Když vylezu na jeviště já, Svěrák a Čepelka, je nám dohromady 240 let, říká Bořivoj Penc

Genadij Rumlena a Vladimír Kroc - Foto: Jana Klementová

Genadij Rumlena a Vladimír KrocFoto: Jana Klementová

V minulém díle Příběhů Divadla Járy Cimrmana jsme byli svědky, jak Bořivoj Penc ve hře Vizionář skočil omylem v textu a nechtěně ho zkrátil asi o tři stránky. Vyprodané kino JAS Járy Cimrmana v Tanvaldu přesto soubor odměnilo bouřlivým potleskem a dlouhými ovacemi vstoje.

„Potlesk je asi vynález pro herce. Jeden potlesk je ze slušnosti, aby se neřeklo, druhý potlesk je vlažný a když je upřímný a srdečný, tak se to taky pozná. Teď se rozmohlo vstávání ještě k tomu potlesku – zdá se nám, že už to přestává být vzácnost,“ říká Zdeněk Svěrák s tím, že by se s potleskem ve stoje možná mělo šetřit. 

Bořivoj Penc spočítal, že když vyleze na jeviště on, Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka, je jim dohromady 240 let. Členové souboru Divadla Járy Cimrmana se zúčastnili ještě historické cyklojízdy. Zdeněk Svěrák bere vystupování souboru v Tanvaldu a Příchovicích i jako snahu, aby v místě nebyly pěkné věci jen po Němcích, když už se český živel mohl vrátit do pohraničí. Lidé to podle něho i cítí. 

Podle Bořivoje Pence je Zdeněk Svěrák rozvážný řidič, ale nesmí nic vyprávět. To potvrzuje i Genadij Rumlena: „Když se pustí do nějakého tématu, tak okamžitě je to vidět, jak ta noha slábne, rychlost se snižuje, najednou jsme v levém pruhu na dálnici a jedeme stovkou a Zdeněk se diví, proč nás ti vzteklouni podjíždějí stotřicítkou.“ 

Každý zájezd je pro soubor svátkem, ale už jich je méně – třeba jen 4 v měsíci. Raději vyjíždí dřív, aby neznali z města jen hotel a divadlo.  

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Jana Klementová, Jana Přinosilová
Pořad: Ranní interview  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 07:50 a 08:50, sobota–neděle 08:50  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace