Tipy na víkend15. září  2017 v 07:17  

Tipy na víkend: Zažít město jinak, Dny NATO, dožínky i vinobraní

Akce Zažít město jinak 2016, U akademie - Foto: Anna Šolcová

Akce Zažít město jinak 2016, U akademieFoto: Anna Šolcová

Už víte, co o víkendu podniknete? V Praze navštivte sousedské slavnosti Zažít město jinak. Na Sychrov se vracejí dožínky, ve Znojmě je historické vinobraní a v Ostravě Dny NATO. Hezky si sobotu a neděli užijte!

Praha: Zažít město jinak, Buchty a loutky dětem nebo moštování 

Třetí zářijová sobota patří sousedským slavnostem Zažít město jinak. V Praze otevírá své brány Vršovické divadlo MANA a v prostoru před ním až po Čechovo náměstí vypukne od 10 hodin dopoledne divadelní a hudební program v koprodukci Café v lese. 

Nebudou chybět ani komentované prohlídky Gočárova kostela sv. Václava a Truksova Husova sboru, dílny pro děti, ochutnávky jídel a vín. To všechno a hlavně setkání se sousedy a známými nabízí letošní akce. 

Související weby

Zažít město jinak

V Praze 8 v Kaizlových sadech navštivte v neděli rodinný festival Pražské cyklozvonění 2017. Pro účastníky jsou připravené cyklotrasy vedoucí z různých míst po celé Praze a zakončené v Kaizlových sadech. Na festival plný zábavy, exhibicí, hudby a soutěží bude možné dojet na kole společně s některou z více než dvaceti skupin pod vedením zkušených cyklistů. 

Do pražské Březiněvsi se v sobotu vydejte na první ročník celodenního rodinného festivalu BřeziněFest 2017. 

„V Kinského zahradě u Letohrádku Kinských v Praze 5 najdete v sobotu 11. ročník festivalu Buchty a loutky dětem.“

Nenechte si v neděli od 9.30 ujít komentované prohlídky unikátní součásti pražského podzemí, tzv. Cizineckého vstupu. Nachází se přímo pod Staroměstským orlojem. Jde o spojnou komoru, z níž vede odpadní stoka pod Pařížskou ulicí až do čistírny v Bubenči. Prohlídky jsou každou půlhodinu. 

Třetí sobota v září patří ve Ctěnicích v Praze Vinoři sklizni jablek, moštování a ochutnávce letošní úrody. Kromě moštování je připraven také celodenní program, kde nebudou chybět tvůrčí dílny pro děti. Navštívit můžete také čtvrtý ročník ctěnického setkání Cechu českomoravských uměleckých dráteníků a prezentace uměleckých kovářů. 

Vinobraní v Troji - Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Vinobraní v TrojiFoto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

V pražské vinici sv. Kláry v Troji navštivte o víkendu Vinobraní. 

Dvůr domu U osla v kolébce na pražském Jánském vršku se opět stane dějištěm happeningu Sen svatojánského vršku. Během nedělního odpoledne i podvečera se na podiu vystřídá několik hudebníků, tanečníků a divadelníků. Mezi tradiční účastníky patří například domácí Divadlo Apropo, které přichystalo svoji oblíbenou alchymistickou show Oživlá laboratoř. 

Praha: Muzea a galerie 

V pražské Galerii Mánes začala výstava dvanácti umělců k lyžařskému závodu Jizerská padesátka s názvem Skol!!! a s podtitulem Jizerská 50 jako umělecká inspirace. Expozice děl autorů, kteří se sami na start v Jizerských horách několikrát postavili, mohou zájemci navštívit do 17. září. 

S tématy lyžařů bojujících na dlouhé trati vystavují David Vávra, Alena Anderlová, Eva Vones, Ivan Komárek, Jakub Špaňhel, Michal Cihlář, Michael Rittstein, Ondřej Kohout, Radu Tesaro, Roman Franta, Jakub Flejšar a Petr Wagenknecht. 

Čtěte také: Meda Mládková: Kdyby mi bylo o 20 let míň, kandidovala bych na prezidentku

U příležitosti 98. narozenin zakladatelky pražského Muzea Kampa Medy Mládkové se otevírá nová výstava s názvem Ateliérová sousedství. Na šesti desítkách děl představuje seskupení umělců, kteří se usazovali na pařížském předměstí Puteaux a významně zasáhli do vývoje moderního umění. 

Václavské náměstí - Foto: Public Domain, Fotobanka Pixabay

Václavské náměstíFoto: Public Domain, Fotobanka Pixabay

Vedle Františka Kupky, jemuž je Muzeum Kampa především zasvěceno, jsou na výstavě například díla Marcela Duchampa. V expozici je i model Kubistického domu, architektonická instalace vytvořená pro Podzimní salon v roce 1912 v Paříži, který představil kubistickou vizi architektury a designu. 

Na dvě desítky soch od studentů z pražské Akademie výtvarných umění si teď můžete prohlédnout na Václavském náměstí. Podle pořádajícího Sdružení Nového Města pražského je na Václavském náměstí málo soch. Chtějí veřejnosti představit práci nejmladších tvůrců a společně hledat „nového Myslbeka“. 

Středočeský kraj: Lhotákův podzim, indiáni na Točníku a Zažít Mnichovo Hradiště jinak 

„V Mladé Boleslavi na hradě začíná v sobotu v 16 hodin výstava Kamil Lhoták obrazy – kresby – grafika.“

V sobotu od rána až do večerních hodin se koná třetí ročník sousedské slavnosti Zažít Hradiště jinak v Mnichově Hradišti. Během programu se představí mnichovohradišťské spolky i drobní živnostníci a vystoupí hudebníci různých žánrů se vztahem k městu. Ani letos by neměla chybět ukázka kultury spřátelených měst z polského Chojnówa a německého Erzhausenu.  

O víkendu obsadí hrad Točník indiáni. Liga lesní moudrosti zve na akci otevřenou všem, kteří si rádi hrají. Naučíte se rozdělat oheň i bez sirek, dozvíte se, jak indiáni bydleli, vyzkoušíte si indiánskou hru i umění stopování. Zatancujete si za zvuku bubnů společně s indiánkami a indiány v tradičním oblečení nebo se pobavíte u loutkového divadla. 

V Mladé Boleslavi na hradě začíná v sobotu v 16 hodin výstava Kamil Lhoták obrazy – kresby – grafika. Výstava je součástí akce Lhotákův boleslavský podzim a potrvá do 26. listopadu. 

Jihočeský kraj: Pochod zdraví, Draci ve Skalách i plavení dříví na Šumavě 

Vydejte se v sobotu ve 13 hodin z Benešova nad Černou na Pochod zdraví. Na čtyřech stanovištích ukáží odborníci ze Zdravotnické záchranné služby a Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity účastníkům pochodu zásady první pomoci. Součástí akce bude také program pro děti. 

Draci ve Skalách - Foto: Martin Zborník

Draci ve SkaláchFoto: Martin Zborník

V muzeu v Blatné na Strakonicku začíná v sobotu v 9 h 12. ročník Blatenského fotofestivalu, tentokrát na téma identita. Do letošního ročníku se zapojilo více než 60 autorů. Akce nabídne velkoplošné fotografie Pavla Máry, přijedou fotografové Tomáš Pospěch i Jiří Hanke. Festival se koná v muzeu, na zámku, kostele Nanebevzetí Panny Marie i v kinosále. 

V sobotu ožijí Skály na Písecku 10. ročníkem komunitní slavnosti Draci ve Skalách. Letos tam dorazí devítimetrový Drak Pradrak. Chybět nebudou menší draci, opět z dílny dětí z píseckého dětského domova. Slavnost zahájí ve 13.30 tvořivé dílny určené především dětem. 

Průvod ze Skal do Budičovic, který začne v 15. hodin, tentokrát zpestří kejklíř Vojta Vrtek, na jehož vystoupení se můžeme těšit na návsi v Budičovicích po 16. hodině. Kejklířské umění doplní písecká kapela Řez dřevem. 

Čtěte také: Ve stopách šumavského dřeva – pěšky i na kole

U hraničního potoku Ježová-Iglbach u Přední Výtoně na Šumavě v sobotu po 13. hodině slavnostně skončí 20. plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Vystoupí folklorní soubory z jižních Čech a Rakouska. Ve 14.30 uvidíte poslední letošní ukázku plavení dříví. 

Plzeňský kraj: 150 let přeštických hasičů, regionální Den železnice a pivní festival Slunce ve skle 

Parní lokomotiva (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Parní lokomotiva (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Už 150 let hasí ohně a pomáhají bližních dobrovolní hasiči z Přeštic na Plzeňsku. Takové výročí je potřeba oslavit, a tak v sobotu odpoledne na náměstí v Přešticích ukážou, co umí. Kromě tradičních ukázek hasičských schopností dojde i na retro hasičský zásah. 

Nenechte si v sobotu ujít regionální Den železnice na Plzeňsku. Kromě jízd parních vlaků bude připraven bohatý doprovodný program v Chrástu u Plzně, ve Stupně a v Radnicích. 

V plzeňském Pivovarském dvoře v Černicích se o víkendu koná 10. ročník festivalu minipivovarů Slunce ve skle. Na dvoudenní pivovarské slavnosti se představí na 70 minipivovarů. 

Liberecký kraj: Císařův výtah v Zákupech, dožínky na Sychrově i technické poklady regionu 

„Na zámek Sychrov se vrací starodávná tradice. V sobotu si tam užijte krajské dožínkové slavnosti.“

Dny evropského dědictví nabídnou o víkendu na zámku v Zákupech mimořádné prohlídky zázemí císařova osobního výtahu z roku1870 azámecké půdy naposledy před generální rekonstrukcí krovů. 

Technické muzeum v Liberci otevřelo v areálu bývalého výstaviště svůj druhý pavilon. Zatímco první je věnovaný hlavně historickým dopravním prostředkům, nový pavilon je zasvěcen průmyslu Liberce a jeho část je připomínkou spolupráce s Izraelem. 

Největším exponátem na této výstavě je letoun BAK, na jehož sestrojení se podíleli pedagogové školy a s nímž major Červenka překonal v roce 1948 světový rychlostní rekord v kategorii H. S letounem dosáhl rychlosti252 kilometrův hodině. 

Čtěte také: Evropskou Mekku milovníků techniky najdete v Německu. Láká na letadla, formule, ponorku i raketoplán

Královéhradecký kraj: Oživlé Ratibořice, bramborové odpoledne v Horním Maršově nebo Jičín, město pohádky 

Zámek Hrádek u Nechanic během Dnů evropského dědictví v sobotu a v neděli premiérově zpřístupní elektrickou rozvodnu z roku 1914. 

„V Jičíně ve středu začal tradiční festival Jičín, město pohádky. Bohatý program v ulicích města určený především dětem potrvá až do neděle.“

Speciální prohlídky se chystají o víkendu na ratibořickém zámku u příležitosti Dnů evropského dědictví 2017. Během netradiční prohlídky ožijí ve vyprávění průvodce málo známé nebo zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života majitelů zámku a jejich rodinných příslušníků. 

Přijďte si v neděli užít bramborové odpoledne do Střediska ekologické výchovy v Horním Maršově. Nachystaná bude bramborová pohádka pro děti, bohatý program a budete moci nejrůznější druhy brambor ochutnávat. 

Pardubický kraj: Květiny na zámku v Litomyšli nebo Rychmburské hradní slavnosti 

Přesně před 100 lety se v podhorské vesnici v Kunvaldě narodil František Trejtnar, československý vojenský letec a příslušník 310. československé stíhací perutě RAF. V sobotu ve 13 hodin tam válečný veterán generál major Emil Boček odhalí Trejtnarovu pamětní desku. 

Čtěte také: V Kunvaldu zavzpomínají na pilota RAF. Letos by mu bylo sto

Celý den bude před místní základní školou k vidění maketa stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti. Prohlédnout si budete moct také autentickou výstroj a vybavení letců RAF nebo tábor anglických a československých vojáků ve Velké Británii. Den v Kunvaldě pak můžete zakončit stylově na swingovém koncertu kapely Big Band Letohrad. 

Zámek v Litomyšli - Foto: Václav Žmolík

Zámek v LitomyšliFoto: Václav Žmolík

O víkendu máte poslední šanci navštívit výstavu Květiny na zámku v Litomyšli s podtitulem Období sklizně a lovů. Aranžmá z čerstvých květin a podzimních plodů připravilo téměř 60 zámeckých floristů a zahradníků. Inspirací se jim staly historické události. 

Litomyšlský zámek sloužil po tři století většině svých majitelů jako letní venkovské sídlo. Aristokracie přijížděla na období sklizně, tedy od června do října, aby unikla dusnu velkých měst a současně aby si užila čerstvost plodů, která v oněch měsících vydávala jejich panství. 

Vydejte se v neděli na Chrudimsko na Rychmburské hradní slavnosti. Na programu je odpoledne vystoupení pěveckého sboru Smíšek, Velká cirkusová pohádka kejklíře Vojty Vrtka, středověká hudba, ukázka řemesel kováře a řezbáře, malování na obličej, tvořivá dílna enkaustiky, prodej výrobků klientů a prohlídky hradní věže a zrekonstruovaného podkroví. 

Olomoucký kraj: Šternberk od kuchyně po půdu, amatérští divadelníci v Holešově a 80 let Hobita 

V rámci oslav Dnů evropského dědictví 2017 připravil hrad Šternberk zajímavý program. O víkendu se můžete těšit na prohlídky celého hradu. Prohlídka zahrnuje obě patra hradu i nový návštěvnický okruh nazvaný Od kuchyně po půdu. Chybět nesmí návštěva nově zrekonstruované Lichtensteinské kuchyně spojená s ochutnávkou hradních pokrmů. Hrad Šternberk bude otevřen po oba dny od 10 do 16 hodin. 

„V Uničově otevřeli výstavu věnovanou 80. výročí prvního vydání románu anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena Hobit.“

Kino Svět v Holešově na Kroměřížsku bude od pátku do neděle hostit druhý ročník soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů. Divákům se představí pět ansámblů z regionu. Pro veřejnost jsou připraveny i taneční workshopy. 

V Uničově na Olomoucku se otevřela výstava věnovaná 80. výročí prvního vydání románu anglického spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. K vidění jsou česká i zahraniční vydání knih včetně překladů do několika exotických jazyků, ale i hobití předměty. Výstavu najdete v městské galerii, otevřena bude až do poloviny října. 

Čtěte také: KVÍZ: Zvládli byste Cestu tam a zase zpátky jako Hobit? Otestujte se

Jihomoravský kraj: Gastronomický festival i originální výstava v Brně a vinobraní ve Znojmě 

Na Malé Americe v Brně začíná v sobotu v 10 hodin festival Ochutnej Asii, kterého se účastní restaurace z Brna a okolí. 

„Ve Znojmě je od pátku do neděle Znojemské historické vinobraní.“

Retrospektivní výstavu výtvarníka a performera Tomáše Rullera mohou návštěvníci vidět od středy v Domě umění v Brně. Mohou se zavřít do zvukotěsné skříně a poslouchat zvuky svého těla, nasadit si na hlavu parohy nebo si prohlédnout rybu ponořenou v červeném víně. 

Představitel akčního umění a jeden z prvních tvůrců českého videoartu vystaví svou tvorbu od počátků v roce 1974 do současnosti. Výstava zvaná Perform-made/Odolné okamžiky bude k vidění do 12. listopadu. 

Moravskoslezský kraj: Dny NATO v Ostravě, výstava k výročí Petra Bezruče nebo pohádková pouť na hradě Sovinec 

Na letišti Leoše Janáčka v Ostravě si o víkendu nenechte ujít Dny NATO a Vzdušných sil Armády ČR. 

Dny NATO 2015 - Foto: František Tichý

Výstava Petr Bezruč – bard prvý, co promluvil představuje zajímavosti ze života básníka. V historické budově opavského Slezského zemského muzea bude k vidění do února příštího roku. Výstava připomíná i autorovo životní jubileum, letos 15. září uplynulo 150 let od Bezručova narození. 

Na výstavě se divákům představí zajímavosti z autorova života a jeho vztah k prostředí, v němž žil a které popsal ve sbírce Slezské písně. Toto Bezručovo dílo, na kterém celý život pracoval, je rovněž jedním z hlavních témat celé výstavy. 

Čtěte také: Vladimír Vašek alias Petr Bezruč: Slezský bard ve smyčce rakouské justice

Nenechte si ujít Loutkářskou a pohádkovou pouť na hradě Sovinec. Po celý víkend na vás čekají divadelní, šermířské a loutkové pohádky pro celou rodinu. 

Zlínský kraj: Videomapping poprvé ve Valašském Meziříčí, veterány na zámku Lešná, filmový minifestival ve Zlíně 

U příležitosti výročí 720 let města Valašské Meziříčí proběhne 15. září vůbec první Festival světel s virtuální realitou na Moravě a ve Slezsku. Návštěvníci se mohou kromě programu připraveného pouze pro budovy města těšit také na koncert Emmy Smetany, Republic of Two a Mydy Rabycad. Veškerý program je pro návštěvníky přístupný zcela zdarma. 

„Nádvoří zámku Lešná u Valašského Meziříčí zaplní v sobotu historické automobily a motocykly z rožnovského Autoklubu.“

I letos se ve Zlíně uskuteční oblíbený letní minifestival s venkovní projekcí tří inspirativních filmů. V pátek se mohou diváci těšit na oscarový snímek Lion, v sobotu na českou komedii o rodinných vztazích Teorie tygra a v neděli na nový snímek o dominikánech s názvem Psi Páně aneb Sněz ten film. Akci pořádá nadační fond Credo. Všechny tři projekce začínají ve 20 hodin na parkovišti u kostela na Jižních Svazích. 

Nádvoří zámku Lešná u Valašského Meziříčí zaplní v sobotu historické automobily a motocykly z rožnovského Autoklubu. Před průčelím zámku budou od 10 do 12 hodin k vidění desítky naleštěných vozů a motocyklů staršího data výroby. V zámku můžete navštívit výstavu Hvězdy stříbrného plátna a historické pokoje budou zpřístupněny ve 14.30, 15.30 a 16.30.  

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)
Pořad: Tipy na víkend  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pá 11.10, so 5.15, 6.39, ne 8.10 - do prosince 2007  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace