Pro nákup potravin na internetu platí pravidla jako v kamenném obchodě

Prodej potravin na internetu začal v USA jako reakce na prodej knížek a hudby. I naši spotřebitelé si už uvědomují, jaké výhody jim nákup potravin přes internet přináší. Hlavní je zejména možnost nakupovat z pohodlí domova nebo kanceláře. Vyhnete se tak stresu, který je tradičně spojený s obřími supermarkety. To jsou výhody. Ale co nevýhody a různá úskalí? Zeptali jsme se Jana Vetyšky, výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci.

Na co si máme v internetové potravinové samoobsluze určitě dát pozor?

„Na stejné věci jako v kterémkoliv jiném e-shopu. Na internetu je výhoda, že si na dotyčný obchod můžeme nejít reference. Takže zjistit si, jak rychle a jak kvalitně vybraný obchod své služby poskytuje. A být obezřetný při platbě předem.“

Jak spotřebitel pozná, že potraviny byly skladovány podle norem a nebyla porušována hygienická pravidla? V kamenných obchodech přece jen zboží vidíme a můžeme si na ně sáhnout.

„Víme, jak to v praxi chodí. Zrovna v nedávné době jsme mohli sledovat docela velké kauzy týkající se kamenných obchodů. Takže zákazník bohužel v Čechách nemá stoprocentní jistotu nikde.

Internetový obchod však musí dodržovat stejná pravidla jako ten kamenný. Pokud jde o prodej potravin, jsou velmi přísná a jejich dodržování se kontroluje.“

Jsou potraviny na internetu levnější nebo si naopak člověk připlatí za komfort nákupu z domova?

„Připlatit si musí za dopravu, která je většinou nějakým způsobem zpoplatněna, řekněme asi do sta korun. Potraviny s dlouhou trvanlivostí, například těstoviny, jsou na internetu určitě levnější. Nemají totiž velké nároky na skladování. Čerstvé potraviny a biopotraviny mohou stát stejně jako v kamenném obchodě.“

Jak se vyřizuje reklamace v případě, že dorazí jiné potraviny nebo v jiném množství?

„Stávat by se to nemělo. Objednávku zákazníka se obchodník určitě snaží dodržet. Pokud se to přece jen stane, reklamuje se úplně normálně. Řeknete, že toto zboží jste nechtěli, a dostanete zpátky peníze nebo obdržíte náhradní zboží.“

V poslední době jsou na našem internetu k dostání také oblíbené biopotraviny. Jak se daří internetovým bioobchodům?

Biopotraviny začaly paradoxně na internetu dřív než klasické potraviny. Je to tím, že po nich byla poptávka a nebylo možné si je zakoupit jinde než na farmářských trzích. Ty nemusejí být pro každého dostupné.

Takže internetových obchodů s biopotravinami je docela hodně. Jedná se často o obchody s doplňky stravy a biopotraviny tvoří jednu ze součástí jejich sortimentu.“

autor: dkf
Spustit audio