I děti s poruchami učení mohou být nadané, jen se potřebují učit jinak

Když se dítě učí ze všech sil a nejde mu to, může mít některou z poruch učení - Foto: Fotobanka Pixabay

Když se dítě učí ze všech sil a nejde mu to, může mít některou z poruch učeníFoto: Fotobanka Pixabay

Dyslexie, dysgrafie, dysortografie, ale i dyskalkulie nebo dyspraxie. To všechno jsou poruchy učení, které můžou člověku zkomplikovat život. A to i přes to, že prokazatelně nemají vliv na inteligenci. Jak se můžou takové děti učit jinak, ukáže v sobotu už osmý Den dyslexie.

„Mám dyslexii a dysgrafii, nejvíc jsem bojoval s diktáty a se slohem,“ popisuje pětadvacetiletý Petr s tím, že ho mrzelo, že je jiný, ale na druhou stranu i Einstein byl dyslektik. 

I když děti s poruchami učení můžou mít problém s pravopisem nebo počty, můžou být inteligentní a nadané, jen se potřebují učit trochu jinak. Ukázat různé způsoby, jak na to, se snaží už osm let Den dyslexie. 

Podle údajů ministerstva školství má v Česku některou ze specifických poruch učení 46 tisíc dětí, trend je podle úřadu lehce vzrůstající.

„Je to pro všechny věkové kategorie, i pro nějaké babičky, dědečky, kteří chtějí informace pro vnoučata, tak pro ty, kteří mají problémy s maturitou,“ říká zakladatelka pořádajícího sdružení DYS výtvarnice Alena Kupčíková, mimo jiné autorka speciálního slabikáře a testů pro malé děti. 

Nejrozšířenější poruchou učení je v česku dyslexie. „Jedná se o poruchu schopnosti naučit se číst běžnými metodami a porozumět běžnému textu,“ upřesňuje Jarmila Balážová z ministerstva školství. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era)
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace