Dominik Duka: Lidé touží po zázracích

Kardinál Dominik Duka - Foto: Filip Jandourek

Kardinál Dominik DukaFoto: Filip Jandourek

Intenzivní pocity, adrenalin, extrémní zážitky. To jaksi patří k dnešní době. Po silných zážitcích lidé prahnou i v duchovním životě.

Nedávno světové agentury upozornily, že bude možné pozorovat zvláštní jev. Sluneční kotouč bude zakryt malou hvězdou Venuše, která přes něj jakoby poputuje. Zvláštnost a jedinečnost tohoto jevu spočívá i v tom, že se bude opakovat až za dalších 105 let. Řada lidí se rozhodla, že si takovouto podívanou nenechá ujít, a ráno si přivstala, aby na našem území tento jev viděla. 

Daleko více lidí, byť by se chtěli také podívat, si spočítalo, že ráno je na vstávání moc brzy a hrozí riziko, že bude zataženo nebo mlha a ze senzačního pozorování nebude nic. Konec konců, i kdyby všechno vyšlo, podívám se na to raději na internetu, řekli si mnozí. 

Je tu zřetelné napětí mezi lidskou pohodlností, nechci přímo říci leností, a touhou po silném zážitku. Dnes se naplno projevuje tato druhá touha v zážitkové turistice či zážitkové gastronomii. Přátelé nám třeba k narozeninám zaplatí možnost, abychom den prožili jako popeláři nebo kominíci. Případně můžeme skočit padákem z letadla nebo vystoupat na nebesa v balónu. 

Sám jsem se onehdá stal „obětí“ této touhy: jeden dobrý člověk se rozhodl, že mne „daruje“ svému příbuznému k narozeninám. Je to sice lichotivé pomyšlení, ale nejsem si docela jist, jak by obdarovaný takový „dáreček“ přijal. 

Důležité je, že po zážitcích se prahne dnes i v duchovním životě. Chtěli bychom prožívat intenzivní pocity, vidět zázraky, zažít opravdu něco božského. A býváme zklamáni, když náš duchovní život probíhá jaksi obyčejně, normálně, bez vzrušení, bez hlasů andělů a otevřených nebes. 

Možná na to jdeme trochu špatně. Měli bychom spíš hledat zázraky a žasnout právě nad „obyčejnými“ květy na louce, nad darem nesamozřejmého přátelství či lásky. Nechci být moralista, ale snad by neuškodilo občas projevit vděčnost, že žijeme se střechou nad hlavou, s plnými talíři a v míru. 

Autor:  Dominik Duka
Pořad: Glosa Dominika Duky  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota 9:15  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace