T-Mobile přichází s novými neomezenými tarify. Mobilní revoluce se ale odkládá, říká analytik

Novinka T-Mobilu cílí hlavně na uživatele, kteří rádi surfují na internetu - Foto:  pixabay.com

Novinka T-Mobilu cílí hlavně na uživatele, kteří rádi surfují na internetuFoto:  pixabay.com

Největší mobilní operátor v Česku, společnost T-Mobile, přichází s novou řadou neomezených mobilních tarifů, které budou k dispozici od dubna. Nejlevnější bude stát 499 korun měsíčně, nejdražší pak 2,5 tisíce korun. Dočkají se zákazníci po letech další mobilní revoluce v cenách?

Novinka cílí hlavně na uživatele, kteří často surfují na internetu. Za bezmála pět set korun mohou využít až 10 GB dat měsíčně. Jenže má to háček. U tohoto tarifu si musí zvlášť připlatit za volání a taky za SMS. 

Doposud T-Mobile nabízel 1,5 GB dat za necelých 750 korun. Právě takovou cenu si shodně účtují i ostatní operátoři. V jiných evropských zemích přitom lidé za stejné služby platí i poloviční částky. 

Firma prý vychází z potřeb zákazníků, říká za T-Mobile Dušan Švalek a dodává, že to není reakce na mediální a politický tlak poslední doby. 

Už v únoru přišel s navýšením datového balíčku třeba Vodafone. Může ho využívat až čtyřčlenná skupina lidí, a to za zhruba 2,5 tisíce korun. Ptali jsme se i společnosti O2, jestli na novou nabídku svého konkurenta zareaguje – plány ale neprozradila.

Reakce na politický tlak? 

Podle oslovených analytiků ale operátor reaguje na tlak politiků. Ten se navíc v posledních týdnech zvyšuje. Cílem je, aby čeští zákazníci měli podobné podmínky jako zákazníci v zahraničí. Jenže podle analytika internetového portálu Ušetřeno.cz Tomáše Tichánka k zásadním změnám v ceníku operátorů nedochází. 

„Podle našich průzkumů zákazníci očekávají od operátorů více – zejména snížení cen, k němuž nedošlo. Skutečná mobilní revoluce se proto odkládá. Ta přijde teprve ve chvíli, kdy dojde k ještě výraznějšímu navýšení mobilních dat, ale zároveň k poklesu paušální měsíční ceny tarifů.“ 

Provoz mobilního internetu je podle operátorů nákladný. S tím ale nesouhlasí Český telekomunikační úřad. Podle něj jde jen o obchodní praktiky firem. Češi jsou proto závislí na datových limitech, které stanovují sami operátoři. Pokud chtějí uživatelé na internetu surfovat víc, musí si připlatit za internet zvlášť. 

Autor:  Zuzana Švejdová
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace