V Hamburku se otevírá část Labské filharmonie. Podobně velký moderní sál u nás zatím chybí

Labská filharmonie v Hamburku - Foto:  Maddl79,  CC BY-SA 4.0

Labská filharmonie v HamburkuFoto:  Maddl79, CC BY-SA 4.0

Po deseti letech budování slavnostně otevírá část nové budovy Labské filharmonie v Hamburku. Je v ní i velký koncertní sál pro víc než 2000 posluchačů. V České republice podobně velká moderní síň chybí.

Větší sál pro asi 850 hostů vznikl v roce 2010 ve zlínském Kongresovém centru. Skleněnou budovu navrhla Eva Jiřičná, která v ní také provedla hosty. „Když sem přijde návštěvník, tak je důležité, aby byl veden z jednoho prostoru do druhého, aniž by si uvědomoval, že přechází třeba z vestibulu do foyer.“ 

Jak bude vypadat nový sál v Janáčkově centru v Brně, zatím jasné není. Podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové až dnes budou znát jména architektů. Zřejmě půjde o osobnosti ze zahraničí. 

Kongresové centrum Zlín - skleněnou budovu navrhla Eva Jiřičná - Foto: Roman Verner

Kongresové centrum Zlín - skleněnou budovu navrhla Eva JiřičnáFoto: Roman Verner

„Chceme, aby to byl sál určený jenom pro provozování hudby, to znamená, nebyl by to multifunkční sál,“ vysvětluje Kučerová. Do sálu by se mělo vejít až 1250 lidí, má tam být také dostatek místa pro varhany a rozhlasové či televizní studio. 

V Praze nevznikl velký koncertní sál více než sto let. Hlavní město jeho stavbu plánuje už sedmým rokem a podle ředitele Pražského jara Romana Bělora by v ideálním případě mohl vzniknout do pěti let. 

Sály, kam se vejde více než stočlenný orchestr a usedne do nich víc než tisícovka lidí, má většina evropských metropolí. Loni otevřeli sál v Aténách, předloni v Paříži. 

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Jana Přinosilová
Pořad: Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace