Tipy na víkend2. června  2017 v 08:10  

Tipy na víkend: Šťavnatá Okoř, ohně nad Brnem i největší výstava skvostných Ferrari

Hana Zagorová vystoupí na Okoři - Foto: Monika Puchingerová

Hana Zagorová vystoupí na OkořiFoto: Monika Puchingerová

První červnový víkend můžete strávit třeba ve skanzenu na Veselém Kopci, kde vám předvedou tradiční řemesla. Na zámku v Dobřichovicích zahrají muzikál Noc na Karlštejně, na Pardubicku se koná festival automobilismu Sodomkovo Vysoké Mýto a na Brněnské přehradě začíná festival ohňostrojů.

Praha: Dětský den v retro stylu na Kampě nebo Barevný běh ve Stromovce 

Oslavte v sobotu se svými dětmi Mezinárodní den dětí v hlavní budově Muzea hl. m. Prahy a zúčastněte se výtvarných dílen! Vyzkoušet si můžete tvarování keramiky na hrnčířském kruhu, výrobu sponek do vlasů technikou kazanshi nebo výrobu náramků shamballa pro chlapce i dívky. Nebude chybět ani malování na obličej pro nejmenší děti. 

Dětský den se v sobotu bude slavit i v pražském Muzeu Karla Zemana. Návštěvníci se mohou těšit na program jako vystřižený z dob nedávno minulých – cvrnkání kuliček, házení žabek do Čertovky, skákání gumy, workshop předanimačních technik nebo přehlídku retro hraček. Návštěvu muzea je možné propojit i s 45minutovou komentovanou plavbou po Čertovce a Vltavě. 

V sobotu se postavte na start Barevného běhu (The Color Run), který je určen pro jednotlivce, týmy nebo rodiny. Vyráží se ve 14 hodin z pražského Výstaviště. 

Dětský den - Foto: Hana Marhanová

Středočeský kraj: muzikál v Dobřichovicích, hudební festival na Okoři nebo Švejkovy cyklomanévry 

Do kostela sv. Jiří ve Vraném nad Vltavou můžete v sobotu večer zajít na koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové a tenoristy Martina Slavíka, kteří zazpívají za doprovodu varhan. Hudební podvečer začíná v 19 hodin. 

Zoo Chleby na Nymbursku zve na víkendové oslavy k 20. výročí svého založení. Ve 13 hodin uvidíte slavnostní vypouštění langurů duk do venkovního výběhu. 

„Ve Sportparku Berounka v Černošicích vrcholí v sobotu večer jazzový festival Jazz Černošice 2017.“

Udělejte si o víkendu výlet na zámek v Dobřichovicích, hrát se tam bude muzikál Noc na Karlštejně. V pátek a v sobotu představení začínají vždy ve 21 hodin. Původní muzikál Noc na Karlštejně uvedl poberounský soubor složený z profesionálů i amatérů, kteří jsou doma v kraji kolem dolního toku řeky Berounky, poprvé na nádvoří dobřichovického zámku v létě 2006. 

Areál pod zříceninou hradu Okoř bude v sobotu patřit hudebnímu festivalu Okoř se šťávou. Vystoupí mimo jiné skupiny Wohnout, České srdce, Hana Zagorová nebo kapela Jelen, vítěz letošních cen Anděl v kategorii Skupina roku. 

Národní technické muzeum hostí desetidenní výstavu unikátních historických vozů Ferrari. - Foto: Evelyna Kulíšková

Národní technické muzeum hostí desetidenní výstavu unikátních historických vozů Ferrari.Foto: Evelyna Kulíšková

V Kralupech nad Vltavou se v neděli pojede cyklojízda Švejkovy cyklomanévry. Start je v 10.30 u sochy před radnicí. 

Zajděte o víkendu na výstavu obrazů krajinářky Lucie Novotné nazvanou Ticho kamenných cest. Vernisáž je tuto sobotu ve Voticích v klášteře sv. Františka z Assisi. 

Na zámku Loučeň bude v sobotu a v neděli akce Chateau Concours d ́Elegance, největší výstava vozů značek Ferrari na území České republiky. 

Čtěte také: Italská vášeň a krása na čtyřech kolech. Ferrari 275 GTC má v Praze evropskou premiéru

Jihočeský kraj: Výstava Matěje Formana v Kratochvíli i historická řemesla na Šelmberku 

Hrad Šelmberk na Táborsku zve o víkendu na 12. ročník Festivalu historických řemesel. Večerní hudební program začíná v sobotu ve 21 hodin. 

Zámek Jindřichův Hradec zpřístupnil zelené pokoje v Adamově stavení s obnovenou renesanční výmalbou. Dva předpokoje, jídelna, ložnice a kabinet vznikly jako byt Adama II. z Hradce a v 17. století zde žili někteří členové rodiny Slavatů. 

Zámek Kratochvíle - Foto: Jitka Měřinská

Zámek KratochvíleFoto: Jitka Měřinská

Zámek Kratochvíle na Prachaticku otevřel zrestaurovaný renesanční zahradní domek Markéta, v němž se budou pořádat výstavy. Jako první ho zaplnily výtvarné práce Matěje Formana. V letech 1583 až 1590 si nechal Kratochvíli na renesanční zámek po vzoru italských vil přestavět Vilém z Rožmberka. Letohrádek obklopuje vodní příkop a zahrada. 

V Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni začíná o víkendu výstava Po stopách českých prvorepublikových zahradních architektů a výstavy Malé připomenutí – Josef a Ondřej Vajce. 

Plzeňský kraj: Tanec Praha v Kladrubech a kočárkový rekord v Chudenicích 

Klášter Kladruby na Plzeňsku se na jeden večer stane dějištěm 29. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2017, který nese motto Tancem proti předsudkům. V sobotu od 20 hodin prostory kláštera oživí několik krátkých hudebně-tanečních improvizačních představení s názvem Moving Orchestra, inspirovaných daným místem a jeho atmosférou. 

V Chudenicích na Klatovsku se můžete v sobotu zapojit do pokusu o rekord – ve 13 hodin vyjde průvod dětských kočárků s panenkami na Starý Czerninský zámek. Otevřena bude také výstava retro panenek. Od 14 hodin je na zámku připravený program. 

Liberecký kraj: Bosonohý program v Liberci a festival Maloskalská noc 

Liberec zve v sobotu do podzemí. Prohlídka největšího protileteckého krytu ve městě, který vznikl pod Sokolovským náměstím za druhé světové války, začíná v 8.30 a další prohlídky jsou v 10.00 a v 11.30. 

„Největší akce letošní sezóny s názvem Rozjeď léto v EKOParku bosou nohou se chystá na neděli v Prvním volnočasovém EKOParku Liberec.“

Od 10 do 19 hodin se v EKOParku Liberec můžete těšit na netradiční bosonohý program, exhibice dřevosochání, tematické workshopy, chůzi po střepech a žhavém uhlí, masáž chodidel v korunách stromů, naučné a zábavné zastavení s Lesy ČR na téma léto v lese, obří blátivou kuchyni, živé hudební vystoupení, soutěž o hodnotné ceny „Bosá jsi krásná“, oblíbené ekodílničky, regionální občerstvení a mnoho dalšího. 

V Malé Skále na Jablonecku začíná v sobotu dopoledne jednodenní hudební festival Maloskalská noc. Dopoledne bude dětský den se soutěžemi a poutí, odpoledne a večer jsou na programu hudební vystoupení. Na festivalu vystoupí Janek Ledecký, Walda Gang či zpěvačka Lenny. 

Královéhradecký kraj: Festival nového cirkusu v Trutnově a start lázeňské sezóny v Janských Lázních 

V Trutnově navštivte o víkendu 7. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF. 

Slavnostní zahájení lázeňské sezony v Janských Lázních začíná tuto sobotu na kolonádě. Program bude ve stylu oblečení, dopravních prostředků a hudby 60. až 70. let minulého století. 

Pardubický kraj: Sodomkovo Vysoké Mýto, tradiční řemesla i výstava k výročí vypálení Ležáků 

Devatero řemesel aneb Od stromu až k domu – pod tímto názvem pořádá Soubor lidových staveb Vysočina v sobotu od 9 do 16 hodin program nabízející návštěvníkům setkání s tradičními stavebními řemesly a technikami používanými v minulosti ve venkovském prostředí. Na Veselém Kopci uvidíte ukázky stavebních dovedností, které naši předkové potřebovali k vybudování svého obydlí. 

Pestrý program nabízí taky skanzen v Kouřimi. V neděli na vás čekají Národopisné slavnosti Letnice, které připomenou už zapomenuté lidové obyčeje. 

V Trstěnicích na Svitavsku začíná v sobotu dopoledne Setkání tesařů. K vidění bude ruční otesávání trámů, dále kompletní postup výroby šindelové krytiny, výroby slaměných došků a práce na hliněném mlatu roubené polygonální stodoly. 

Nenechte si v sobotu ujít ani přehlídku historických vozidel Sodomkovo Vysoké Mýto – festival věnovaný automobilismu, kultuře a životnímu stylu 20. až 40. let 20. století. 

„V Čáslavi začíná v sobotu ráno dvoudenní přehlídka historické zemědělské techniky Pradědečkův traktor.“

Muzeum loutkářských kultur po revitalizaci otevřelo dříve nevyužívané a zanedbané terasy za Mydlářovským domem. V centru Chrudimi vzniklo místo pro koncerty nebo divadelní představení i prostor pro odpočinek návštěvníků. Součástí je i osvětlení jižní strany památkově chráněného objektu a sousedních budov. 

Do Pardubic o víkendu zamiřte na Aviatickou pouť, která má letos podtitul Hvězdy na nebi. 

Východočeské muzeum v Pardubicích zve na novou výstavu obrazů sklářského výtvarníka a malíře Jana Exnara, jehož díla jsou charakteristická rozmáchlými tahy štětcem a špachtlí a také výraznou barevností. Exnar ovšem maluje i potemnělá plátna s nádechem tajemna. Zvlášť starší Exnarovy skleněné plastiky charakterizuje jednoduchost tvarů. 

Čtěte také: Seriál k 70. výročí heydrichiády

I 75 let po vypálení obce Ležáky nacisty podává svědectví o jejích obyvatelích nevelké množství zachovaných osobních věcí. Návštěvníci Regionálního muzea v Chrudimi se o tom mohou přesvědčit na výstavě Ležáky – paměť lidí, krajiny a věcí. 

Vystaveny jsou například šaty, v nichž Jarmila Šťulíková, jedno ze dvou přeživších ležáckých dětí, po válce přijela z Německa, kam byla poslána na převýchovu. Výstava je doplněna informativními texty o ležácké tragédii a předválečné historii obce. Další panely obsahují fotografie lidí, kteří vyhlazení obce nepřežili, a ležáckých dětí. 

Vysočina: Barokní slavnosti v Želivi a výstava historických hodin v Ledči 

Želivský klášter bude v neděli hostit Santiniho barokní slavnosti. S architekturou opatského kostela, již mu vtiskl Jan Blažej Santini Aichel, veřejnost seznámí historik umění Jiří Kotalík. O barokní době a její víře bude mluvit historik Vít Vlnas, zazní barokní hudba. Bohatý kulturní program s koncerty a speciálními prohlídkami připravili premonstráti na celé léto. 

V opravených prostorách jižního křídla hradu v Ledči nad Sázavou najdete stálou výstavu historických hodin. Návštěvníci si mohou prohlédnout na 150 kusů nejrůznějších druhů historických stolních, nástěnných i sloupových hodin vyrobených od renesance po 19. století. Je to nejrozsáhlejší sbírka historických hodin na Vysočině a patří mezi nejvýznamnější v České republice. 

Jihomoravský kraj: Soutěž ohňostrojů na Brněnské přehradě a keramika v Kunštátu 

V Kunštátu na Blanensku začíná v sobotu dvoudenní akce Sto džbánů, kterou pořádá Asociace českých keramických měst v rámci mezinárodního projektu Dobré ráno keramiko! 

„Na Brněnské přehradě se v sobotu uskuteční první ze soutěžních ohňostrojů na přehlídce Ignis Brunensis. Začíná ve 22.30.“

Zámek Kunštát rozšiřuje svou nabídku a otevírá další prohlídkový okruh nazvaný Hrad, který vás seznámí s nejstarším stavebním a majetkoprávním vývojem kunštátského hradu coby hlavního rodového sídla jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů – pánů z Kunštátu. 

Součástí nového okruhu jsou jednotlivá zastavení na hradním nádvoří, u branské věže, v hradním paláci a v rytířské síni. A právě rytířská síň je pomyslným vrcholem prohlídky. Došlo zde k mimořádnému objevu středověké nástěnné figurální malby. 

Čtěte také: Unikátní malba na kunštátském zámku: 700 let starý „komiks“

Moravskoslezský kraj: Festival SORFEST v Ostravě 

Na Slezskoostravský hrad v Ostravě se v sobotu vydejte na hudební festival SORFEST 2017. Vystoupí mimo jiné Dan Bárta nebo skupina Doga. 

Zlínský kraj: Víkend otevřených památkových domů na Slovácku a Historické dny na tvrzi Kurovice 

Na Zlínsku se koná Víkend otevřených památkových domů, při kterém bude možné navštívit památkové domy na Slovácku, konkrétně na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku. 

Zamiřte o víkendu na velkolepou šermířskou akci Historické dny na tvrzi Kurovice. Akce chce podpořit záchranu tvrze, která patří mezi nejohroženější památky v České republice. Během Historických dnů vystoupí na 150 účinkujících v soutěži šermířských choreografií Mortschlag. 

Zámek v Holešově na Kroměřížsku otevírá výstavu ke stému výročí české grafiky. Prezentuje díla stovky nejvýznamnějších autorů, jako byli Emil Filla, Max Švabinský, František Tichý, Kamil Lhoták, František Kupka, Oldřich Kulhánek a další. 

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Tipy na víkend  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pá 11.10, so 5.15, 6.39, ne 8.10 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace