunečné u Prášil v 10 hodin. Na programu budou dynamické ukázky a představení technického vybavení složek IZS. 

Vydejte se v sobotu do Veselí nad Lužnicí na vodácký triatlon na podporu lidí s epilepsií. Závod je upravený tak, aby se ho mohli zúčastnit i pacienti s epilepsií – místo plavání pádlují na lodích. Závod se skládá z běhu na 3 kilometry,12 kilometrůjízdy na kole a 2 kilometrů pádlování. Start je ve 13 hodin v pískovně. 

Čtěte také: Genetika, ponocování a blikající světlo. I to jsou spouštěče epilepsie, varuje Pavel Krsek

Plzeňský kraj: Den Českého lesa, zamykání řeky nebo Víkend otevřených ateliérů 

Trubači Kolowratových lesů zahájí v sobotu v 10 hodin Den Českého lesa 2017. Akce začíná v 10 hodin ve Vesnickém muzeu v Halži na Tachovsku. 

Správné vodáky neodradí ani nepřízeň počasí - Foto: Hana Mikulincová

Správné vodáky neodradí ani nepřízeň počasíFoto: Hana Mikulincová

V Tachově budou vodáci zamykat řeku Mži. Plavba začíná v sobotu v 11 hodin u mostu pod přehradou Lučina a končí pod Tachovem ve vodácké loděnici u Minerálky, kde se také zamkne řeka. 

Celkem 77 výtvarníků ukáže tuto sobotu a neděli zdarma své tvůrčí prostory na 48 místech Plzeňského kraje. Víkend otevřených ateliérů umožní poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a zkusit sami tvořit. 

Kromě Plzně se představí malíři, sochaři, designéři, keramici, fotografové, módní návrháři, šperkaři, karikaturisté a grafici v Klatovech, Přešticích, Horní Bříze, Břasích, Staňkově, Nových Mitrovicích, Chválenicích, Starém Plzenci, Zruči-Senci, Plzni-Křimicích a Plzni-Újezdě. 

Na zámku Nebílovy na Plzeňsku najdete v sobotu tradiční Zámecké vinobraní. Začíná ve 13 hodin a dorazí malí vinaři z Velkých Pavlovic, cimbálovou muzikou Lašár a Presúzním mužáckým sborem z Velkých Pavlovic. 

Čtěte také: Dylanovo „nekonečného turné" se zastavilo v Praze s padesáti obrazy z cest

Výstavu 51 grafických prací muzikanta a nositele Nobelovy ceny Boba Dylana můžete vidět v Západočeském muzeu v Plzni. Jde o jeho skici, které si kreslil tužkou při svých cestách po venkově. Od 50. do 80. let vytvořil asi 300 kreseb. 

Ještěd - Foto: Jaroslava Mannová

JeštědFoto: Jaroslava Mannová

Až do konce roku si můžete v plzeňském DEPO2015 zdarma prohlédnout ukázku tvorby plzeňského výtvarníka Benedikta Tolara. V Plzni je známý díky působení na místní Fakultě designu a umění, je také autorem několika artefaktů v areálu depa. Při výstavě nazvané Škoda budete mít také možnost vidět vznik nových autorových děl. 

Liberecký kraj: 44 let Ještědu a Svátek luku a nože na Sychrově 

Velké oslavy se na sobotu chystají na Ještědu. Letos totiž uplyne 44 let od otevření vysílače a horského hotelu Ještěd. 

Na zámku Sychrov se v sobotu koná akce nazvaná Svátek luku a nože. Její součástí jsou vystoupení profesionálů s ukázkami středověké, japonské, indiánské a bojové lukostřelby. 

Královéhradecký kraj: Jiřinkový ples, výročí Královédvorského rukopisu i Dny živé archeologie ve Všestarech 

Česká Skalice zve v sobotu na Jiřinkový ples, který je součástí letošních Jiřinkových slavností. Ty se poprvé konaly v roce 1837. Jiřinkové slavnosti 2017 vyvrcholí 28. září posvícením a dožínkami. 

Akce Rukopisné dny připomene o víkendu 200. výročí nalezení Rukopisu Královédvorského. Zajeďte do Dvora Králové nad Labem. 

„V Turnově můžete v neděli na hradě Valdštejn oslavit odpoledne narozeniny Albrechta z Valdštejna.“

Kostelec nad Orlicí láká v sobotu na druhý ročník Food festivalu. Návštěvníci mohou ochutnat jídla francouzské, japonské, asijské a španělské kuchyně a nejrůznější speciality, například i cvrčky na másle. Food festival najdete do 14 hodin v areálu parku Nového zámku. 

V Peci pod Sněžkou si nenechte v sobotu ujít tradiční soutěž ve vaření nejlepšího guláše nazvanou Krakonošův guláš. 

Dny živé archeologie vás o víkendu čekají v Archeoparku Všestary pod názvem Oslněni bronzem a sluncem. Součástí bude ukázka slévání bronzu, kovotepectví doby bronzové nebo barvení látek. 

Čtěte také: Svatovítská katedrála bude mít nové varhany, do Prahy je dopraví osm kamionů

Rakouský soubor Concilium musicum Wien vystoupí na slavnostním zámeckém koncertu v Náměšti nad Oslavou. Akce s názvem Slavnost s varhanami, trubkami a tympány se uskuteční tuto sobotu od 17 hodin. Sólistou večera bude varhaník Peter Frisée, který v závěru přednese třívětý varhanní koncert D-dur Josepha Haydna. 

Pardubický kraj: Historické stroje v Žamberku, Kladruby naruby a Den železnice v České Třebové 

Muzeum starých strojů v Žamberku na Orlickoústecku zpřístupnilo novou stálou expozici. Návštěvníci uvidí v pohybu parní lokomobilu i zařízení poháněné elektřinou. Všechny exponáty jsou funkční. 

Lokomobila v renovaci - Foto: Jitka Slezáková

Expozice je rozdělená na dvě části. V přízemí budovy ve dvorním traktu areálu je hlavním exponátem lokomobila z roku 1901, která pohání celou dílnu, kovárnu a truhlárnu. Součástí je i dynamo na výrobu elektřiny. Kromě toho výstava ukazuje šlapací vrtačky nebo soustruhy. 

„V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem se na sobotu chystá zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby.“

Nedělní oslavy Dne železnice připravili i v areálu železniční stanice Česká Třebová. Těšit se můžete například na jízdy zvláštních vlaků mezi depem a stanicí, představení motorové jednotky RegioShark, nehodový jeřáb, výstavu lokomotiv na malé točně nebo si můžete vyzkoušet trenažér lokomotivy. 

Vysočina: Jablkobraní v Náměšti nad Oslavou nebo skláři v Tasicích  

V sobotu vás v Náměšti nad Oslavou čeká Jablkobraní – soutěžní výstava ovoce, zeleniny, květin a ostatních zahradnických výpěstků. I pro děti je připravena zábava a pro každého návštěvníka praktický dárek. 

V Humpolci si v sobotu nenechte ujít oslavy 130. výročí založení zemědělského školství ve městě s prohlídkou školy, botanické zahrady a školního statku. V 11.00 projde městem slavnostní průvod. 

Čtěte také: Český sklář Martin Janecký modeluje sochy speciální technikou. Jednu část obličeje dělám celý den, říká

Huť Jakub v Tasicích zve v sobotu od 10 hodin na program s ukázkami sklářské výroby, jehož součástí bude ve 14.00 zahájení výstavy uměleckého skla Zdeňka Kunce. Výstava se koná na podporu obnovy areálu huti, která je národní kulturní památkou. 

Olomoucký kraj: Extrem Food festival, Historická kafírna i pocta Jiřímu Suchému 

Hrad Šternberk - Foto: Aleš  Spurný

Hrad ŠternberkFoto: Aleš Spurný

Cizokrajné pokrmy, prodej exotických surovin, ale také nevšední kuchařské ukázky a bohatý doprovodný program – to všechno v sobotu nabídne druhý ročník Extrem Food festivalu. Najdete ho od 10 hodin v letním kině v Olomouci. 

Na hradě Šternberk navštivte v neděli zábavně gurmánský program Historická kafírna. Na hrad zavítá principál studia Bez Kliky, výřečník a milovník dobré kávy Roman Prokeš. S sebou přiveze mimo kávy i historickou pražičku z dob rakouské monarchie, ve které si návštěvníci hradu budou moci sami vyzkoušet práci mistra pražiče. Dále bude připraveno povídání o historii kávy a ochutnávky kávy vařené v džezvě či kávy filtrované. 

Herci, zpěvákovi, textaři i výtvarníkovi Jiřímu Suchému je věnována nová výstava v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Nese název Jiří Suchý 85+ a připomíná tak symbolicky nadcházející umělcovy 86. narozeniny. 

Čtěte také: Jiří Suchý oslaví 85. narozeniny. „Určitě má nějakou neřest, ale já o ní nevím,“ říká Jitka Molavcová

Komorní výstavě dominují autorovy litografie, její součástí jsou ale také jeho sběratelské předměty či plakáty z představení divadla Semafor. Jiří Suchý je vášnivým sběratelem například historických přileb, fotografií, svatých obrázků či gramodesek. 

Jihomoravský kraj: Dřevosochání v Řečkovicích, skřeti na Špilberku a historická BMW ve Slatině  

Stromolezení (ilustrační snímek) - Foto: Anna Kottová

Stromolezení (ilustrační snímek)Foto: Anna Kottová

V Brně si v sobotu užijte akci Den s Lesy. Najdete ji v areálu U Mravence Lesíka v Řečkovicích. Na programu je od 10 hodin mimo jiné hravá naučná stezka s lesní tematikou, výcvik dravců, dřevosochání, exhibice s motorovou pilou, stromolezení, ukázka lesnických strojů včetně ukázky jejich využití v lese. 

Do světa skřetů podobných těm z Pána prstenů se v sobotu dostanete na festivalu k zahájení výstavy Jeden kmen na brněnském hradě Špilberk. Akce začíná ve 13.30. 

V Brně je v provozu Muzeum historických vozů BMW, které podle jeho majitele Miloše Vránka patří mezi největší v Evropě. Sběratel vozů a zakladatel firmy Renocar Vránek v jedné z hal ve Slatině vystavuje deset historických vozů. Vstupné pro zájemce je zdarma. Mezi vozy je například model zvaný Dixi z roku 1928. Za zmínku stojí i modely BMW327 a329 v provedení Cabrio z 30. let. 

Moravskoslezský kraj: Mistrovství ČR v dřevorubectví, Národní den železnice v Bohumíně i Cyklosvětluška 

Festival dřeva a Mistrovství ČR v dřevorubectví Stihl Timbersports se odehraje v sobotu na Slezskoostravském hradě v Ostravě. 

Související weby

Den železnice 2017

V Bohumíně se v sobotu konají oslavy Národního dne železnice. Na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně budou v rámci letošního ročníku také železniční trhy. Na místě si budete moci prohlédnout a zakoupit různorodý sortiment předmětů s železniční tématikou. 

V prostorách bývalých pokladen v nádražní budově si budete moci prohlédnout modelové kolejiště z dílny Klubu železničních modelářů Ostrava. Další modelová kolejiště budete moci vidět také v rámci prezentace exponátů v areálu depa. A těšit se můžete také na hudební vystoupení nebo noční show. 

Lampiónový průvod - Foto: Ladislav Bába

Lampiónový průvodFoto: Ladislav Bába

Dům kultury Akord spolu s městským obvodem Ostrava-Jih, a letos také za podpory HC Vítkovice Ridera, bude již podruhé pořádat charitativní cyklojízdu Bělským lesem – Cyklosvětluška aneb Světýlka naděje. Tentokráte na podporu Hospice sv. Lukáše v Ostravě-Výškovicích. Akce se uskuteční v sobotu 23. září od 17 hodin. 

Přijďte se svými dětmi v sobotu podpořit nevidomé děti v lampionovém průvodu pro Světlušku na hradě Starý Jičín. Pro ty nejmenší je na hradním nádvoří připravena veselá loutková pohádka a pro ostatní interaktivní program, kde si mohou vyzkoušet Život ve tmě. A pozdě večer se můžete těšit na zajímavé překvapení. 

Zlínský kraj: Mistrovství v pojídání halušek, restrospektiva Jiřího Koláře a Jablečná slavnost v Hostětíně 

Do Liptálu na Vsetínsku se v sobotu vydejte na mistrovství Valašska a Lašska ve vaření a pojídání brynzových halušek. V 15 hodin začne folklorní koncertní program. A v Uherském Hradišti v areálu Skanzen Rochus najdete v sobotu od 10 hodin Slovácký festival chutí a vůní. 

„V Buchlovicích najdete v neděli Trh v podhradí.“

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje díla Jiřího Koláře. Výstava je koncipovaná jako průřez Kolářovým dílem. 

A v Hostětíně na Uherskohradišťsku vás v neděli čeká Jablečná slavnost. Od 11 hodin nabídne na návsi řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a zábavný program. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Tipy na víkend  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pá 11.10, so 5.15, 6.39, ne 8.10 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace